Lise mezunları KPSS ile nasıl memur olur?

lise mezunu kpss ile nasıl memur olurLise mezunları KPSS nereleri tercih edebilir? Lise mezunları KPSS ile nerelere atanır? Lise mezunları KPSS ile nasıl memur olur? 2014 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) yaklaşıyor. Fakat özellikle lise mezunu adaylar ne sınav ne de sonrası için bilgi sahibi değiller. İşte KPSS ile memur olmak isteyen lise mezunu adayların izlemeleri gereken yollar…

ÖNCE SINAV BAŞVURUSU

Lise düzeyinde KPSS için başvurular 30 Haziran-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Başvuru ücreti henüz belirsiz. Tahminen 50 TL olacağı söylenebilir.

Adayların başvuruları kaçırmaması gerekiyor. Çünkü sınava girilmemesi durumunda bir sonraki sınav 2016 yılında yapılacak. Bu da başvuruyu kaçıran adayların 2 yıl daha beklemesi anlamına geliyor.

KİMLER LİSE DÜZEYİNDEN GİREBİLİR?

Lise 2-3-4 sınıfta olanlar, önlisans 1-2 sınıfta olanlar ve üniversite 1-2-3-4 sınıfta olanlar lise düzeyinden KPSS’ye girebilirler.

SINAV EYLÜL’DE

Lise düzeyinde KPSS 28 Eylül Cumartesi günü yapılacak. Sınav sabah 09.30’da başlayacak ve 120 dk sürecek. Sınavda toplam 120 soru olacak. 60 genel yetenek (30 matematik, 30 türkçe) ve 60 genel kültür (27 tarih, 18 coğrafya, 9 vatandaşlık, 6 güncel olay) sorusu gelecek.

HANGİ PUANLA TERCİH YAPILABİLECEK?

KPSS sisteminde lise düzeyi için P94 puanı hesaplanmaktadır ve bu adaylar bu puan ile personel alımlarına başvurmaktadırlar. Bu puan %50 genel kültür ve %50 genel yetenek ağırlıklı olarak hesaplanmaktadır.

Adayların P94 puanının hesaplanması için her iki alandan da mutlaka en az birer soru işaretlemelerigerekir. Yoksa puan hesaplanmaz.

PUAN NE KADAR SÜRE GEÇERLİ?

KPSS P94 puanı 2 yıl geçerlidir. 2016 yılında yeni bir sınav yapıldığında bu puanın geçerliliği sona erer.

TERCİH YAPILMASI SÜRECİ

Adaylar P94 puanı ile iki çeşit personel alımına başvuracaklardır. Bunlar, merkezi alımlar ve kurumsal alımlardır.

Merkezi alımlar 2 yıl içinde sadece 4 kez (haziran ve kasım aylarında) yapılacaktır. Ancak kurumsal alımlar ise belli bir tarihe sahip olmayıp farklı kurumlarca defalarca yapılmaktadır.

Ayrıca P94 puanı ile sadece memur değil sözleşmeli personel, geçici personel ve kamu işçisi kadrolarına da tercih yapılabilmektedir.

YERLEŞEN ADAYIN KURUMA BAŞVURMASI

Bir kuruma yerleşmiş olmak hiçbir hukuki kazanç ifade etmez. Personel alımlarına tercih sonucunda yerleşen adaylar kurumları ile irtibata geçerek ya da kurumun resmi websayfasını takip ederek ne zaman başvurmalarını gerektiğini öğreneceklerdir.

Bu tarihe göre yerleşen adaylar atama için gerekli bilgi ve belgeleri kurumlara teslim edeceklerdir. Kuruma bilgi ve belge teslim etmiş olmak da herhangi bir kazanç elde edildiği anlamına gelmez. Çünkü hala adayın atanıp atanmayacağı belli değildir. yerleşmek mutlaka atanılacağı anlamına gelmemektedir.

KURUMUN EVRAK İNCELEMESİ VE ATAMA YAPMASI

Kurumlar adayların bilgi ve belgelerini inceleyerek gerekli kontrolleri yaptıktan sonra atanmalarını şartları taşıyorlarsa ve atanmaları uygunsa atama onayı çıkarırlar.

ATAMA TEBLİĞİ VE GÖREVE BAŞLAMA

Atama yazısı kurum tarafından adaylara gönderilir. Ataması yapılan adaylar için artık hukuki sorumluluk doğar ve adayın süresi içinde görevine başlaması gerekir. Aynı yerde göreve atananlar tebligatın ertesi günü göreve başlamak zorundadır. Farklı bir yerde göreve atananlar ise 15 gün içinde göreve başlamak zorundadırlar.

Lise mezunları KPSS nereleri tercih edebilir? Lise mezunları KPSS ile nerelere atanır? Lise mezunları KPSS ile nasıl memur olur?  • lise mezunları kpss nereleri tercih edebilir
 • lise mezunu kpss ile nerelere atanır
 • kpss ortaöğretim nereleri tercih edebilir
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Lise mezunları KPSS ile nasıl memur olur? yazısına yapılan yorumlar
 1. Hatice dedi ki:

  Ben ticaret Meslek lisesi bilgisayar ag işletmenligi bölümünden mezun oldum üniversite 1.sınıf bilgisayar programcılıgı okuyorum kpss den 64 aldım memur olma şansım var mı tercih nasıl yapabilirim ?

 2. yeter dedi ki:

  ya biz ölelim galiba yaşım 35 orta öğretim den kpss puanım 71 devletim beni yerleştirecek bi pozisyon verememiş güvenliğim fakat yaş dolgun şartı var vede önlisans isteniyo devam edebilsem zaten üniversiteye devam ederdim demekki benim gibiler bir binanın tepesinden atlasınmı bu nedir ya kimle memur oluyo olmuş bizler tırnaklarımızla geldik fakat sonuç sıfır

 3. mehmet dedi ki:

  arkadaşlar merhaba kpss ortaöğretim düz lise mezunları nereleri tercih edebilir?

 4. büşra dedi ki:

  anadolu imam hatip lisesinden mezun oldum hangi bölümleri tercih edebilirim ? sadece memur yazan bölümleri tercih edebilirmiyim ?

 5. kadir dedi ki:

  Ben düz lise mezunuyum 68 aldım atanma şansım nedir ?

 6. adem dedi ki:

  meslek lise mezunları kpss’de nerelere atanır

 7. merabalar ben duz lise mezunuyum 74.75 aldim atanma sansim varmi veya nerelere atanabilirim dedi ki:

  Sultan

 8. meral dedi ki:

  kimsenin moralini bozmak istemem ama lise mezunları kpss den 95 üzeri puan almadıkca hiçbiryere atanamıyoo üzgünüm ama böyle bir ülkede yaşıyoruz

 9. Halil dedi ki:

  Sınav başvurusu nerden yapılıyor ilk defa girecek

 10. emre dedi ki:

  hem ygs lys tercih yapıp hem memur olma şansımız varmıdır?

 11. Realist dedi ki:

  Kusuru bakmayında 70-75 alıp buraya atanabilir miyim demeyin 90-95 üzeri atanıyor onlarda üniversitedeki gençler oluyor genelde boşuna ümit vermeyin kendinize

 12. Banu dedi ki:

  2016 yapilacak kpss de meslek lisesi mezunlari kac puan almasi lazim.atanmak icin

 13. Okan dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba bir sorum var meslek lisesi mezunları kpss’de nereleri tercih edebilir ?