Part time işler turizm sektöründe çok tercih ediliyor

Part time cankurtaran
Part time işler turizm sektöründe en çok ihtiyaç duyulan çalışma şekillerinden biri oldu. Özellikle tatil yörelerinde resepsiyonist, aşçı, servis elemanı, teknik eleman, komi, cankurtaran, animatör olarak çalışmak mümkün.

Dönemsel ve part time işlerin giderek önemli hale geleceğini ve işgücünün yarısının bu şekle kayacağını söyleyen Lykia World Ölüdeniz İnsan Kaynakları Müdürü Melih Dayı sözlerine şöyle devam etti:

Dünyada kullanılan adıyla part time, Türkçe adıyla dönemsel işgücü, iş dünyasının yeni tanışmaya başladığı bir olgu. Süreklie eleman yerine, yoğun iş dönemlerinde aradığı nitelikte elemanı bulmak isteyen işveren, dönemsel işgücü ile işgücünün maliyetini düşürüyor, işsizliğe çözüm bulunuyor ve nitelikli işgücü açığını azaltıyor.

Bugün turizm sektöründe en çok ihtiyaç duyulan çalışma şekillerinden biri olan part time iş imkanı, özellikle eğitimine devam eden gençler arasında çok popüler. Günümüzde pek çok öğrencinin maddi konularda sıkıntı içinde bulunduğu bir gerçektir. Herhangi bir sıkıntısı olmasa dahi eğitim süreci içinde bulunan yeni mezun, işe başlamak istediğinde iş ortamına zor uyum sağlıyor. Ya da deneyimsiz bulunduklarında iş bulmada çok daha fazla zorluklarla karşılaştıyorlar. Özellike bu durumdaki gençler için part time işler beklenmedik fırsatlar yaratabiliyor. Özellikle tatil yörelerinde resepsiyonist, aşçı, servis elemanı, teknik eleman, komi, cankurtaran, animatör olarak çalışmak mümkün.

Dönemsel olarak işten tecrübe ve gelir sağlanacağı gibi mülakata gidildiğinde işveren için zengin bir özgeçmiş imkanı da yaratıyor.

Bizler LykiaGroup olarak her zaman içimizde yöneticiler yetiştirmeye dikkat ediyoruz ve kariyer planlarımızı da bu doğrultuda yapıyoruz. İçimizden yetişen yöneticilerimizin birçoğu geçmişte part time olarak çalışan arkadaşlarımızdı. Bu sebeple dönemsel çalışanlar şirketimiz açısından önemli bir katma değer oluşturuyor. Faaliyet göstermekte olduğumuz Fethiye, Antalya ve Kapadokya bölgelerinden en kısa süreli çalışan tesisimiz Fethiye Ölüdeniz’de bulunan 2300 yataklı tatil köyümüzdür. Bu yörenin olumsuz bir yönü maalesef çalışanlarımıza 12 ay iş imkanı sunamıyor olmasıdır. Bunun en büyük sebeplerinden biri Dalaman uçuş destinasyonunda uçuş yöğunluğunun yetersiz olmasıdır.

Eğer kalıcı bir iş istiyorsanız, part time olarak çalıştığınız kurumda uzun vadede kalıcı olarak da hedefinize ulaşabilirsiniz. Part time bir işte çalışan kişi performansını yüksek tutarsa, firma da tam iş fırsatı doğduğunda ilk tercih olabilir. Part time işler sayesinde kişi kendisini daha iyi tanıyıp kendisine uygun olan işi ve yetenekleri keşfederek tercih etmek şansını yakalayacaktır.

Part time iş yaparken şirket içi ilişkileri gözlemlemek, yöneticilerin çalışma şekillerini anlmaya çalışmak ve bir firmada işlerin nasıl yürüdüğü konusunda daha uygulamaya dayalı deneyimler kazanacaktır.

İşe alımlarda önümüze çıkan diğer bir kriterse yabancı dil. Günümüzde bir dil değil iki yabancı dil bile yetersiz gelirken, yabancı dil eğitimleri oldukça yüksek maliyet oluşturmakta. Uzun süreler kurslara giden kişiler prtaik imkanı bulamadığından etkin bir yabancı dil eğitimi sağlayamamaktadır. Özellikle yabancı ülkelere gidemeyenler için turizm part time çalışma imkanlarından yararlanmak, yabancı dil sorununa etkin bir çözüm olabilmektedir.

Gerek işveren gerekse çalışanlar için pek çok fayda sağlayan part time işler konusunda uzmanlar, dönemsel çalışmanın dünya genelinde artarak 25 yıl sonrasında iş gücünün yarısının dönemsel elemanlardan oluiacağı konusunda hemfikirler. Hatta dönemsel departman ve dönemsel yöneticiler devrinin başlayacağı ifade ediliyor.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...