Ana Sayfa » E-ticaret - Mobil ticaret hacmi 7,5 milyar TL’ye ulaştı - haber24


Mobil ticaret hacmi 7,5 milyar TL’ye ulaştı

Mobil ticarette ilk büyüme dalgası, akıllı telefonların yaygınlaşması ile başlamıştı. Şimdi 4,5G teknolojisinin nisan ayı başında devreye girmesiyle yeni bir dalga gelecek. Mobil ticaretin hacmi Türkiye’de 7,5 milyar TL’ye ulaştı.

mobil ticaret

4,5G’nin devreye girmesiyle pazarın daha da genişleyeceği öngörülüyor. Çünkü 4,5G ile birlikte hızlanan internet mobil alandaki ticareti kolaylaştırıp çabuk hale getirecek. Bu yıl e-ticaret ile alışveriş yapmayı tercih eden kullanıcıların yüzde 30’unun bunu mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirmesi bekleniyor.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi tüm alışkanlıklarımızı değiştirdi. Artık e-postaların yüzde 65’i mobil cihazlardan kontrol ediliyor. Mobilden yapılan aramalar, masaüstünden yapılan aramaları geride bıraktı. Mobile yapılan yatırımlar, masaüstü ekranı yatırımlarının üç katı daha fazla büyüyor.  Facebook’un mobilden elde ettiği gelir yüzde 78’e ulaştı. Tüketiciler, televizyon izlemeye ayırdıkları vakitten çok daha fazlasını mobil uygulamalarla etkileşim halindeyken geçiriyor. Mobil veri trafiği yüzde 70’e yakın büyümüş bulunuyor.

MOBİLİN YILDIZI PARLIYOR

Tüm bu gelişmeler, mobilin ilerleyen dönemin yıldızı olacağını gösteriyor. Aslında akıllı telefonların yaygınlaşması, mobilde ilk büyüme dalgasını başlatmıştı. Şimdi ise 4,5G teknolojisinin nisan ayı itibariyle başlamasıyla birlikte mobilde yeni dalganın gelmesi bekleniyor. Çünkü 4,5G ile birlikte hazırlanan internet, mobil alandaki ticareti kolaylaştırıp çabuk hale getirecek. Bununla birlikte farklı iş modellerinin de ortaya çıkmasına yol açacak. Bu yılın teknoloji trendleri içerisinde yer alan gerçek zamanlı daha analizleri, kişiselleştirme, sadakat programları, nesnelerin interneti ve giyilebilir teknolojilerin gelişmesi ile platformlar arası etkileşime yönelik yeni uygulamalar da yine mobildeki gelişmeleri yönlendirecek.

küresel e-ticarette mobilin payı artıyor

MOBİL TİCARETİN PAYI YÜZDE 30’A ULAŞACAK

Türkiye’de 25 milyar TL’ye ulaşan e-ticaret sektöründe mobil kanaldan gelen pay artıyor. Mobil ticaret, e-ticaretin içinde 2013 yılında yüzde 8 seviyesindeyken, 2014 yılında 2,5 kar artarak yüzde 19 seviyesine çıktı. 2015 yılı için ise bu oran yüzde 20 – 25 arasında hesaplanıyor. Mobil ticaretin yıllar içerisindeki hacmi sırasıyla, 2013 yılı için 1,12 milyar TL, 2014 yılı için 3,42 milyar TL ve 2015 yılı için 7,5 milyar TL olarak ifade ediliyor.

Türkiye’de 30 milyonun üzerinde internet bağlantılı akıllı cep telefonu var. Bu rakamın yıllık artış oranı ise yaklaşık yüzde 35 civarında. 2016 yılında e-ticaret ile alışveriş yapmayı tercih eden kullanıcıların yüzde 30’unun artık mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapacağını söyleniyor.

