Kuzey Irak referandumu Borsa İstanbul’u nasıl etkiler?

İş Yatırım, “Akıl Tutulması” başlıklı sabah raporunda kritik soruya yanıt aradı. Kurum, “Piyasalar beklentileri satar gerçekleri satın alır.” diyor.

Detaylar şöyle:

“Eylül başından beri Türkiye piyasalarını baskı altında tutan Kuzey Irak referandumunda karar günü geldi. Kuzey Irak bölgesel yönetimi bağımsızlık için referandum oylamasını başlattı. Tüm uyarılara karşı referanduma gidilmesi üzerine Türkiye Habur sınır kapısını tek taraflı kapattı.

Referandum sonrası bağımsızlık ilan edilmesi durumunda Ankara Bağdat ve Tahran birlikte hareket ederek Kuzey Irak bölgesini üçlü kıskaç altına alacak. Bölgeye olan ihracat durdurularak, petrol alımlarına son verilerek Kuzey Irak baskı altına alınacak.

Habur kapısının kapatılarak Türkiye’nin yüzde 6 pazar payı ile üçüncü büyük pazarı olan Irak’a olan ihracatın ve petrol alımlarının durdurulması Türkiye ekonomisi ve özellikle güneydoğu Anadolu bölgesi için ciddi sonuçlar doğurur.

Kelimenin tam anlamıyla bir akıl tutulması olan bu senaryo piyasalar tarafından kısmen fiyatlanıyor. Daha sağduyulu olan ve bizim de katıldığımız görüşe göre, Barzani bağımsızlık ilan etmeyi değil, referandum sonuçlarını arkasına alarak merkezi hükümete karşı pazarlık gücünü artırmayı hedefliyor.

ABD vadelileri ve Asya piyasalarındaki satışlara paralel Borsa İstanbul’da hafif satıcılı bir seyir bekliyoruz. Ancak piyasalar beklentileri satar gerçekleri satın alırlar. Referandum sonuçlarının açıklanması ve Kuzey Irak’ta korkulan senaryonun gerçekleşmemesi durumunda orta vadede Borsa İstanbul’da hatırı sayılır bir toparlanma görebiliriz.”yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...