Memur alımlarında torpil var mı?

memurMemur adayları Ortaöğretim kurumunda kalkan sözlü sınav sisteminin bazı devlet kurumlarındaki işe alımlarda da kalkmasını istiyor.

Binlerce memur adayı girmiş oldukları sınav sonuçlarına göre bazı devlet kurumlarında başvurularda bulunuyorlar. Bazı devlet kurumlarının memur alımlarındaki son kararlarını sözlü mülakatlar yoluyla alması adayların kafasında soru işaretleri bırakıyor. Memur adayları “Sözlü mülakatlarında torpil mi var?” sorusunu özellikle sosyal medya üzerinden tartışıyor.

Bu tartışmaların gölgesinde adaylar sonuçlarına göre açılan kurum yerlerine atanmak için sürekli olarak internet başında kurumun açıklayacağı sıralama listesini merakla bekliyor.

Sıralamalar açıklandıktan sonra devlet kuruma alacağı kişiden daha fazla kişiyi listeye alarak bir başka sınava tabi tutuyor. Genellikle kurumlar elemeyi tam da bu aşamada sözlü mülakat sistemi ile gerçekleştiriyor. Sözlü mülakat sistemi de memur adaylarının akıllarında soru işaretlerinin kalmasına neden oluyor.

‘SEN SINAVI GEÇ SÖZLÜ MÜLAKATI BANA BIRAK’

Sözlü mülakat için devlet kurumuna girecek olan kişiler sıralamaya göre çağrılıyor. Yazılı sınavda 1. olmanız burada işe yaramıyor. Sıralamaya girdikten sonra artık sözlü mülakattaki başarınız sizin memur olabilmeniz için tek engel olarak kalıyor. İşte bu duruma isyan eden binlerce memur adayı orta öğretimde bugünden itibaren kalkan sözlü sınavın artık memur alımlarında da kalkması konusunda yeni bir tartışmanın başlamasına neden oldu.

Rotahaber Özel – Serdar İplikci



yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...