4,5G ETKİSİ OLACAK

4,5G teknolojisi ile haberleşmeden bankacılığa, eğlenceden ticaret tüm hizmetlere daha hızlı ve kolay şekilde erişebileceğiz. Bu sayede beklentilere göre, kullanıcıların satın alma kararının ardından ödeme safhasına gelene kadar vazgeçme oranları düşecek. Daha hızlı yüklenebilen içerikler, kullanımı daha rahatlatacak. Bu sayede mobil ticaretteki büyüme hızlanacak. Daha büyük içeriklerin kullanıcıya daha hızlı ulaşabilmesi farklı projelere de kapı açabilecek.

Bu alanların hareketlenmesiyle birlikte talep artacağı için yeni şirketler kurulacak ve var olan şirketler büyüme yoluna gidecek. Böylece birçok iş alanı ortaya çıkacak. Video içeriklerin daha sık kullanımı, mobil üzerinden reklam ve medya yayınının artması, mekandan bağımsız kullanıcılara hitap edecek yeni uygulamalar geliştirilmesine yol açacak.

10 MİLYON MOBİL MÜŞTERİ

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Sinan Ekşi, cep telefonundan internete bağlananların yüzde 27’ye yakınını yani 8 milyonunun üzerindeki kullanıcının telefonuna mobil uygulama indirdiğini söylüyor.  Ekşi, “Mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapan kullanıcı sayısı 10 milyona yaklaştı. Bu sayının önümüzdeki beş yıl içinde 20 milyona ulaşması bekliyoruz. 4,5G ile birlikte yükselen internet hızlı ve daha zengin özellikli akıllı telefonlarla mobil uygulama pazarı hızla büyüyecek ve mobilden alışveriş yapanların sayısında hızlı bir artış yaşanacak” diyor.

4,5G İLE MOBİLDE ÖNE ÇIKACAK SEKTÖRLER

Sinan Ekşi, özellikle sağlık, eğitim, perakende, tarım, enerji, güvenlik, eğlence ve bilişim alanlarında yeni mobil uygulamalar ile ciddi gelişime ve değişime tanık olacağımızı düşünüyor. Ekşi, “4,5G’nin yüksek hızı ile gelecek yeni mobil uygulamalarla, uygulamaya alınacak akıllı ev, ofis ve şehir projeleri ile önümüzdeki dönemde kullanıcılara yepyeni bir dünyanın kapıları açılacak. Mobildeki hız, evlerde birçok yeni ürüne yer açacak” diye konuşuyor. Buna göre cep telefonu satış mağazalarında birkaç yıl içinde akıllı priz, akıllı güvenlik ve hatta akıllı iklim kontrol sistemleri ve benzeri ürünler de satılabilecek. Artan internet hızı ve paralelinde gelişen mobil uygulamalar, makinelerin iletişimini yaygınlaştıracak.

NASIL BİR STRATEJİ OLUŞTURULMALI?

Peki şirketler bu dönemde mobil stratejilerini nasıl oluşturmalı? Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulum Başkanı Hakan Orhun, mobil uygulamaların kullanıcıların aradıkları kolaylıkla bulabilecekleri, kullanıcıyı satışa yönlendirebilecek ve çok yalın bir ödeme sayfasıyla hızlı bir şekilde kullanıcıların istediklerini yapabilecekleri şekilde kurgulanması gerektiğine dikkat çekiyor.

Orhun, bu konuda şunları söylüyor; “Çok kanalı perakende yapılarında, çok açık adres ve harita bilgilerinin sağlanması, fiziksel mağazaların envanterinin ve ürünlerin fiyatlarının kullanıcıya sunulması gerekiyor. Bunları sağlayan şirketlerin pazarda çok hızlı büyüdüklerini görebiliyoruz. İyi bir mobil stratejisi hazırlanarak önce şirketin yolculuğu planlanmalı ve mobil uygulamala daha sonra planlanmalı. Eğer mevcut organizasyonda bu yetkilikte kişiler yoksa mutlaka dışarıdan stratejinin hazırlanmasında destek alınmalı.”

