Müteahhitlik yetki belgesi nereden nasıl alınır?

Müteahhitlik yetki belgesi nasıl alınır? Müteahhitlik yetki belgesi için gerekli evraklar nelerdir? Müteahhitlik yetki belgesi almak için nereye başvurmam gerekiyor? Yapı müteahhitliği yetki belge numarası nasıl alınır?

müteahhitliği yetki belgesiMüteahhitlik yetki belgesi nasıl alınır?

Yayınlanan yönetmelikle 2012’den itibaren yapı ruhsatına tabi bütün yapıların bir yapı müteahhidinin sorumluluğu altında inşa edilmesi, yapı müteahhitliğini üstlenecek olan her müteahhidin bir yapı müteahhidi yetki belgesi numarası alması şartı getirildi. Buna göre inşaat yapmak isteyenler Çevre ve Şehircilik İl müdürlüklerine başvurarak yapı müteahhitliği yetki belgesi numarası almaya başladı. Yetki belgesini almak için yapı müteahhiti yetki belgesi numarası başvuru formunu doldurup, kayıtlı olunan meslek odasından alınan oda sicil kayıt suresi belgesinin aslını ve nüfus cüzdanı fotokopisini Çevre ve Şehircilik İl müdürlüklerine teslim etmek yeterli oluyor.

Türkiye’deki müteahhit belgesi alanların sayısı! 

2011 sonuna kadar toplam 135 bin kişi müteahhitlik yetki belgesi numarası aldı. 2012’de 66 bin, 2013’te ise 47 bin kişi yetki belgesi alırken, 2014’ün ilk 8 ayında 33 bin kişi müteahhitlik yetki belgesi aldı. 2011’den bu yana toplam 282 bin 498 kişiye müteahhitlik yetki belgesi verildi.

YAPI MÜTEAHHİTLİĞİ YETKİ BELGESİ NUMARASI ÇİN İSTENİLEN BELGELER,

A- GERÇEK KİŞİLER:  
1- Dilekçe  
2- Kayıtlı olduğu meslek odasından müracaat yılı içinde alınmış kayıt belgesinin Aslı veya Müdürlükçe onaylı örneği    
2- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
4- Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Numarası Başvuru formu (*)

(*) Başvuru dilekçesi ekindeki bilgilerin YAMBİS -Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemine işlenerek, uygunluğu Müdürlük elemanlarınca teyit edilecek olan bilgilerin sistemden alınacak   başvuru formunu, başvuru sahibinin kendisinin imzalaması ya da  başvuru formunu imzalayacak kişiye vekâlet vermesi)

B- TÜZEL KİŞİLER:
1-Dilekçe
2- Şirketin kayıtlı olduğu meslek odasından alınmış kayıt belgesinin Aslı veya Müdürlükçe onaylı örneği
3-Şirket sözleşmesinin yayımlandığı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinin Aslı veya Müdürlükçe ya da ilgili Sicil Memurluğunca tasdik edilmiş sureti
4- Şirket türüne göre (şirket ortaklarının, temsile yetkili kişilerin, şirket müdürlerinin, Genel Müdürlerin, Yönetim Kurulu Üyelerinin vb)  kimlik bilgileri için Nüfus Cüzdanı Fotokopileri ve ( Vergi No, Vergi Dairesi, Adres, Tel, Fax, Email vb bilgileri)
5- Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Numarası Başvuru formu (**)

(**)Başvuru dilekçesi ekindeki bilgilerin YAMBİS -Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemine işlenmesi ve uygunluğu Müdürlükçe teyit edilecek olan bu bilgilerin sistemden alınacak   başvuru formunu, başvuru sahibi şirketin imzaya yetkili kişilerinin imzalaması   ya da şirketin imzaya yetkili kişilerinin başvuru formunu imzalayacak   kişiye vekâlet vermesi )

GEREKLİ BELGE ÖRNEKLERİ:
• Yapı Müteahhitliği Yetki Belgesi Numarası Başvurusu
• Yapı Müteahhitliği Yetki Belgesi Numarası Başvurusu  
• Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Numarası 
• Geçici Ustalık Yetki Belgesi Başvuru Formu • müteahhitlik belgesi nasil alinir
 • müteahhitlik belgesi
 • müteahhitlik belgesi nereden alınır
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Müteahhitlik yetki belgesi nereden nasıl alınır? yazısına yapılan yorumlar
 1. ercan güçlü dedi ki:

  Mütahitlik belge kaydım 3 yıldır var mütahitlik belgesi çıktısını alamıyorum

 2. Ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba müteahhitlik karnesi veya iş bitirme belgesi firma arıyorum.

 3. Cahit temizkan dedi ki:

  39 yıllık inşaat mühendisiyim iş bitirmem olmadan müttehhitlik belgesi alabilirmiyim.?

 4. adnan yaşaroğlu dedi ki:

  arkadaşlar küçük çaplı kamo ihalesi almak için iş bitirmemi yoksa mütahitlik belgesimi almam lazım elektrikçiyim ustalık ve usta egitici belgem var bi yararı olurmu mevzuatı bilenlerden yardım beklıyorum nurelektrik69@hotmail.com