Kusma – kusmanın nedenleri ve tedavisi, kusmaya ne iyi gelir?

Kusma nedir? Kusmanın nedenleri ve tedavisi, kusmaya ne iyi gelir? Kusma şikayeti ile acil servise ne zaman gitmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Unutulmaması gereken ilk şey kusma bir hastalık değil bir hastalık işaretidir ve mutlaka doktorunuzun görüşünü almalısınız. 

Kusma nedir?

Midedekilerin ağızdan güçlü bir şekilde püskürtülerek çıkarılması olayına kusma denir. Nedenleri sayılamayacak kadar çok­tur. Deniz tutmuş bir kimsede kusma, den­ge organında bir rahatsızlanma sonucu olabilir. Karna, gelen ağır bir darbe gibi şiddetli bir ağrı da kusmaya neden olabilir. Duyularla ilgili fizyolojik faktörler de kus­mayı oluşturabilirler. Örneğin hoş olma­yan bir koku, rahatsız eden bir görüntü, bulantı ve kusma yapabilir.

Bulantı ve kusma sindirim ve bağırsak hastalıklarının, ortakulak enfeksiyonunun, migrenin, hazımsızlığın ve diğer birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Baş ve karın ağrısı ile birlikte seyreden ve kusmaya neden olmayan bulantı, stres ve gerginliğin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Yüksek ateş ile birlikte görülen kus­ma vakaları gıda zehirlenmesinin belirtisi olabilir. Bazı çocuklar öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlarda da kusma ihtiyacı hisseder. Bunun nedeni vücutta oluşan aşırı miktardaki balgamdır. Bulantı ve kusma uzun süre devam etmediği sürece tehlikeli sonuçlara neden olmaz.

Bazı durumlarda ise yoğun mide bulantınız olmasına rağmen kusamazsınız. Bu durumda kusma yolları nelerdir diye düşünmeye başlarsınız. Kusma yolları ile ilgili birçok öneri bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni parmağınızı boğazınıza bastırmanızdır.

Kusma şikayeti ile doktorunuzu ararsanız, telefonda tanı koyabilmesi imkansızdır. Ancak, semptomlarınız acile gitmeniz gerekip gerekmediğini size söyleyebilir der, iç hastalıkları doktorumuz Uzm. Dr. Savaş Gökçek.

“Tanı koymanın baksa bir yolu yok, keşke telefonda tanı koymanın daha iyi bir yolu olsaydı. Kristal küreye bakıp bir saat içinde geçecek diyemeyiz. Bunları bilebilseydik kahin olurduk.”

Kusma Tedavisi

Tedavi yaklaşımında öncelikli olarak doktorunuza başvurmalı ve şikayetlerinizi geçmişinizle beraber ayrıntılı olarak açıklamalısınız. Unutulmaması gereken şey kusma bir hastalık değil bir hastalık işaretidir ve mutlaka doktorunuzun görüşünü almalısınız. Bunun yanında basit önlemlerle ve yaşam tarzındaki küçük değişikliklerle şikayetleri en aza indirmek mümkündür.

Bu öneriler;

1. Aşırı ölçüde yemeyiniz, sık ve az yemeye dikkat ediniz.
2. Çorba ve diğer sıvıları öğünlerde değil, katı yiyeceklerden bir saat sonra öğünler arasında yiyiniz. Bu ani kusmaya yol açan midenin gerilmesini önlemeye yardımcı olacaktır.
3. Sindirilmesi güç olduğundan bulantı meydana getiren yağlı ve kızartılmış besinlerden sakınmalısınız.
4. Yemeklerden sonra bir müddet dik oturunuz. (Bu mide bulantısını azaltacaktır)
5. Sabah kalkarken yataktan yavaşça kalkınız ve ani hareketlerden kaçınınız
6. Gevşemeye, stresten uzak durmaya çalışınız.
7. Temiz hava iyi gelebilir. Gün içinde kısa yürüyüşler yapınız.

