Memurlar hangi bölgede ne kadar maaş alacak?

Tüm Sağlık-Sen , Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı’ndan çıkan sonuçları değerlendirdi. Başkan Okay Erözgün Memur maaşlarına gelecek ’4 hizmet bölgesi’ oranlarını yorumladı..

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı’ndan çıkan sonuçların olumlu ama tatmin edici olmadığını söyledi.

Okay Erözgün, toplantı sonuçlarını değerlendiren açıklamasında, hükümetin, az gelişmiş bölgelerde çalışacak memur bulamadığı ve bazı memurların yeterince çalışmaması gerekçesiyle gündeme getirdiği ‘rotasyon’ formülüne karşı olduklarını daha önce ifade ettiklerini belirtti.

Türkiye’nin 4 hizmet bölgesine ayrılarak, 1. bölgedekilere yüzde 40, 2. bölgedekilere yüzde 60, 3. bölgedekilere yüzde 80 ve 4. bölgedekilere maaşlarının yüzde 100 fazlasının verilerek teşvik edilmesi önerisini olumlu karşıladıklarını belirten Erözgün, bu teşviğin uygulandığı takdirde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini cazip hale getirebileceğini ifade etti.

Erözgün, memurun memur, işçinin de işçi olarak kalması ve statülere dokunulmaması gerektiğinin altını çizerek, mahrumiyet bölgelerinin teşvik bölgesi haline getirilmesi için sadece hizmetine ihtiyaç duyulan belli meslek gruplarına yönelik değil de tüm personeli kapsaması gerektiğine dikkat çekti.

“CEZALARIN KALDIRILMASI UMURSAMAZLIK DOĞURACAK”

Hükümetin, memurlara ilişkin uyarma ve kınama cezalarını kaldırarak, doğrudan maaştan kesme, kademe ilerleme ve meslekten men etme cezası getirilmesi önerisini çok katı bulduklarını dile getiren Erözgün, uyarma ve kınama cezalarının kaldırılmasının memuriyette umursamazlık doğuracağı için, bu cezalara dokunulmaması gerektiğini belirtti.

Hükümetle birlikte gelip, hükümetle birlikte giden yöneticiye kesinlikle karşı olduklarına vurgu yapan Erözgün, ‘Hükümetin değil, devletin memuru olur’ önerisine destek verdi.

Üst düzey devlet memurluğuna atama sürelerinin 8 ila 12 yıl olan şartının 5 yıla indirilmesi teklifine de olumlu baktıklarını ifade eden Erözgün, 5 yılın yöneticilik deneyimi için yeterli olduğunu söyledi.

Erözgün, bütün memur konfederasyonlarının ve sendikaların aynı fikir birliği çatısı altında toplanana kadar karar verilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

memurhaberyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...