Öğretmenler Vergi Memuru Oluyor

Maliye’nin 2013 yılı içerisinde çıkardığı yeni bir yasayla atanamayan öğretmenler için vergi memuru fırsatı oluştu. Yayınlanan bir habere göre 350 bin öğretmeninn işsizlik sorununa çözüm için değiştirilen yönetmelik ile mühendislerde vergi memuru olabilecek.

Değişiklikten önce vergi müfettişi olabilmek için en az 4 yıllık lisans eğitimi veren; siyasal bilgiler, hukuk, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya endüstri mühendisliği ile işletme mühendisliği bölümlerinden mezun olmak şartı bulunmaktaydı. Yapılan değişiklikle, bu okulların yanı sıra; tüm mühendislik dallarından mezun olanlar, eğitim, fen ve edebiyat fakültelerinin matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, fen bilimleri, fen teknoloji bölümleri mezunları da vergi müfettişi olabilecek.

Değişiklik ile müfettiş olacak adayların sözlü sınavların da yazılı sınavda sorulan ekonomi bilgisi soruları da sorulmayacak. Daha önce sözlü sınavlar iki aşamada yapılıyordu. Birinci aşamada, yazılı sınav konularından sorular, ikinci aşamada ise adayın genel kültür, yetenek, ifade ve muhakeme gücü değerlendiriliyordu.

Vergi müfettişliği giriş ve yeterlilik sınavlarını yapan “Sınav Kurulu” bakan onayı ile başkan veya başkan yardımcılarından birinin başkanlığında, en az 8 yıl vergi müfettişi olarak görev yapanlar arasından seçilen en az 5 asil ve 2 yedek üyeden oluşuyordu. Yapılan değişiklik ile sınav kuruluna seçilebilmek için en az 8 yıl kıdemli olma şartı kaldırıldı. Buna göre, üniversiteyi bitirip vergi müfettişliği sınavını kazanarak Vergi Müfettiş Yardımcısı unvanını alan bir kişi de sınav kuruluna seçilebilecek.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...