Sanal gerçeklik gözlük pazarı 5 milyar dolar

sanal gerçeklik gözlük modelleriKullanıcının 360 derecelik bir görüntü içine girmesini sağlayan sanal gerçeklik gözlükleri rüştlerini ispat etmek üzere. Büyük firmalar birbiri ardına piyasaya giriyor. Henüz yolun başındayız ama potansiyel büyük.

Sanal gerçeklik gözlükleri, kullanıcının gözlerin önünde 360 derecelik sanal görüntü oluşturuyor. Kullanıcı baş hareketleriyle üç boyutlu bir dünyanın içine girmesini sağlayan bu gözlükler, iki farklı lensin doğru açıyla birleşmesiyle yapılıyor. Bu lenslerin yanı sıra hareket sensörü ve işlemci hızı gibi özellikler de sanal gerçeklik gözlüklerinin en önemli parçaları arasında yer alıyor.

5 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

ABD Ulusal Girişim Sermayesi Derneği verilerine göre, 2013 ve 2014 yıllarında sanal gerçeklik gözlüğü sektörüne yapılan yatırımın miktarı 1 milyar doları geçti.

Analiz şirketi KZero’nun verilerine göre, 2014 yılında 200 bin adet civarında sanal gerçeklik gözlüğü satıldı. Ancak bu rakam her yıl katlanarak büyüyecek. Tahminler, 2015’te 5.7 milyon adet sanal gerçekli gözlüğünün satılması ve 1.4 milyar dolarlık hacim yaratması yönünde. Bu rakam 2018 yılında ise 5.1 milyar dolara ulaşacak.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...