PTT Personel Alımı Ne Zaman Yapacak?

ptt personel alımıPosta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) personel alımı yapacak.

PTT; AŞ olmadan önce son kez personel alımı yapacağını duyurdu. PTT çalışanları diğer kamu kuruluşları gibi KPSS puanları baz alınarak yapılıyor. PTT yeni eleman alımları için Haziran ayında duyuru yayımlayacak.

PTT’nin özelleştirilmesi ile ilgili Kanun tasarısı hazırlıkları tamamlanarak TBMM’den geçti. Ancak yeni kanun tasarısının yayımlanması bekleniyor. Bu aşama tamamlanıncaya kadar PTT hala kamu kurumu statüsünde değerlendirilmeye devam ediyor. Bu nedenle de PTT AŞ. Olmadan önce son personelini de yine KPSS ile alacak.

 

PTT Haziran alımlarında son bir defa daha KPSS ile personel alacak. PTT, Haziran yerleştirmeleri için 730 kadro ayırdı. Bu kadronun büyük bir çoğunluğu İstanbul, Ankara, Kocaeli ve İzmir illeri için olacak.

Hangi bölümlerden alacak? 

PTT, haziran ayında almayı planladığı personeli sadece lisans(4 yıllık) mezunlarından seçecek. Ancak KPSS 2011 puanları göz önünde bulundurulmayacak. Sadece 2012 yılı P3 puanı olan adaylar tercih yapacak. Kadrolarda çoğunlukla, kamuoyunda iş bulamadıkları gerekçesiyle tepkilerini dile getiren İİBF ve istatistik mezunları ağırlıklı olacak. (Ancak henüz personel alımında aranan şartlar resmi olarak duyurulmadığı için bu bilgi de kesinleşmedi.

PTT’deki personelin statüsü 

Kamu iktisadi kuruluşları arasında olan PTT özelleştirilerek AŞ statüsüne geçiyor. Kurumun 399 sayılı KHK’ye tabi sözleşmeli olarak çalışan personelinin özlük hakları ve maaş imkanları oldukça tatmin edici.

PTT sözleşmeli personelinin kadrolu memurlar kadar hakları bulunuyor. PTT sözleşmeli personelinin maaşları pozisyonlarına göre farklılıklar gösterse de memurlar ile aynı, lojman, kreş, fazla çalışma ücreti, çok yüksek yabancı dil tazminatı ve izin haklarına sahipler.

PTT özelleşmesiyle personeli ne olacak? 

PTT ile ilgili kanun yürürlüğe girince kurum personeline tercih hakkı sunulacak. İsteyenler 399 KHK’ya tabi olarak devam edecekler ya da bunu feshederek şirket bünyesinde 4857 sayılı İş Kanununa tabi işçi statüsüne geçecekler. Kesinlikle PTT çalışanlarını işten çıkarmak gibi bir durum söz konusu değil. Bu personel, kurulacak yeni şirkete devir olacaktır. • ptt ne zaman alım yapacak
 • ptt alımları ne zaman
 • lojistik atama puanları
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
PTT Personel Alımı Ne Zaman Yapacak? yazısına yapılan yorumlar
 1. ıbrahım akkus dedi ki:

  sızınle calısmak ıstıyorum

 2. mehmet lşık dedi ki:

  teb genel müdürlük bankası vede havalanıda caliştım sizlerle calişmak isterim tl 05356283501

 3. EMİNE dedi ki:

  Sadece lisans mezunlarını almak bnce çok yanlış ptt demek banka – kargo- Lojistik demek ve bn lojistik mezunum lojistik alanında da atamaların olması gerektiğini düşünüyorum atama olmuyacaksa bu tarz bölümleri açılması ve okutulması yanlış bunun için de gereğinin yapılmasını gerektiğini düşünüyorum ciddiye alırsanız sevinirim.

 4. Yeliz ÖZKURT dedi ki:

  lisans işletme mezunuyum sizinle çalışmak isterim… KPSS için puan kaç olmalı lütfen bilgi alabilir miyim?

 5. fatih dedi ki:

  alım nezaman bilgi alabilirmiyim

 6. ünzüle kantar dedi ki:

  bilgisayar işletme sertifamdam var iş bulamıyorum epilepsi rahatsızlıgım var kpss de girdim

 7. mehmet.engin dedi ki:

  sizinle.beraber.çalışmak.istiyorum.ilgilenirseniz.sevinirim.alibeyköy.eyüp.tarafında.oturuyorum.daha.önce.kuryenette.çalıştım.gelen.kartların.dağıtımını.yaptım.yüzde.elli.engelli.durumum.var.raporluyum.ortaokul.mezunuyum.enkısa.zamanda.haber.verirseniz.sevinirim.cep.05398204162

 8. mehmet.engin dedi ki:

  sizinle.beraber.çalışmak.istiyorum.ilgilenirseniz.sevinirim.daha.önce.kuryenet.firmasında.çalıştım.gelen.kartların.dağıtımını.yaptım.yüzde.elli.engelli.durumum.var.raporluyum.ortaokul.mezunuyum.enkısa.zamanda.haber.verirseniz.sevinirim.alibeyköy.eyüp.tarafında.oturuyorum.cep.05398204162

 9. İsmail dedi ki:

  kadrolu ptt alımı başvurular

 10. Zeki dedi ki:

  ptt memur alımı ne zaman

 11. aslı dedi ki:

  ptt yılda kac kere alım yapıyor

 12. yasin donmez dedi ki:

  Benim bilgisayar sertifikam var kpssden 63,5 aldim ptt de calismak isterim fakat nasil basvuruda bulunacagimi ne yapmam gerektigini bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim 05386894491

 13. bnm dedi ki:

  kaç aydır alım var dıyonuz bır almıyonuz sız nasıl ınsanlarsız pttden daha güzel işler olduğunu farkettım.

 14. hakan dedi ki:

  Kardeşim bu kurumlar neden bunca insanı mağdur durumda bırakıyor.madem lojistik bölümü açmışlar o zaman atama yapsınlar

 15. hakan dedi ki:

  Kardeşim bu kurumlar neden bunca insanı mağdur durumda bırakıyor.madem lojistik bölümü açmışlar o zaman atama yapsınlar.