Küresel işsizlik: Dünyada 212 milyon kişi işsiz

Küresel işsizlik: Dünyada 212 milyon kişi işsiz

Dünyada 212 milyon kişi işsiz. Uluslararası Çalışma Örgütü, küresel işsizlik rakamının ‘kabul edilemez’ olduğunu açıkladı.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün öngörüsüne göre, G-20 ülkelerindeki ekonomik canlandırma paketleri sayesinde 21 milyon iş gücü yaratıldı, ancak küresel işsizliğin halen 2012 milyon gibi kabul edilemez olduğu belirtiliyor.

Washington’da yapılan G-20 ülkelerinin ilk çalışma ve istihdam bakanları toplantısı, daha fazla ve kaliteli iş alanı yaratılması için ne gibi adımlara ihtiyaç olduğunu da ele aldı. Toplantıda, ILO’nun küresel kriz sonrasında ortaya çıkan durumla ilgili verileri de yıl göstericiydi. Bu kapsamda ILO’nun öngörüsüne göre, küresel krizin aşılması için 2009 ve 2010’da G-20 ülkerinde ekonomi canlandırma paketleri ve sosyal güvenlik ağları gibi uygulamalar yapıldı. Bu önlemler sayesinde 1,5 yılda 21 milyon iş gücü kurtarıldı veya yaratıldı.

İş gücü kaybı yüzde 30 azaltıldı. Ancak ulusal ekonomilerin son dönemdeki canlanmasına rağmen, ABD ve dünya genelindeki işsizlik oranlarının halen kabul edilemez oranda yüksek olduğu belirtiliyor. Küresel işsizliğin 2009 yılında 212 milyona çıktığı ve bunun rekor düzey olduğu kaydediliyor.

Bunun için de hala yeni iş alanlarının yaratılmasına ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...