Tedavi Olmazsam Ne Olur?
• Ciddi Sıvı Kaybı
• Elektrolit Bozukluğu
• Ciddi Kilo Kaybı
• Şuur Kaybı
gelişebilir.

Kusmanın evde tedavisi

Kusma, sıklıkla, (mide üşütmesi gibi) bir enfeksiyondan ya da hafif bir gıda zehirlenmesinden kaynaklanan zararsız bir semptomdur.

Tedavi etmek için:

 • Temiz sıvılar alın
 • Kusma bitene kadar katı yiyeceklerden kaçının
 • Daha fazla dinlenin
 • Mideyi rahatsız edecek ve kusmayı artıracak tüm ağızdan alınan ilaçları almayı geçici olarak bırakın

Bunlara rağmen kusma hala devam ederse, tıbbi yardım alabilirsiniz. Uzun kusma krizlerinde su kaybına dikkat etmek gerekebilir.

Acil servise ne zaman gidilmeli?

Dr. Gökçek; “Genelde, 4 veya 5 saatten uzun, kontrol altına alınamayan hastalarda ki bu aldıkları sıvıları bile tutamadıkları anlamına gelir özellikle çocuk ve yaşlılarda acil servise gidilmelidir. Doktorlar onları rahatlatmak için damardan sıvı ve bulantı ilacı verebilir.” Der.

“Gençler ve yaşlılar su kaybetme anlamında, daha hızlı hastalanmaya daha yatkındırlar.”

Sebebin ne olduğuna ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine karar verebilmek için telefondaki bir doktorun sorabileceği (ve hastaların da kendi kendilerine sorabileceği) bir kaç soru vardır.

Bunlar:

 1. Kan kusuyor musunuz? Doktorunuz böyle bir durumda hemen acil servise gidilmesini söyleyecektir, “çok az olsa bile, çünkü bunun “buz dağının görünen ucu” olup olmadığını anlamanın başka yolu yoktur.
 2. İshalini var mı, peki ya kanlı ishal? Bu durumda Acil Servis ziyareti kaçınılmazdır ve bazen tipik olarak 24 saatten fazla süren bir gıda zehirlenmesini gösterir. Dr. Gökçek; “Salmonella mikrobu, kalın bağırsak enfeksiyonu vb, içinden ne çıkacağı belli olmayan sürpriz kutudaki gibi çeşitli şeyler ortaya çıkabilir ve bu tür şeyler ciddi ve uzun sureli olabilir.” der.
 3. Yediğiniz bir şeyden mi oldu? Kesin olarak bilmek olası değildir ama sizinle birlikte olan arkadaş ya da aile bireylerinden de hasta olan varsa “enfeksiyona” bağlı olabilir.

  “Hepimiz piknikte yedik ve diğer 3 kişi de hasta.”

 4. Sıvıları tutabiliyor musunuz? Tutamıyorsanız damardan enjeksiyondan başka yol yoktur.” der Dr. Gökçek.
 5. Ateşiniz var mı? Bu durum, Kron hastalığı gibi iltihaplı etkilere bağlı ateş yapabilen bazı hastalıklar olmasına rağmen, doktorlara enfeksiyon olduğunu düşündürtecektir. Eğer sebep  reflü, ülser hastalığı ya da kabızlıksa ateş olasılığı düşüktür ama ateş olmaması acile gitmemeyi gerektirmez.
 6. Başka belirgin bulgularınız var mı? “Diğer önemli konular; şiddetli karin ağrısı, uyuşma, zihin bulanıklığı (son iki sözü edilen semptomlar eğer telefonu eden kişi hastanın kendisi ise telefonda kolay anlaşılır) der Dr. Gökçek. Bunlar büyük tehlike işaretleridir ve hemen acil servise gidilmelidir.

Kusmanın üstesinden gelmeye çalışmak yerine acil servise gitme nedenleri için önemli bulguları belirlemede bu soruları kullanın. Eğer şüpheniz varsa, doktorunuzu arayın.

