Kuyumculuk sektöründe bayilik veren firmalar

Perakende sektörünün vazgeçilmez bir unsuru franchising sistemi, kuyumculuk sektöründe de yaygınlaştı.Firmalar, bu sistemle kendi kurum kültürüne uygun yerlerde bayilikler açmaya, yurt dışına açılmaya devam ederken aldıkları geri bildirimlerden de oldukça memnun görünüyor.

kurumcu bayilik veren firmalarBüyümek ve gelişmek isteyen firmaların, nihai tüketiciye ulaşabilmek için mağazalar açmak zorunda oldukları artık herkes tarafından kabul edilmiş bir gerçeklik. Ancak her firma kendi mağazalarını kendi açmak yerine, dünyada yaygın bir sistem olan ‘Franchise Sistemi’ni tercih ediyor. Franchise ile hem kendi markaları adı altında mağazalar oluşturan firmalar hem de girişimcilere destek vermiş oluyorlar. Maliyet, istihdam ve daha birçok konuda firmalara yarar sağlayan bu sistem, son yıllarda büyük bir ivme ile büyüyen kuyumculuk sektöründe de oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Her firmanın kurum kültürü farklı olduğu gibi, franchise verme şartları ve hedefleri de birbirinden farklı olmasına rağmen, konu ile ilgili konuştuğumuz sektör firmalarının hemen hemen hepsi franchise sisteminin büyüme üzerindeki etkisini kabullenmiş durumda!

KUYUMCU AÇMAK İSTEYENLERE BAYİLİK FIRSATI

Altınbaş Mücevherat – Hakan Ütebay : Güçlü bir markanın avantajlarından faydalanma fırsatı

Franchise sistem modelini 1999 yılından bu yana uygulayan Altınbaş Mücevherat’ın Genel Müdür Yardımcısı Hakan Ütebay, yepyeni bir mağaza konsepti yaratarak, güvenilir kuyumcular ile bayilik anlaşmaları imzalayarak Altınbaş mağazalar zinciri oluşturduklarını anlattı. Bayilerini, nihai tüketiciler ile marka arasındaki en önemli kanal olarak gördüklerini anlatan Ütebay, bayilerinde aradıkları özellikleri “Müşteri memnuniyetini sağlamak için gerekli olan satış ve satış sonrası hizmet anlayışına sahip olmak, personel eğitimine ve gelişmeye önem vermek, Altınbaş ürün, fiyat ve satış politikalarına tam olarak uyum sağlamak, markayı taşıyacak ve geliştirecek vizyon ve görüşe sahip olmak, rekabet gücüne sahip olmak, mümkünse sektörün içerisinden gelmiş olmak” şeklinde açıkladı. Franchise bedeli olmadığını, mağazanın açılış aşamasında, Altınbaş olarak her türlü mimari proje danışmanlık desteğini de verdiklerinden bahseden Ütebay, “Mağazanın minimum 100 m2 olması gerekmektedir. Mağazanın iç ve dış görünümü tamamı ile Altınbaş tarafından belirlenen konsept ve normlarda olmalıdır. Altınbaş mimari ekibi tarafından her aşamada kontrol edilerek mağazanın inşaat ve dekorasyonu tamamlanmaktadır” şeklinde bilgi verdi. Bayilik sisteminin kuyumculuk sektörü için uygun bir model olduğunu düşündüklerini ifade eden Ütebay, bu model sayesinde nihai tüketicilerin, standart ve garantili mağazalar zincirinin sunduğu tüm avantajlardan faydalanabildiğini dile getirdi. Ütebay, bayi mağazası sahibi yatırımcıların ise, Altınbaş’ın sunduğu finans, reklam, pazarlama, hukuk, proje danışmanlığı ve satış ile ilgili birimlerden danışmanlık avantajlarından yararlanabildiklerini belirtti. Lokasyon olarak ana caddeler, çarşı caddeleri, trafiğe kapalı caddeler, alışverişin yoğun olduğu caddeler ile alışveriş merkezlerini tercih ettiklerini söyleyen Ütebay, açılacak olan bayinin lokasyonunun belirlenmesinin ardından mimari ve teknik çalışmaların hemen başladığını ifade etti.

Koçak Gold Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Koçak: İki taraf da başarıyı amaçlamalı!

