Plazma tedavisi nedir? Cilt gençleştirme nasıl yapılıyor?

Cilt gençleştirme

PRP – Plazma tedavisi nedir?

PRP‘nin açılımı ‘Platelet Rich Plasma’ yani ‘Platelet (tombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması‘ şeklinde. Yanlış aktarıldığı gibi bu uygulama kök hücre tedavisi değil. Kanda bulunan ve trombosit adı verilen hücrelerin yoğunlaşturularak zedelenen bölgeye enjekte edilme işlemine PRP uyguması adı veriliyor.

Ne kadar kan alıyorsunuz?

– Kişiden alınan çok az miktarda (15 – 20 cc) kanın içindeki bileşenlerden trombositi ayırarak serum ile beraber tekrar zedelenen bölgeye enjekte ediyoruz.

Nasıl etki ediyor?

Kanda bulunan ve trombosit adı verilen hücreler vücudumuzdaki hasarlı dokuların yenilenmesi, oranımı ve doğal durumlarına dönmelerini sağlayan kan bileşeni.

Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda, damarlarımızda dolaşan kan vasıtasıyla trombositler bu hasarlı dokuya ulaşıp tamir etmeye başlıyor.

Bu noktada PRP uygulamasının amacı, kan dolaşımıyla hasarlı dokuya taşınabilecek olanlar çok daha fazla sayıda trombositi direkt olarak hasarlı dokuya ulaştırmak.

Hızlı ve güçlü bir şekilde onarımını sağlamak. Zira PRP ile elde edilen trombositlerin (onarıcı hücrelerin) yoğunluğu kandakinden çok daha fazla. ”

PRP ile cilt gençleştirme nasıl sağlanır?

Derimizin yaşlanması, aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle cilt gençleştirme amaçlı uygulamalarda, vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz.

Örneğin lazer, peeling gibi yöntemlerle derimize mikro düzeyde hasarlar veririz ve iyileşme sürecini tetikleriz. Bu hasar sonunda büyüme faktörleri salınır ve iyileşme süreci başlar. Dermo kozmetik ürünler de benzer şekilde derimizi yeniden yapılandıran maddelerin ve sentetik olarak elde edilen büyüme faktörlerinin aracılığyla iyileşme sürecini başlatır.

Plazma içinde konsantre olarak bulunan plateletler cilde enjekte edildiğinde bunların bünyesinde bulunan büyüme faktörleri, kollajen üretimi ve yeni kılcal damarların olumasını uyarmakta ve cildin kendini hızla yenilemesini sağlamaktadır.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...