Kusma konusunda becerikli olmayan birçok kişi vardır. Bu konuda bir kaç yöntem bulunmaktadır bu yöntemleri uygulayarak kusmayı başarabilirsiniz. Midenin içinde bulunan elimizde olmadan ağız yolu ile dışarı atmaya kusmak yani kusulan şeye de kusmuk adı verilmektedir. Kusmanın birçok sebebi bulunur. Buna örnek olarak; zehirli bozulmuş yiyecekler, içki, gastrit ve ülser gibi mide hastalıkları, bazı besinlere karşı hassasiyet, bazı ilaçlar, kanser, mide kanaması, mide fıtığı, sinirlenme, migren, araç tutması, zehirlenme, kansızlık, sarılık, tiroid hastalıklar, hamilelik ve çocuklarda kabakulak, bademcik veya bağırsak hastalıkları sırasında kusma sık bir şekilde görülmektedir. Tedavinin ilk şartı olarak kusmanın nedeni belirlenmektedir. Tedavi buna göre yapılmaktadır. Hasta kustuktan sonra öncelikle sırt üstü yatırılmalıdır ve bir şey yedirilmemelidir. Bir bardak buzlu su yudum yudum içirilmeli.

Kolay kusmanın yolları

-Dile parmak sokularak kusma sağlanabiliyor.

-Limon suyu, su ve tuz ile yaptığınız karışımla kusabilirsiniz.

– Kusmanın kolay yolu ise kusmaya çalışırken iğrenç şeyler düşünmek de işe yarayabilir.

Gıdaların hazmedilmesi sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Hazım yemekten hemen sonra gerçekleşir. Önce midede başlar, ikinci hazım karaciğerde, üçüncü hazım organlarda olur. Yani kana geçen gıda karaciğerde ve en son olarak dağıldığı organlarda hazmedilir ve kullanılır. Sağlığın korunması için bu kalan maddelerin atılması gerekir. Bedende kalan bu maddelerin her birinin farklı bir atılma yolu vardır. Vücutta kalan ve atılması gereken her “fazlalık” hastalıklara sebep olacağından bedeni bu fazlalıklardan temizlemek gerekir. Zararlı maddeler hep bu fazlalıklardan oluşur. Her fazlalık için müshil içmek de olmaz. En iyisi az ve hafif gıdalar alarak bu fazlalıklardan kurtulmaktır. Böyle olmadığı zaman kendi çabamızla bu maddelerden kurtulmalıyız. Eğer bir kişinin çok yemekten midesi dolu veya yiyecekten midesi bulanmış ise kusmak veya kusturmak uygundur. Elde veya ayakta ağrı varsa da kusmak gerekir. Kusmak; her organdan ağrı, sızı, yel ve balgamı çeker alır. Bir kişinin karnında buruntu, bağırsaklarında gaz ve ağrı varsa ve kusamıyorsa lavman yapmak gerekir. Eğer lavman yaptıramıyorsa müshil içmelidir. Ancak bir kişinin bedeni çürümüş gibi acır, damarları dolu dolu görünür, rengi kızıl olur ve yüzünün kan alınacak yerleri iğne ile dürter gibi sancırsa o kişiden kan almak gerekir. Her fazlalığın bedenden atılması için uygun bir zaman ve ayrı bir usul vardır. Bu konuda uyulması gereken ana prensipler vardır;

Birincisi; vücutta rahatsızlık veren fazla maddenin ne olduğunu bilerek onu atmak gerekir.

İkincisi; zararlı maddeler eksik atılırsa fayda bulmamış, fazla atılırsa bedene zarar verilmiş olur.

Üçüncüsü kan almak, lavman yapmak, kusma yöntemleri ile kişiye göre usulleri kullanmak gerekir.

