Otelde çalışan işçilerin 3 aylık maaşı devletten!

Ruslar başta olmak üzere sıkıntılı bir sezona hazırlanan turizm sektörüne istihdam teşvikleri açıklandı. Antalya’daki 31 bin ve Muğla’daki 13 bin otel işçisi 9 ay çalışırsa geriye kalan 3 aylık maaş ve primi İŞKUR ödeyecek.

3 maaş devlet ödeyecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, turizm sektörüne dönük 5 maddelik teşvik paketini açıkladı. Antalya ve Muğla’da konaklama sektöründe çalışanların maaş ve primleri Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından karşılanacak.

Rus uçağının düşürülmesi ve bombalı saldırıların ardından zor bir dönemden geçen turizm sektörüne istihdam teşviki geldi. Buna göre, Antalya ve Muğla’da konaklama faaliyeti yürüten işyerinde 2015 yılında 9 ay çalışan, 3 ay işi askıya alınan toplam 44 bin 753 kişinin 2016 yılında 9 ay çalışma şartıyla, sözleşmelerinin askıda olduğu 3 aylık dönemdeki sigorta primleri ve ücretleri İŞKUR tarafından karşılanacak. 31 bin 619’u Antalya’da, 13 bin 134’ü Muğla’da toplam 44 bin 753 kişiyi ilgilendiren program için 260 milyon lira kaynak ayrıldı. Bu destek sektörde çalışanların yaklaşık 5’te 1’ini kapsıyor. Pakette yabancı çalışanların prim yükünün asgari ücret esas alarak düşürülmesinden, denkleştirme uygulamasına, yabancı dil bilen personel alınarak Türkiye’ye gelen turiste danışmanlık desteği vermesinden eğitim desteğine kadan farklı uygulamalar öngörülüyor.

1.200 KİŞİ İŞE ALINACAK

Antalya, Alanya,Trabzon, Dalaman, Milas- Bodrum, Adnan Menderes, Atatürk ve Esenboğa havalimanları ve kamu müze ve ören yerlerinde yabancı dil bilen bin 200 kişi istihdam edilecek. Bu program için yaklaşık 14.5 milyon TL kaynak ayrıldı.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Otelde çalışan işçilerin 3 aylık maaşı devletten! yazısına yapılan yorumlar
  1. Halit temiz dedi ki:

    Bende işe girmek istiyorum acık öğretim okuyorum lütfen banada yardımcı olurmussunuz 05395413116