“2008 yılında perakende organizasyonumuzun alt yapısını kurduktan sonra ilk mağazalarımızı Viaport ve Historia Alışveriş Merkezleri’nde açtık. 2008 Kasım ayında ise Optimum Alışveriş Merkezi’nde kendi mağazamızı, Aralık ayında ise ilk bayiliğimizi verdik” diye konuşan Koçak Gold Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Koçak, Mayıs ayında ise yeni açılacak olan 212 Alışveriş Merkezi’nde yeni bayilerinin hizmete gireceğini duyurdu. Büyük yatırımlarla iyi bir noktaya getirdikleri markalarını temsil edeceğine inandıkları, genellikle kuyumculuk mesleğini icra eden kişilerden seçtikleri, hizmetine ve ortak hedeflere sadık kalacağına güvendikleri partnerler aradıklarının altını çizen Koçak, “Başarı, her iki tarafın da amacı olmalı ve dolayısıyla her iki taraf da bunun için çabalaması gerektiğine inanmalı” dedi. Koçak Gold olarak, bayilere ürün siparişlerinden etiketlenmesine değin her konuda destek verdiklerini anlatan Koçak, “Tabii bir de en önemli görevimiz Koçak Gold’un marka değerini ve kurumsal imajını korumak adına sürdürdüğümüz reklam ve tanıtım faaliyetlerimizin sürekliliğini sağlayıp markamızı her zaman ön planda tutarak tüketici nezdinde potansiyel müşteriler yaratmak. İş ortaklarımız markamızın kurumsal imajından, profesyonel kadrolarından, Türkiye ve dünyadaki tüm ilişkilerinden yararlanma imkânına sahip oluyor. Ayrıca mağaza yönetimi için gerekli teknoloji ve bilgi işlem alt yapısında danışmanlık, dekorasyon, mağaza personelinin giyim tarzı, program ve web hizmeti uygulamaları da tarafımızdan yönlendiriliyor” şeklinde konuştu. Türkiye’nin önemli şehir ve ilçe merkezlerinde, cadde ve AVM’lerde bayilik vermeye devam edeceklerini açıklayan Koçak, “Hedefimiz tüm Türkiye’de tüketicilerin rahatlıkla ulaşabileceği bir franchise organizasyonu kurmak. Yurt içinde 2010 yılı sonuna kadar toplam 30 mağazaya ulaşma, Bulgaristan, Romanya, Polonya, Azerbaycan, Ukrayna, Rusya ve Kazakistan gibi ülkelerde de kendi perakende ağımızı kurma amacımız var” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Atasay Kuyumculuk – Hakan Yücesan: Katılım bedeli alınmıyor

Hakan Yücesan, şunları söyledi: “Girişimcinin doygun ürün teşhirini mümkün kılabilecek sermaye yatırımı, banka teminatı ve mağazanın iç ve dış dekorasyonunun Atasay mağazacılık konseptine uygun biçimde oluşturulması da gerekiyor. Fiziki şartlar ve nitelikler sağlandığı takdirde sisteme katılım bedeli almıyoruz. Atasay franchising sistemine katılmak için, dekorasyon harcamaları hariç, mağaza büyüklüğüne ve kapasitesine göre, min.500 bin USD ve üzerinde bir sermaye gerekmektedir” Franchisselerin, merkezle mağazalar arasında kurulan data bağlantısı ile kuvvetli teknolojik altyapıya da kolayca ulaşabileceklerini söyleyen Yücesan, geliştirdikleri yazılımları kullanarak, bir yandan merkezdeki stokları mağazalarından anında görme ve sipariş etme imkanı bulurken, mağaza stoklarında hazır bulunmayan ürünlerin dahi müşterilere satılabilme şansının ortaya çıktığını aktardı. Bu siparişlerin sigortalı olarak kendilerine ulaştırıldığını anlatan Yücesan, böylece ulaşım sırasında doğabilecek risklerin, zaman kaybının, tüketici talebinin anında karşılanmaması gibi problemlerin ortadan kalktığını sözlerine ekledi. Yücesan, franchisee’ların Atasay’ın mali ve hukuk danışmanlarından, AR-GE çalışmalarından da yararlanabildiklerini anlattı. Atasay Kuyumculuk olarak markalaşmanın önemli unsurlarından biri olan franchising sistemine geçildiği 2002 yılından bu yana, bu sistem paralelinde sürekli yükselen bir grafik izlediklerinin altını çizen Yücesan, hedefleri arasında Moskova, Milano, Hong Kong, New York gibi dünyadaki moda ve ticaret merkezlerinde de mağazalar açmak olduğunu aktardı. Yücesan, yurt içinde ise mağaza sayısını doğru ve karlı noktalarda artırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Diamond Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Elitaş: Maksimum fayda sağlayın!