Son olarak uyulması gereken de; bedenden atılacak maddeler iyice hazma karışmadan atılmaya kalkışılmamalıdır. Hangi maddeleri ne zaman uzaklaştırmak gerektiğine çok dikkat etmek gerekir. Kendi çabamızla kusma yolları; fazla yiyecekler ile midede toplanan ve hazmedilmeyen artıkların bizim tarafımızda yapılan usullerle kusturularak atılmasıdır. Doğal olarak, yiyeceklerin getirdiği kusma içgüdüsü ile kusmaktan farklıdır. Şahsın yenilen fazlalıkların atılması için kendi isteği ile yapılan kusma hareketidir. Bu kusmanın sağlıklı yaşam için pek çok faydalan olduğu söylenir. Ayrıca birçok hastalığın başlangıcında da kusmak yarar sağlar. Kusmak mideyi temizler, iştahı yerine getirir. Çok yemek yemek, toprak yemek, kil yemek gibi arzuları giderir. Karaciğer hastalıkları, sarılık hastalığı, el ayak titremesi, tutulmalar, yüz felci, felç, deri hastalıkları, cüzzam gibi hastalıklara fayda eder. Rengi kaçmış, benzi sararmış kişilere de faydalıdır. Kusmak zamanında ve ölçülü yapılırsa kulak sağırlığına, kulak uğultusuna, ağır duymaya ve baş ağrısına faydalıdır. Ayrıca gözün görüşünü de arttırır. Kusmanın en önemli zararı ise mideyi zayıflatması, diş ve göğüs bölgesinde ağrı yapmasıdır.

Midesinin temizlenmesi ve vücutta kalan maddelerden kurtulmak için kusmak isteyip de kusamayanlar ve bu konuda zorlananlar; Uç gün boyunca her gün 30 gram susam yağı ile şarap veya sirkeyi karıştırarak içmelidir. Ayrıca her gün hamama girip vücudunu yağlamak, sulu çorba ve başka yiyeceklerden yemelidirler. Kişi böyle yaptığı takdirde üçüncü günün sonunda istediği gibi kusar ve bedenini temizler. Kusmak için havaların sıcak olduğu zamanlar veya sıcak ortamlar tercih edilmelidir. Balgamî ve soğuk mizaçlı kişiler yemekten veya spordan önce kusmalıdır. Sıcak mizaçlı kişiler ise yemekten sonra kusmalıdır.

Kusmanın Yolları

Bedenin sağlığı için kusmak isteyenler zararsız ve doğal birçok ilaçtan yararlanabilirler. Kusmak için zararsız ve kolay bir ilaç tarifleri aşağıdaki gibidir.

-6 gram dereotu tohumu

-1 fincan su

-Bir kaşık bal

-Sirke

Dereotu tohumunu bir fincan su ile kaynatmak, Bunu süzüp bu süzüntü kadar sirke ve bir kaşık bal katmalıdır. Bu ilaç rahatlıkla kusturur.

BİR DİĞER TARİF İSE;

-6 gram kadar turp tohumu,

-3 gram kadar dereotu tohumu

-Yeterinde ekmek içi

-Bal

Turp tohumu ve dereotu tohumu dövülür. Buna yeterince ekmek içi karıştırılır. Bu karışıma bal ilave edilir ve yemek öncesi yenir. Yemeğin üzerine tuzlu balık yenirse kusturur.

Kusmanın faydaları sıcak mevsimlerde vücuttaki sıvı maddeler inceldiği ve yukan doğru yükseldiğinden dolayı ağız yoluyla kusmak faydalıdır. Soğuk mevsimlerde vücuttaki sıvı maddeler kaynaştığı ve yukanya doğru yükselmesi zorlaştığı için ishal yoluyla boşaltmak, ağız yoluyla çıkartmaktan daha faydalıdır.

Kusmak mideyi temizler ve kuvvetlendirir, baştaki ağrıyı giderir, gözün görme duyusunu kuvvetlendirir, böbrek ve mesane yaralarına, cüzzam, siroz, felç ve titreme gibi müzmin hastalıklara ve sarılık hastalığına da karşı faydalıdır. Kusmanın faydası olduğu kadar zararları da çoktur. Nedenini bilmediğiniz, bünyenizi rahatsız edecek türden kusuyorsanız eğer mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...