Mutlu anne olmanın sırları

Psikiyatrist Yardımcı Doçent Doktor A. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol, çalışan annelerin hem evde hem işte çok fazla zorlukla karşılaştığını vurguluyor ve çözüm için ipuçları veriyor. Mutlu anne olmanın sırları nelerdir?

Mutlu anne olmanın sırları

MUTLU ANNE OLMANIN SIRLARI

1. Çocukla geçirilecek zamanları önceden planlamak ve çok önemli bir neden yoksa rutine sadık kalmak, sözünü tutmak. Bu arada da anne olmanın boş kalan tüm zamanları çocuğuyla geçirmek, hayatındaki önemli alanları mükemmel hale getirmek olduğu şeklinde yanlış inancı da değiştirmek gerekiyor.

2. Aile takvimi yaparak önemli günleri belirlemek ve günlük programları ona göre yapmak. Doğum günlerini – tatillerini – çocuğun etkinlik günlerini takvimde işaretlemek ve o günleri çocukla geçirmeyi planlamak.

3. Yapılacak işleri önceliklerine göre belirlemek: “Bu iş ne kadar önemli, ertelenebilir mi, yapılmayabilir mi“, “Bu işin süresini kısaltmak olanağı var mı

Bir örnek vermek gerekirse; evde sizi bekleyen ütü ve yemek işi var, arkadaşlarla buluşmayı düşünüyorsunuz ve çocuğunuz yeni aldığınız oyuncağını sizinle birlikte oynamak istiyor. Akşam eve geldiğinizde ilk önce hangisi yaparsınız? Hangisini yapmayabilir veya erteleyebilirsiniz?

İşte bir öneri; eve gelince çocuğunuzua yemeği birlikte yapmayı teklif edebilir, onu da yaptığınız işe katabilir ve yeni oyuncağıyla oynamayı yarına ertelemeyi teklif edebilirsiniz. Ütünün yarısını eşinize önerebilirsiniz ve arkadaşınıza gitme işini ertesi gün daha geç bir saate ertelersiniz. Tabii ki bu öncelikler sizin ve aile üyelerinin durumuna, isteklerine göre farklı biçimde de belirlenebilir. Yeter ki, hepsini birden yapabilme fikrini kafanızdan atın.

4. Sınırlar koymak: Üstlenilen sorumlulukları kişinin kapasitesine göre kısıtlamak. Bu işleri yapacak olan kişinin tek bir kişi olduğunu, yapabilme kapasitesinin sınırlı olduğunu aklında tutmak, gerekirse yardım istemek veya işleri paylaşmak. İşleri paylaşmanın keyifli yanları da olabileceğini unutmamak gerekli. İş paylaşmanın en önemli yanı, kadının kendini daha az yükümlülük altında hissetmesi ve yetiştiremiyorum, olmuyor düşüncesi ve yetersizlik, beceriksizlik duygularının azalmasıdır.

5. Ters giden bir günün sonunda kendini suçlamadan ve kötü hissetmeden yarın yeni bir gün olacağını anımsamak, yeni güne yeni bir enerjiyle hazırlanmaya çalışmak.

6. Kendine zaman ayırmak hem kendisi için kendisine iyi gelen bir şeyler yapmayı hem de kendi duygularını – olumsuz duygular bile olsa – yaşama hakkını kendine tanımak.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...