Mobil Ticaretin Durumu raporunu yayınlayan Criteo’nun Gelişen Pazarlar Yöneticisi Direktörü Dirk Henke, “Türkiye, doğru zamanda hazırlık yapan, mağazalarını mobil kullanıcılar için optimize eden ve kullanıcı odaklı mobil pazarlama stratejisi yürüten perakendeciler için inanılmaz bir potansiyel barındırıyor” diyor. Küresel e-ticaret içinde mobilin payının yüzde 35’e ulaştığını ifade eden Henke, “Perakendeciler müşteri dostu mobil web siteleri ve alışveriş temelli uygulamaları benimsemeye devam ettikçe, çok yakın zamanda e-ticaret işlemlerinin neredeyse yarısının mobil üzerinden yapıldığına şahit olacağız” diye de ekliyor.

Criteo’nun mobil ticaretin durumu raporuna göre, mobil ticaret global online perakendenin yüzde 25’ine ulaştı

  • 2015’in son çeyreğinde mobil işlemler, 2014 yılına göre yüzde 15’lik büyüme gösterdi ve tüm e-ticaret işlemlerinin yüzde 30’unu oluşturdu. Türkiye’de ise mobil üzerinden yapılan satışların tüm dijital satışlar içerisindeki oranı yüzde 20,5’e ulaştı. Müşterilerine güçlü bir mobil alışveriş deneyimi sunan perakendeciler, 2015 yılını çarpıcı satış rakamları ile kapadılar. Örneğin Türkiye’deki perakende şirketleri listesinin en üst çeyreğinde bulunanların mobil üzerinden yaptıkları satışlar yüzde 34,4’e ulaştı. Bu da gösteriyor ki mobil dostu kullanıcıları kazanmak isteyen markaların tüm cihazlarda, tüketicilerinin istek ve ihtiyaçlarına göre tasarlanmış mobil pazarlama stratejilerine yatırım yapmaları gerekiyor.

MOBİLİ NASIL BÜYÜTTÜLER?

Artık mobili görmezden gelmek, modern dünyada büyümek isteyen markalar için bir seçenek değil. O nedenle farklı sektörlerde büyük paylara sahip şirketler, mobil stratejilerini oluşturarak buradan büyümelerini sürdürüyor.

Örneğin Boyner, önümüzdeki dönemde trafik oranlarının ‘yüzde 55 mobil+tablet’ ve ‘yüzde 45 masaüstü’ şeklinde gerçekleşeceğini öngörüyor.

Boyner Strateji & İş Geliştirme ve E-ticaret’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Onur Aydın, pazarın genelindeki bu değişimle birlikte şirketlerin mobil sitelerinin çok daha kullanılabilir olmasına önem vereceklerini ve ciddi bütçeler ayıracaklarını söylüyor. ‘Boyner Cepte’ mobil uygulamasını indiren kullanıcı sayısı 400 binin üzerinde. Bu seviye geçmiş yıllara oranla yüzde 85 artış yakaladığını gösteriyor. Boyner’in mobildeki payı ise geçen yıllara oranlar ortalama yüzde 210 arttı. Onur Aydın, “Boyner mağazalarına Boyner App’inin indirmiş kullanıcılar geldiğinde, bu kullanıcılara anlık bildirim ile çeşitli bilgilendirmeler ve segment bazlı teklifler gönderilmesi planlanıyor” diyor.

MOBİL UYGULAMA PATLAMASI

Mobile yapılan tüm bu yatırımlarla birlikte son birkaç yılda geliştirlen mobil uygulamalar, akıllı telefon kullanımı oranındaki büyümeyle eş zamanlı olarak popülerlik kazandı. Akıllı telefonlara indirilen ücretli mobil uygulamala sayısının 2017 yılında 270 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Uluslararası uygulama şirketi App Annie’ye göre, mobil uygulama ekonomisinde Türkiye de hızlı büyüme gösterecek. 2015 yılında Türkiye’nin indirdiği uygulama sayısı 1,3 kat arttı. Türkiye’de akıllı telefon kullanımı, aynı kategoride yer aldığı Meksika, Brezilya, Endonezya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerden daha yüksek.

(GÖZDE YENİOVA / EKONOMİST)