Franchising sistemine dahil olacak müşterileri ile karışıklı uzun görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Pera Diamond Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Elitaş, sektör mensubu olan, sermaye yapısı güçlü, hedef kitle doğrultusunda belli bir müşteri portföyüne sahip, franchise olma ve marka kültürünün gereklerini yerine getirme vizyonuna sahip kimselerle çalışmaya dikkat ettiklerini vurguladı. Sistemi kazandırırken kazanmak felsefesi üzerine kurduklarını ifade eden Elitaş, her iki taraf için de maksimum fayda sağlayacak noktaları belirleyerek, ona göre hareket planlarını ortaya çıkardıklarını söyledi. Franchise verirken, öncelikle mevcut satış noktalarına fırsat tanıdıklarını aktaran Elitaş, lokasyon olarak ise cadde ya da AVM olmasının yanında, mağaza metrekaresine de dikkat ettiklerini ifade etti. Bayilerine; güçlü bir firmanın, tanınan bir markanın bünyesinde olma, tüketicilerin yoğun olarak “marka” satın alma eğiliminde olduğu pazarda, satış ve pazarlama üzerine yoğunlaşma, trendleri yakalayan bir organizasyonun parçası olma, uluslar arası geçerliliğe sahip sertifikalı mücevher sunma şansı, ürün, kalite ve hizmette standartları koruma, bununla birlikte müşterilerin gözünde itibar sağlama, güçlü stok avantajıyla, belirlenen periyotlarda kayıpsız ürün değiştirme hakkı, geniş ürün yelpazesi ile her zaman zengin ve değiştirilebilir ürün sergileme, sunma ve satma avantajları sunduklarını dile getiren Elitaş, “Öncelikli hedefimiz İstanbul’un yanı sıra Anadolu’daki alışveriş merkezlerine de Pera Diamond markasını götürmek. Anlaşmasını imzaladığımız mağazalarımız yanında, görüşmeleri devam eden projelerimiz de mevcut. Önümüzdeki sene içerisinde ise İstanbul’da 4, Anadolu’nun önemli noktalarında 2 ve yurt dışında 3 adet olmak üzere toplamda 9 mağaza daha açmayı planlıyoruz” dedi.

Ariş Pırlanta Pazarlama Müdürü Rafi Döker: 2010 yılına kadar giriş bedeli alınmıyor

Franchising sistemini tüketiciye ulaşmak ve markayı geliştirmek adına en sağlıklı dağıtım kanalı olarak benimsediklerini söyleyen Ariş Pırlanta Pazarlama Müdürü Rafi Döker, franchising sisteminde genel kabul görmüş olan giriş bedelini 2010 yılına kadar almadıklarını belirtti. Mağazanın konumuna ve metrekaresine göre 300.000 ile 500.000 dolar arası sabit yatırım ön gördüklerini kaydeden Döker, lokasyon olarak ana cadde ve alış veriş merkezlerinde konumlanmış olan mağazaları tercih ettiklerini, ayrıca mağazaların ana cadde üzerinde 25 m2, alışveriş merkezlerinde ise 40m2 ve üzeri büyüklüğe sahip olması gerektiğine dikkat çekti. Ariş markasının kalitesini, ürün ve hizmet standardını sağlayabilen, alanında uzmanlaşmış iş ortaklarıyla çalışmayı tercih ettiklerinin altını çizen Döker, Ariş’in kurum kültürü ve vizyonu ile uyumlu, sektörel tecrübesi bulunan kişiler olmasına dikkat ettiklerini bildirdi. Öte yandan Döker, iş ortaklarını seçerken, birlikte çalıştıkları ekibin sektörel bilgi birikimi ve deneyim ile Ariş’i temsil yeteneğine sahip olmasına özen gösterdiklerini açıklamalarına ekledi. Güvenli ve istikrarlı bir iletişimi, sistemin verimli çalışması için temel unsur olarak gördüklerini anlatan Döker, bu nedenle başlattıkları gizli müşteri uygulamasıyla, mağazalardaki eksiklikleri tespit etme şansı yakaladıklarını dile getirdi. İş ortaklarına personel eğitimi, pazarlama ve mimari konularda destek verdiklerini kaydeden Döker, ayrıca yıllık cirolarının yüzde 5’ini reklama ayırmalarını önerdiklerini ve reklam giderlerinin yarısını kendilerinin karşıladığını vurguladı. Yurt içinde 13, yurt dışında ise 2 franchise mağazalarının bulunduğunu söyleyen Döker, “2012 yılına kadar yurt içinde 50, yurt dışında ise 5 franchise mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. Özellikle Adana, İzmit, Samsun, Diyarbakır, Malatya, Mersin ve Eskişehir gibi büyük illerde franchise mağaza açmayı istiyoruz” dedi.

