Şirketler yeni personel alımı yapacak mı?

personel alımı
Şirketler yeni personel alımı yapmıyor. İç talebin gerilemesi nedeniyle personel alımı yapmayan şirketler personel alımı yapamıyor. Şirketlerin personel alımı yapabilmesi için büyüme rakamının en az yüzde 6 olması gerekiyor.

İşsizlik verileri Türkiye ekonomisi açısından büyük önem arz ediyor. Veriler bir anlamda ekonominin geleceğine ışık tutuyor. Bu noktada son verileri iki ayaklı analiz edebiliriz. Birinci olarak genel bir bakış açısı ile işsizlik üzerinden büyüme tahmini yapılabilir. Diğer yandan ise bize göre çok önemli bir gösterge olan işsizlik olgusu yorumlanabilir.

Geçen yılın son çeyreğinde ekonomi 2013’ün ilk yarısına göre daha canlıydı. 31 Mart günü açıklanacak 2013 son çeyrek büyüme oranı iin yapılan tahminlerin yüzde 4 ile yüzde 5 arasında olması da bu tespiti doğruluyor. Bu canlılık istihdam ve işsizlik verilerine de yansıdı. Aralık ayında işsizlik oranı çift haneli oldu ama mevsimlik etkilerden arındırıldığında geçen kasım ayında yüzde 9.8 olan işsizlik oranı aralık ayında yüzde 9.4’e düştü.

Yılık ilk aylarında ise istihdamda ve işsizlikte yatay seyir bekleniyor. Çünkü seçim sürecine rağmen iş dünyası üretim planlarında önemli bir değişiklik yapmadı. İş insanları bu tür çalkantılara alışık olduğu için yerel seçim sonrasındaki gelişmeleri beklemeyi tercih etti. Ancak siyasetteki taşlar yerine oturmadığı taktirde bu yılın ikinci çeyreğinde ve tamamında ekonomik faaliyet yavaşlayabilir.

Genç işsizlik tarafından baktığımızda ise ortaya şöyle bir tablo çıkıyor. Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de gençler arasında işsizliğin farklı nedenleri var. Bunları şöyle sıralamak mümkün:

1. İç talebin gerileme eğilimine girmesi nedeniyle bazı şirketler personel alımı yapmıyor. İhracata çalışan şirketler de kurlardaki oynaklık nedeniyle kadrolarını esaslı bir şekilde büyütüp genişletemiyor.

2. Bugün işsizlik piyasasına girenler, nüfus artışının yüksek olduğu 1995 öncesinde doğan gençler. Bu nedenle her yıl 800 bin ile 1 milyon arasında genç, askerlik veya okul sonrasında iş imkanı sağlıyor. Büyüme oranının her bir puanı ise 80 bin ile 120 bin kişiye iş imkanı sağlıyor. İş aramaya başlayan gençlerin tümüne yakınının iş bulması için büyüme oranının en az yüzde 6 olması gerekiyor. Büyüme oranı düşünce işsizlik de artıyor.

Ziraat Bankası Personel Alımı

İş Bankası Personel Alımı

CarrefourSA Personel Alımı

THY Personel Alımı

Vakıfbank Personel Alımı

Bank Asya Personel Alımı

Eczacıbaşı Personel Alımı

Bimeks Personel Alımı

TGS Personel Alımı

BİM Personel Alımı

Gençlerin bir bölümü yüksekokul veya fakülte mezunu olduğu halde belirli bir beceriye veya geliştirilmiş bir yeteneğe sahip değil. Bu nedenle şirketler kalifiye eleman bulamamaktan, gençler ise işsizlikten yakınıyor. Bazı gençler hâlâ diplomanın iş bulmaya yeteceğini sanıyor.

Bir bölüm şirket eskiden olduğu gibi sıfır kilometrede eleman alıp yetiştirmek yerine işe alımda iki üç yıllık deneyim arıyor. Bu da işsizliğin azaltılmasını önleyen nedenlerden biri oluyor.

Teknolojinin gelişmesi i imkanlarını azaltıyor. Geçen yüzyılda Kodak’ın dünyada toplam 140 bin çalışanı vardı. Her semtte bir fotoğraf banyo eden işyeri bulunurdu. Dijital fotoğraf çağında kamera üreten üç dört büyük şirket ile Instagram gibi sosyal medya sitelerinde çalışanların toplamı 10 – 15 bine kadar düştü.

Aynı olay bankaclıkta da görülüyor. İşlemler ATM’de ve internette daha düşük maliyetle yapıldığında bankalardaki memur sayısı mevduat ve işlem sayısındaki artış oranında artamıyor.

AVM’lerdeki ve ticaret sektöründeki canlılık iş gücü artışının tamamını emecek ölçüde değil.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...