Personel değişim oranı nasıl hesaplanıyor?

Personel
Perakende, tekstil ve turizm sektör dinamikleri nedeniyle personel sirkülasyonunun yüksek olduğu sektörler. Genel kanının aksine sağlıklı personel değişim oranı şirkete taze kan getiriyor, çalışanların önünü açıyor.

Genel olarak çalışanlar, yaptığı işin kendisini tatmin etmemesi, fiziksel çalışma şartları, iş ve özel yaşam dengesini bozan yoğun bir çalışma temposu, ortam, yönetici ile çatışma, ücret gibi nedenlerle işten ayrılıyor. Sanılanın aksine ücret çoğunlukla birinci neden değil ama organizasyon içinde ücret dengesizliği önemli bir ayrılık nedeni olabiliyor.

Tam sektörler içinde dengelendirirsek, en çok personel sirkülasyonu satış pozisyonlarında görülüyor, bunu finans pozisyonları izliyor.

Uzmanlar, satış pozisyonlarındaki personel sirkülasyonunun yüksek olmasının iki temel nedeni olduğu konusunda hemfikir. Birincisi, satışçılar görevleri gereği zamanlarının büyük kısmını müşterilerle ofis dışında geçiriyorlar ve şirketin dış dünyayla en çok etkileşen kişileri konumundalar.

İkinci neden ise özellikle teknik ürünlerin satışında nitelikli personel sayısı pazarın talep ettiğinden az ve bu sürekli transferlere neden oluyor. Yüksek personel sirkülasyonu olan bir şirketin önce bu sirkülasyonun nedenlerini analiz etmesi gerekiyor. Bu analiz sonucunda çıkan verilere göre bir aksiyon planı hazırlayıp bu oranı düşürmek için çalışmalar yapmak ve doğru çözümleri uygulamak önemli oluyor. Diğer taraftan muhakkak şirketin sunduğu maddi imkanlar, düzenli bir gelir, tatmin edici yan haklar ve çok yorucu olmayan çalışma saatleri de sirkülasyonu düşürmek ve mutlu çalışanlar yaratmak için önemli etmenler olarak sıralanıyor.

PERSONEL DEĞİŞİM ORANI NASIL HESAPLANIYOR?

Ortalama personel çalışan sayısı:
(Dönem başı çalışan sayısı + Dönem sonu çalışan sayısı) / 2

Personel Değişim Oranı:
(İşten ayrılan sayısı x 100) / Ortalama personel çalışan sayısı

PERSONEL DEĞİŞİM ORANI 3 FARKLI DÖNEM İÇİN KULLANILABİLİYOR?

Aylık personel değişim oranı: Geçen ay ile bulunduğunuz ayı karşılaştırmalı oranıdır.

Dönemsel personel değişim oranı: Geçen yılı bulunduğunuz ayında elde etmiş olduğunuz personel değişim oranı ile bu ay bulunduğunuz personel değişim oranını karşılaştırma oranıdır.

Yılbaşına göre personel değişim oranı: Ocak ayı ile bulunduğunuz ayı karşılaştırma oranıdır.

ŞİRKETLER NE YAPMALI?

  • Bilinçli işe alım yapmalı.
  • İşin sunduğu olanaklar piyasa koşulları ile uyumlu olmalı.
  • Şirketler çalışanları için adil bir performans yönetimi ve kariyer planlama sistemi kurmalı.
  • Motivasyon yükseltici önemler alınmalı.
  • personel değişim oranı


  • personel değişim oranı
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...