Tarım ve Köyişleri 1.700 memur alımı yapacak

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, bakanlığa bin 700 personel alınacağını, bunlar arasında sosyologların da bulunacağını belirterek, ”Bir sosyolog gözü ile bu sektörü analiz edecek bir bakış açısına ihtiyaç var. Her ile en az bir sosyolog atayacağız” dedi.

Bakan Eker, Diyarbakır Tarım İl Müdürlüğü’nce ”Netcad Kampüs Eğitimi” alan 114 personel için düzenlenen sertifika töreninde, iktisadi bir faaliyet olan tarımı, gelişen teknoloji ile buluşturmanın önemli olduğunu söyledi.

Dünyadaki bütün üreticilerin rakipleri, bütün tüketicilerin de müşteri olduğunu kaydeden Eker, ancak bu perspektif ile Türkiye’de tarım sektörünün kendi avantajları için gıda üreten bir sektör olmanın yanında, dünya pazarlarına ürün satan bir sektör haline dönüştürebileceğini belirtti.

Çiftçiye götürdükleri hizmetlerin miktar ve kalitesini artırmak, çiftçinin yaptığı çalışmaları teknolojiye uygun en son geliştirilmiş bilimsel araştırmaların sonuçları ışığında, modern tekniklerin kullanıldığı bir faaliyete dönüştürmek için bir dizi tedbir aldık aldıklarını bildiren Eker, bunun için eleman aldıklarını kaydetti. Eker, şöyle dedi:

”Tarım Bakanlığına en son bizden önce 1989 yılında toplu eleman alımı yapılmıştı. 1989 yılında sınavla 250 kişi alınmıştı. Daha sonra 2000′li yılların ortalarına kadar Bakanlığa toplu eleman alınmadı. Bu dönemde 14 bin 750 teknik eleman aldık. İki gün önce ÖSYM’ye bir yazı yazdım. İllerin ihtiyaçlarına göre çeşitli branşlarda bin 700 kişi alıyoruz. Artık sadece harita mühendisi veya diğer mühendisleri çalıştırmıyoruz. Bin 700 kişi içinde sosyologlar da alıyoruz. Çünkü kırsal sosyolojiyi bilmeniz tarımda çalışan insanların sosyal ilişkileri, sosyal hayatı, toplumsal sorunlar bakımından önemli. Çünkü bu sektör aynı zamanda küçük ölçekli bir toplum. Bir sosyolog gözü ile bu sektörü analiz edecek bir bakış açısına ihtiyaç var. Her ile en az bir sosyolog atayacağız.”

Eker, Mart ya da Nisan ayında Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) kapsamında 2 bin 500 kişinin daha alınacağını söyleyerek, ”Böylece TARGEL personeli sayımız 7 bin 500 kişi olacak. Her köyde bir kişi görevlendirsek 7 bin 500 kişi eder. Biz ziraat mühendisi ve veteriner hekimi kravat takıp kent merkezinde masa başında otursun diye almıyoruz. Tarlada, merada, bağda, bahçede, çayırda çiftçi ile birlikte yaşayacak. Ona yol gösterecek. Ona yaptığı üretimin önemini anlatacak. Tarım danışmanı çiftçiye az maliyetle nasıl verim artışı sağlayacağını anlatacak. Masa başında mesai saati ile çalışarak tarım kalkınmaz” diye konuştu.

TARIMDA BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ
Eker, teknolojinin hızla geliştiğini, iletişim ve bilgisayar teknolojilerinin hayatın her alanına girdiğini aktardı. Bu gelişmeden tarımsal üretim faaliyetinde ve tarım sektörünün geliştirilmesinde faydalanılması gerektiğini ifade eden Eker, cep telefonlarından çiftçi ile iletişimde yararlandıklarını belirtti.

Çiftçilere mesajla bilgi verdiklerini, ikazlarda bulunduklarını vurgulayan Eker, bilgisayar teknolojisinden de sahada çalışan personelin yararlanmaya başladığını anlattı.

Eker, sahada çalışan elemanların bilgisayar teknolojilerinden daha çok istifade etmesini sağlayacak bir eğitim programı ile ilgili Diyarbakır’da 114 kişinin eğitim aldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

”Bunlar arazi tanımlamada coğrafi bilgi sistemlerini gerektirdiği tüm bilgileri kullanabilecek. Muhatap ve hedef kitlemiz olan çiftçilerle ilgili sağlam güvenilir sağlıklı bir veri tabanı oluşturmada bu sistem bize yardımcı olacak. Bu sağlam veri bankası ile oluşturacağımız sistemi bir şekilde bozmaya, istismar etmeye yönelik bir takım kayıp veya kaçak hususlarında kontrol sağlamada da bize yardımcı olacak. Diyarbakır ile Mardin’in Derik ve Mazıdağı ilçelerinde yakın bir zamanda prim ödemelerinde bir sorun yaşandı. Bunun sebebi sağlam bir data bankımızın tesis edilmemiş olmasından kaynaklanıyor. Bunu sağladığımız taktirde dünyada gelişen evrensel dili yakalamış, dünya ile bir manada kişisel olarak çağı yakalamış olacağız”

Konuşmaların ardından Eker, Netcad eğitim alan Tarım İl Müdürlüğünden 114 kursiyere sertifika ve diz üstü bilgisayar verdi.

