Piyasaya yeni çıkan 8 teknolojik cihaz

25 dolara Nokia cep telefonu, su geçirmez hoparlör, cebe sığan küçücük kameralar. Bunlar piyasaya yeni sunulan teknolojik cihazlarından sadece birkaçı. Yeni teknolojik ürünler içinde özellikle şarj çözümleri sunanlar ve küçük pratik aygıtlar dikkat çekiyor. Piyasaya yeni çıkan sekiz ürünü özelliklerini inceledik.

SQueo

1. SU GEÇİRMEZ HOPARLÖR

Müzikseverlerin taşınabilir hoparlörlere olan ilgisi artıkça mevcutlara bir yenisi daha ekleniyor. Kickstarter projesi olan SQueo, boyutu, özellikleri ve tasarımıyla Bluetooth’lu taşınabilir hoparlörler arasında yerini alacak. Telefon boyutlarında olan SQueo, toz, su ve kum geçirmez oluşuyla dikkat çekiyor. Bluetooth ile tablet, telefon ve bilgisayarlara balanan hoplarlör, 10 metreye kadar bağlantısı koruyor. Sportify, Pandora ve Rdio gibi uygulamalarla da uyumlu çalışabilen hoparlörle gelen aramalara cevap verebileceğiniz gibi telefonunuzda bulunan asistanlarla da iletişim kurabiliyorsunuz. SQueo, sahip olduğu şarj edilebilir Li-on bataryayla sekiz saate kadar kullanım süresi vaat ediyor. Farklı renk seçenekleriyle kullanıcısıyı cezbeden hoparlör, yeterli bağışı toplayabilirse, yıl sonuna doğru kullanıcılara gönderilecek.

Gigaset QV830

2.  GIGASET TABELET

Dect telefon üreticisi Gigaset, 8 inç formatındaki yeni android tabanlı QV830 ile tablet pazarına giriş yaptı. HD kalitesinde fotoğraf ve film izleme olanağı sunan Gigaset QV830, arka taraftaki kamera ile fotoğraf netliği, öndekiyle ise HD 720p kalitesinde görüntülü telefon olarak kullanma olanağı tanıyor.

Ayrıca QV830’un arkasında 5 MP çözünürlüğe ve otofokus özelliğine sahip bir kamera bulunuyor. Ön taraftaki kamera ise 1,2 MP çözünürlüğe sahip. Pili bekleme modunda 240 saat, internette gezinirken 8 saat, video oynatırken 7 saat ve ses oynatırken 65 saat kullanılabiliyor. Gigaset QV830’da bulunan 8 GB’lık dahili hafıza ve microSDHC kart yuvası aracılığı ile elde edilebilecek olan ekstra 32 GB’lık medya depolama seçeneği müzik, film, TV programı ve kitap saklamak için yer sıkıntısını ortadan kaldırıyor.

PONO PLAYER

3. PONO PLAYER

Müzikseverler, mp3’ten sonra artık akıllı telefonlardan müzik dinler hale geldi. Ancak yeterli ses kalitesinin sağlandığı konusunda herkes hemfikir değil. Bu esnekliği gidermek için geliştirilen bir ürün var, o da Pono Player.

Pono Player için bir nevi HD müzik çalar deniyor. Cihaz FLAC formatını desteklediği için alıştığınız mp3’lerden çok daha yüksek ses kalitesi sunuyor. Ürünün yaratıcıları piyasadaki mümkün olan en iyi ses kalitesini stüdyo kayıt kalitesine yakın biçimde oynattıklarını sölüyor. Bu yüzden cihazın 128 GB’lık depolama alanı yaklaşık 100 albüm taşıyabiliyor. Pono Music Player, Kickstarter’da bağış yapan için ekim ayı gibi dağıtılacak. Yine ekim ayı sonuna doğru Amerika’da perakende satışının da başlaması gündemde. Bahsedilen fiyat ise 399 dolar.

POLAROID CUBE

4. POLAROID CUBE

Polaroid, yeni aksiyon kamerası Cube’u tanıttı. Cube, cebinize sığacak kadar küçük. 35 mm olan bu kameranın güçlü çekim özellikleri bulunuyor. 1080p HD video kaydı yapabilen kamera, mıknatıslı gövdesiyle herhangi bir metak yüzeye tutturulabiliyor. Cube’un canlı renklere sahip gövdesi darbeye dayanıklı ve 2 metreye kadar su geçirmiyor. 124 derece geniş açılı lense sahip kamera daha dinamik çekimler için de olukça kullanışlı. MicroSD kart kullanan Cube, tam şarjla 90 dakikaya kadar çekim yapabiliyor. Video kaydı sırasında fotoğraf da çekebileceğiniz kamera 6 MP çözünürlük sunuyor. Şu an siparişte olan kameranın fiyatı ise 100 dolar.

