Şirket satın almaları durma noktasına geldi

İlk çeyrekte şirket satın alma ve birleşme işlemlerinde büyük düşüş yaşandı. Bu dönemdeki işlemler hem hacim hem de sayı olarak geçmiş yılların çok gerisinde kaldı.

şirket satın alma ve birleşme

Şirket satın alma ve birleşme işemlerinde 34 işlemde yaklaşık 500 milyon dolarlık hacim gerçekleşti. Yılın geri kalanı için 10-15 milyar dolarlık beklenti var ama soru işaretleri de mevcut. Özelleştirmeler olmazsa bu yıl 10 milyar doların da altında kalınabilir.

Geçen yıl 2015 yılının ilk çeyreği içinde şirketler satın alma da frene bastı. Çünkü 2014 yılındaki hareketli dönemin ardından 2015’in ilk çeyreğinde 60 işlemde 2,5 milyar dolarlık satın alma ve birleşme (S&B) işlemi gerçekleşmişti. 2016 yılının ilk çeyreğinde satın alma ve birleşme hacmine ve sayısına bakıldığında ise ‘işemler durma noktasına geldi’ ifadesini kullanmak yanlış olmayacak. Çünkü bu dönemde 13 yabancı ve 21 yerli olmak üzere toplamda sadece 34 işlem gerçekleşti. Değeri açıklanan 20 işlemde 218,7 milyon dolar hacme ulaşıldı. Değeri açıklanmayan 14 işlemle birlikte ise hacmin ancak 500 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bu sert düşüşün nedenlerine bakıldığında, bunların 2015 yılından beri devam eden riskler olduğunu söyleyebiliriz. Jeopolitik riskler ve ülke çerisindeki güvenlik problemlerinin yarattığı negatif algı bunun başında geliyor. Ocak ve şubat aylarında yapılması planlanan bazı özelleştirme işlemleri ileri bir tarihe ertelendi. Önceki yılların aksine, bu yıl büyük hacimli özel sektör işlemleri de gerçekleşmedi.

Global tarafta da işlerin iyi olmadığı görüldü. Özellikle Çin kaynaklı endişeler devam ediyor. FED şimdilik faiz artırımını ötelemiş durumda ama piyasaların üzerinde bir baskı unsuru olmayı sürdürüyor. Talip Yılmaz / Ekonomistyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...