Kredi notu nedir ve nasıl yükseltilir?

Bankaları kredi vermeden önce müşterilerinin mali durumunu incelemek ve kredi riskini belirlemek için kredi notunu referans alarak kredi verirler. Peki bu kredi notu nedir? Kredi notu nasıl yükseltilir?

kredi notu yükseltmeKredi notu, bireylerin bankalar ve finans kuruluşları ile arasında geçen mali ilişkilere bağlı olarak belirleniyor. Bankalar kredi vermeden önce müşterilerinin mali durumlarını incelemek ve kredi riskini belirlemek için bu notu referans alıyor. Ülkemizde bireylerin kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanan finansal verilerin analiz edilmesi sonucu, bir puanlama sistemine dayalı olarak oluşturuluyor.

KREDİ NOTU NEDİR?

Kredi notu, bireylerin bankalardan kullandıkları taksitli kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ait kredi kullanım ve ödeme alışkanlıklarına göre hesaplanan bir nottur. Notun yüksek olması borçlunun kredi ödemelerinde gecikme olması ihtimalinin düşük olduğunu gösterir ve bankalar için önemli bir değerlendirme kriteridir. Notu düşük olan tüketicilerin kredi başvurularının onaylanma olasılığı azalır.

KREDİ NOTU NASIL ÖĞRENİLİR?

Kredi notunu öğrenmek için önce Kredi Kayıt Bürosu’na üye olmak gerekiyor. Üye olduktan sonra kimlik bilgilerinizi girerek sistemden kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca kredi notunuzu sorgulamak için Findeks kredi notu sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz.

KREDİ NOTUNUZ KAÇ OLMALIDIR?

Sorguladığınız kredi notu 0 ile 1900 arasında değişen bir rakamla gösterilecektir. Burada 1900 puan en yüksek puandır ve renklerle de ifade edilmektedir. Kırmızı en riskli gruba girerken, turuncu orta riskli, sarı az riskli, yeşil iyi ve koyu yeşil çok iyi olduğu anlamına gelmektedir.

Kredi notu, artık bankaların verdikleri kredilerde uyguladıkları faiz oranlarında da etkili oluyor. Notu yüksek bir tüketici kredi çektiğinde daha düşük faiz olanaklarından yararlanırken, riskli gruba giren tüketicilerin banka kredisi faizleri diğer müşteriye oranla daha yüksek olacaktır. Yukarıda belirtilen renklerin puan olarak karşılığı ise şöyle;

En Riskli( Kırmızı Grup): 0 ile 799 puan arası

Orta Riskli ( Turuncu Grup) : 800-1299 puan arası

Az Riskli (Sarı Grup): 1300-1499 puan arası

İyi ( Açık Yeşil Grup): 1500-1699 puan arası

Çok iyi ( Koyu Yeşil Grup): 1700-1900 puan arası

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

Kredi notunu yükseltmek, kredi çekmek isteyenler için önemli bir konudur ve kredi notunuzu yükseltebilmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Kişilerin kredi notları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) kurumları tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Kredi notunuz hesaplanırken, bankalarla olan işlemleriniz hesaplanarak risk raporu göz önünde bulundurularak kredi notu hesaplama işleri yapılır. Kredi sokur sabit bir puan değildir ve bankalarla olan ilişkilerine göre düşebilir ya da yükselebilir.

Burada bilmeniz gereken ilk konu kredi notunuz birden yükselmek. Kredi notunuzu yükseltebilmek için yapmanız gereken ilk şey, var olan borçlarınızın tümünü ödemek.

Kredi borcu ve kredi kartı borcunun yanı sıra fatura borçlarınız da ödemeniz gereken borçlar arasında çünkü yapılan son düzenleme ile fatura borçları ve fatura ödeme alışkanlıkları da kredi notunu etkileyen etmenler arasına eklendi. Kredi notu, gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerine göre değişiklik gösteren bir puan türü olduğundan borçlarınızı ödeyip beklemek kredi notunuzu yükseltmeyecektir. Tüm borçlarınızı ödedikten sonra yapacağınız doğru hamleler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Tüm borçlarınızı ödedikten sonra yapmanız gereken ikinci hamle düşük limitli bir kredi kartı edinmek ve bu kredi kartına ait borcu her ay düzenli ve tam bir şekilde ödemek. Bu noktada dikkat! Kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız, kredi kartınızın aylık asgari tutarını değil tüm borcunu düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir. Borcunuzu hesap kesim tarihinden önce ödemek de kredi notunuzun yükselmesinde olumlu rol oynayacaktır.

Kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz bir diğer hamle düşük miktarlı bir kredi çekmek. Çektiğiniz kredinin borcunu her ay düzenli ödeyerek kredi notunuzun yükselme sürecine olumlu katkı sağlayabilirsiniz. Tüm borcunuzu ilk taksitte kapatmak da notunuzu yükseltecek etkili adımlardan biri.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...