Mevduat mı döviz mi altın mı?

Geçen hafta iç piyasaların bayramdan dolayı sadece 1,5 gün açık olduğu piyasalarda yurtdışı piyasaların etkisi sürüyor.

mevduat altın dolar faiz euro

Özellikle Brexit etkisi Avrupa gibi gelişmekte olan ülkeleri de kapsamayı sürdürüyor. İç piyasalardaki risk faktörleri de etkili olmayı sürdürüyor.

Analistler portföylerde ağırlığı risksiz ve sabit getirili araçlarda artırmanın daha akılcı olduğunu ifade ediyor. Bu nedenden dolayı mevduata yüzde 40 ağırlık önerisi veriliyor. Bununla beraber, korumacı pozisyon almak ve defansif kalmak şartıyla hissede uzun vadeli alımlar devam ettirilebilir.

Yeni alım ve ağırlık artırmak ise bu piyasa koşullarında riskli olabilir. Kalan ağırlığın da yükseliş sinyali veren diğer enstrümanlar olan dolar ve altına dağıtılması düşünülebilir.

DOLAR MI?

Yurtdışında risksiz varlıklara olan talebin artmasının, özellikle reel faiz getirisi düşük olan ülkelerin varlıklarını daha az cazibeli bir hale getirebileceği öngörülüyor.

Türkiye’nin yüksek olan enflasyona rağmen, para politikası nezdinde faiz indirimlerine de devam edeceği beklentisi bulunuyor. Bu da küresel risk iştahının azaldığı bir ortamda Türk varlıklarına olan talebin azalmasına neden olacak. Küresel yatırımcının TL’den ziyade doları tercih edebileceğini düşünen analistler, TL sepetinde yükseliş eğiliminin devamını öngörüyor. Beklentilere göre, dolar/TL’deki yukarı eğilimden Euro/TL de etkilenebilir.

EURO MU?

Piyasalarda dolar tarafında talep sürerken, Euro karşısındaki güçlü seyir de devam ediyor. Böylelikle Euro/dolar paritesi konsolide olmaya devam ediyor. Teknik ve psikolojik anlamda 1,10 seviyesinin hemen üzerinde olan bölge, yatırımcıların halen alım-satım yaptıkları alan olarak görülüyor. Bu alanın üst bandı ise yakın vadede en fazla 1,12’ye doğru genişleyebildi. Doların ise güvenli liman talebi görebileceği düşünülüyor. Bu kapsamda Euro/dolar tarafında eğilim aşağı yönlü olmaya devam edebilir. Yine de anlamlı bir piyasa kırılması meydana gelmediği sürece, aşağıki hedefin şimdilik 1,09 olmaya devam edeceği söyleniyor.

MEVDUAT MI?

Türkiye’nin 3,5 gün boyunca bayram tatilinde olduğu geçen hafta, gelişmekte olan ülke hisse senetleri, Türkiye’nin içinde bulunduğu EMEA Bölgesi hisse senetleri ve TL değer kaybetti. Bu nedenle, her ne kadar yerli yatırımcı hala tatilde olsa da cuma günkü açılışta bayram tatilindeki bu negatif piyasa hareketlerinin etkisini gördük.

Genel anlamda Brexit sonrası döneme alışmaya çalışan dış piyasalarda spot ve vadeli piyasalarda görülen fiyatlamalar, halen alternatif varlıklar lehine görünüyor. Japon Yeni gibi para birimlerinde değer kazancı sürerken, gelişmekte olan ülkelerin tahvil getirileri dip seviyelerde seyretmeyi sürdürüyor.

Değerli metaller de halen görece çok yüksek fiyatlarda seyrediyor. Böyle bir piyasa eğilimi, maalesef Türk varlıklarının cazibesini azaltıyor. Bayram haftasında yüksek gelen enflasyon verilerinin de ilerleyen dönemde enflasyon beklentileri kanalında Türk varlıklarına baskı yapacağı düşünülüyor.

Bu kapsamda piyasa faizleri tarafında Türk tahvillerindeki getirilerin konsolide olmaya devam etmesi beklenebilir. 10 yıllık tahvillerin getirisi yüzde 9’a yaklaşırken, iki yıllık tahvil getirisi yüzde 8,50’nin hemen üstünde. Bu hafta yurtdışında İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklenen toplantının sonuçları ve Çin’in muhtemelen düşük gelecek olan ikinci çeyrek büyümesine piyasanın vereceği tepki önem arz edecek.

ALTIN MI?

Altın fiyatlarında yeni hedef 1.430. Altın tarafında, Brexit sonrasında küresel piyasaların güvenli liman ihtiyacının devam etmesiyle beraber oluşan güçlü talep, fiyatı yüksek tutmaya devam ediyor. Şu anda değerli metalleri, Japon Yenini, İsviçre Frangını ve gelişmekte olan ülke tahvillerini aynı küme içerisinde değerlendirmek gerekli.

Söz konusu varlıklardaki temel ve teknik eğilimlerin değişim göstermediği düşünülecek olursa altın fiyatları geniş resimde yön yukarı olacak. Hali hazırda 1.380 dolar bölgesi zirve olmakla beraber; olası piyasa düzeltmelerinden sonra görülebilecek yükselişlerde, 1.400 seviyesi ilk kademe olarak görünüyor.

Son dönemde alımların ciddi anlamda ağırlıkta olması ve direnç bölgelerine yakın olmamız itibarıyla da 1.340 – 1.330 bölgesine kadar olabilecek geri çekilmeler, düzeltme dalgası olarak ele alınabilir.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...