Favori Kuyumculuk – Gökalp Dişiaçık: “Mutlu Bayiler, Mutlu Müşteriler”

Birçok firmada var olan kota gibi zor şartlarının olmadığını söyleyen Favori Kuyumculuk Franchising Yöneticisi Gökalp Dişiaçık, “Mutlu Bayiler, Mutlu Müşteriler” felsefesine göre hareket ettiklerini belirtti. Dişiaçık, kuyumculuk sektöründe, Türkiye’de hazır giyim ya da diğer sektörlerdeki gibi kökleşmiş güçlü markaların henüz bulunmadığını, ancak farkındalık yaratmayı başarmış firmaların olduğu düşünüldüğünde, yapılması gerekenin de bu olduğuna inandıklarını kaydetti. Franchising sisteminin bir bayrak yarışı gibi olduğunu anlatan Dişiaçık, “Favori olarak biz bu bayrağı en ileriye taşıyabilecek kişileri bulmaya çalışıyoruz. Bu kişilere bir isim de taktık: “Hizmet Gönüllüleri”. Bundan dolayı, kişilerin sermaye yapıları kadar, karakter ve sosyal özellikleri ve hatta iş yapış biçimleri de karar vermemizde son derece önemli rol oynuyor” dedi. Franchise sistemiyle mağazalaşmaya başlamadan önce uzun süre Favori mağaza konsepti üzerinde çalıştıklarını, her talebe cevap verebilecek bir paket hazırladıklarını belirten Dişiaçık, dekorasyondan mağaza işletmeciliğine, müşteri ilişkilerinden satış aşamalarına kadar her türlü bilginin bu paketler içinde toplandığını anlatırken, tüm bunların el kitapları ve CD’ler halinde Favori mağazaları ile paylaşıldığını sözlerine ekledi. Dişiaçık, ayrıca tüm Favori bayileri ve mağaza çalışanlarının Favori Altın Akdemisi’nde mağazacılık, satış ve pazarlama konularında kapsamlı bir eğitime tabi tutulduğunu bildirdi.Bugüne kadar Favori’nin toplam 55 kuyumcuyla franchise sözleşmesi imzaladığını ve bunlardan 10’unun mağazalarını açtığını aktaran Dişiaçık, gelen taleplerin her geçen gün artmaya devam ettiğini bildirdi. Dişiaçık, 2010 yılı sonuna kadar 150’nin üzerinde mağazanın franchise sözleşmesini imzalamış olacaklarını söyledi.

Zen Diamond Genel Koordinatörü Yiğit Akgün: ‘Kazan-Kazan’ sistemi

Zen Diamond, bayilik bedeli almadan karşılıklı ‘kazan-kazan’ prensibi ile hareket ediyor. Bayilerin ortalama 10.000 dolar mimari hizmet bedeli ve ortalama 1500 dolar/ m2 mağaza dekorasyon maliyetini ödediklerini ifade eden Zen Diamond Genel Koordinatörü Yiğit Akgün, “Mağaza büyüklüğüne göre en az 300.000 USD sermaye yatırımı yapılmalı. ZEN belli bir kısmını konsinye olarak işletmeye bırakıyor. Mağazalarda Zen ürünlerini dışında başka ürün satışı yapılamıyor. Yıl sonu cirodan %3 reklam katkı payı alıyoruz” dedi. Seçimi öncelikle Zen satış noktaları arasından yapmaya özen gösterdiklerini anlatan Akgün, “Sektör dışı talepleri de değerlendiriyoruz. Öncelikle ticari referansların önemi büyük, markamızı temsil edecek firmaların vizyon olarak bizlerle uyumlu olması şart. Sektör dışından gelenler için 2 aylık eğitim sürecimiz var. Gerekli alt yapıyı veriyor, açılacak mağazayı bir süre kendi personelimiz ile destekliyoruz” dedi. Bayilerinin Avrupa’nın en yüksek mücevher stoğuna sahip bir markanın temsilcisi olarak, mağazalarındaki ürünleri her zaman kayıpsız olarak değiştirme imkanına sahip olduklarını söyleyen Akgün, bayilerine değerli taş, mağazacılık ve görsel tasarım eğitimleri vererek bilgi ve deneyimlerini aktardıklarını da ifade etti. Akgün, lokasyon olarak ilk hedeflerinin AVM’ler olduğunu ancak belli bir trendi olan caddelerde de mağaza açabildiklerini dile getirdi.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...