Tarım Dışı İstihdam verisi yüksek açıklanırsa dolar ne olur?

Tarım Dışı İstihdam verisi yüksek açıklanırsa dolar ne olur? Tarım dışı istihdam verisi nasıl yorumlanır?

Petrol stoklarının beklenenden daha az düşmüş olmasının ardından dünkü seansta düşen hisse senedi piyasaları beraberinde petrolün de gerilemesine neden oldu.

İlerleyen günlerde petrolün yönünü belirleyecek unsurlar yine aynı olacak. Dolar, hisseler ve petrol stok verilerinin petrol üzerinde etkili olacağını bekliyorum. Bugüne baktığımızdaysa ABD’den açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları yukarıda sıraladığım bu unsurlar üzerinde direkt etkisi olabileceğinden petrolü de yakından ilgilendiriyor.

Eğer ekonomi olumlu şekilde açıklanacak olursa, bu durum Dolar’ın yükselişini kaçınılmaz kılacak ve aynı zamanda hisse senedi piyasalarının da gerilemesine neden olabilecek. Enteresan olan şu ki istihdam verisinin olumlu gelişi faizleri yükseltecek diye hisseleri düşürürken, yine aynı veri daha sonradan olumlu algılanır ve hisselerin yine yükselmesine zemin hazırlayabilir.

Bu tür durumlarda önceden tepki vermeyi seven petrol piyasası bu nedenle önce gerileyip ardından hızlı bir şekilde yükselmek isteyebilir. Yani hisselerin olası hareketini beklemeksizin petrol yükseliş eğiliminde olmak ister. Eğer istihdam verileri belirgin şekilde düşük açıklanırsa da tam tersi olarak petrol hızlı bir düşüş yaşayabilir. (Kaynak:Okan Aybar / Finansonline)

Ekonomik göstergelerin yükselmesi piyasalara nasıl yansır?yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...