NOKIA 130

5. NOKIA 130

Microsof ile birleşen Nokia, geçtiğimiz eylül ve şubat aylarında ekonomik fiyatlı cep telefonlarını pazara sunmuştu. Şirketin yeni telefonu Nokia 130 da bir hayli ekonomik. Temel iletişim özelliklerinin yanı sıra müzik dosyalarını depolama ve çalma özelliği sunan telefonun hem tek hem de çift SIM kartlı modeli sadece 25 dolar. 1.8 inçlik 160×128 ekrana sahip olan telefonda kamera yok. USB 2.0, Bluetooth 3.0 ve 2G bağlantı seçenekleri bulunan cihaz, 1.020 mAh pili sayesinde 36 güne kadar standy, 46 saat müzik oynatma ve 13 saat telefonla konuşma olanağı sunuyor. Microsoft’un Nokia 130’u üçüncü çeyrek içinde piyasaya sürmesi hedeflendiği söyleniyor.

BIOLITE CAMPSTOVE

6. BIOLITE CAMPSTOVE

BioLite’nin geliştirdiği CampStove, hem mangal hem de çalı çırpıyı yakarak yarattığı enerji ile cihazını şarj edebileceğiniz bir ürün. BioLite, iki yıl önce geliştirdiği bu cihazın üzerine yeni özellikler ekleyerek yenisini piyasaya sundu. BioLite CampStove, oldukça küçük ve kullanışlı, yüksek teknolojik bir jeneratör. Kampa ya da pikniğe gittiğinizde cep telefonunuzun ya da tabletinizin şarjını bitmesi gibi bir sorunu da ortadan kaldırıyor. Mangal, aldığı ısının artan kısmını elektrotlar şeklinde aktarıp elektrik enerjisine dönüştürerek, aygıtlarınızı şarj etmenize yardımcı oluyor. Mangalı yaktığınızda oluşan ısı enerjisi termoelektrik jeneratör sayesinde önce içindeki fanı çevirip ateşinizi harlıyor. Sonra ise artan enerji 2W’lık bir USB çıkışına yöneltiliyor. Bu da 20 dakikada telefonunuzu şarj ederek, en azından 60 dakika daha kullanabilmenize olanak tanıyor. Fiyatı 300 dolar.

TAG Heuer Meridiist Infinite

7. TAG Heuer Meridiist Infinite

İsviçreli ünlü saat markası TAG Hueur, bir lüks telefon modeli geliştirdiğini duyurdu. TAG Heuer Meridiist Infinite adlı cihazın en öne çıkan özelliği ise güneş enerjisiyle şarj edilebiliyor olması. Bir saatlik doğrudan güneş ışığını almasıyla yüzde 10 – 30 arası şarj edilebiliyor. Özellikle son dönemde akılı telefonların batarya önürünün uzaması için geliştirilen projeler içinde güneş enerjisiyle çalıştığı söylenen TAG Heuer Meridiist Infinite ilgi çekecek gibi gözüküyor.

Titanyum, karbon ve kauçuk malzeme kullanılarak üretiken ve 2,4 inç ekrana sahip olan cihazdan sadece 1911 adet satışa sunulacak. Fiyatı ise henüz belli değil.

Big Ass Fans Haiku

8. Big Ass Fans Haiku

Vandilatör de akıllı oldu. İnternet bağlantısının ulaştığı her cihaz “akıllaranarak” birçok uygulamayı hayatımıza sokuyor. Akıllı cihazlarla birlikte evde de akıllı eşyalar giderek artar hale geldi. ABD’li vantilatör üreticisi Big Ass Fans de ürettiği Haiku tavan vantilatörü serisine “akıllı” bir teknoloji kattı. Odada kimsenin bulunup bulunmadığını tespit eden SenseMe teknolojisine sahip vantilatörün evdeki kablosuz ağa bağlanabildiği ve bu sayede mesafe gözetmeksizin uzaktan yönetilmesinin mümkün olduğu söyleniyor. Sıcaklık ve nem sensörlerine sahip cihaz, 2 metre çapındaki boyutu ve pervane dizaynı ile akıllı soğutma teknolojisi sessiz bir biçimde yaşatma hedefinde. Fiyatı ise 1045 dolar.

Gözde YENİOVA / Ekonomist

yeni çıkan teknolojik ürünleryurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...