Törenin ardından Eker, Kaplan Düğün Salonu’nda yeğeni Feride Eker ile İlyas Şahin’in nikah törenine katıldı.

Törende yeğeninin nikah şahidi olan Eker, evlilik cüzdanı verdiği yeğeni ve eşi İlyas’a ”iki cihanda saadet” dileyerek, ”Başbakanımızın her nikah merasiminde dilediği gibi ben de size en az 3 çocuk sahibi olmanızı tavsiye ediyorum” dedi. Kaynak:Sabah • tarım il mudurlugu memur alimi
 • tarım ıl mudurlugu personel alımı
 • tarim ve koy isleri bakanligi memur alimi
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Tarım ve Köyişleri 1.700 memur alımı yapacak yazısına yapılan yorumlar
 1. buse dedi ki:

  ziraat teknikerlerini niye hatırlamıyorsunuz ya bunca insan mezun olup iş bekliyo madem almayacaksanız niye bu bölümleri açıyorsunuz insanların geleceğini karartıyorsunuz beş yıl dır mezun oldum 78 puan aldım ama alım yok insaf artık yani bizi de görün ya

 2. özgür dedi ki:

  aynı şeyi kooperatifciler icinde söyleyebiliriz okulum bitti ve ne iş yapacagim nerde çalişacagim ? hiç bir yer bugün kooperatifler bile kooperatif mezunu almiyor. bu nasl devlet

 3. okan yıldırım dedi ki:

  85 puanla oturuyom halen ziraat teknıkerıyım

 4. bülent dedi ki:

  bahçe ziraatı teknikeriyim. yıllardır bekliyoruz alım olmuyor niye bu bölümü açmışlar atama olmuyorsa binlerce mezun var bu bölümde orman daha önce orman muhafaza memuru olarak alıyordu o da almıyor artık niye almıyor ismi üzerinde bahçe ziraatı lütfen sesimizi duyun.

 5. bülent dedi ki:

  1700 içinde bahçe ziraatı var mı? 300 bahçe ziraatı olmalı çünkü yüzlerce mezun var

 6. Ersin İNAN dedi ki:

  Peki bu alımlar ne zaman yapılacak.Kesin bir tarih var mı?

 7. mehmet ali yılmaz dedi ki:

  adım mehmet ali yılmaz e sinıfı ehliyet sahibiyim iş ariyom şöförlük
  tlf 0543 963 87 63 0542 625 83 63

 8. servet dedi ki:

  Atama yapmiyosanis bu bolumleri kapatin niye milleti perisan ediyosunuz

 9. AHMET dedi ki:

  SAYIN BAKAN NE KADAR KÜRT VARSA ALSIN ÇOBAN KADROS ADI ALTINDA AMA BU VE ÖBÜR DÜNYADA VETERİNER TEKNİSYENLERİ HAKLARIN HELAL ETMİYORLAR ÇÜNKİ BAKANLIK SADECE KÜRTLERE HİZMET EDİYOR SANKİ VATANSEVERLERMİŞ GİBİ

 10. halil dedi ki:

  bu türkiye bölüm açarlar boşuna okursun boşuna okumazsın okumamış derler ne yapacagını insan şaşırmış kalmış

 11. Ayşe Yıldız dedi ki:

  2014 KPSSden 84 puan aldım bahçe ziraatı bölümü mezunuyum.Acaba 2015 nisan alımlarında kaç tane bahçe ziraatı alımı olacak.Atanma şansım var mı?Bölümümde 3.sıradayım.

 12. eyyup dedi ki:

  ben bahçe ziraat bölümünü şeref derecesiyle bitirdim amma o şeref decesinin hayrını göremedik ne Yazık ki
  bu derece ile mezun olmak yetmiyorsa daha nasıl bir derece almalıyız soruyorum sayın bakanımıza ?

 13. er dedi ki:

  Bitki koruma menzunuyum ziraat teknikeri almıyorsanız niye böyle bölümleri açıp bizi zor durumda bırakıyorsunuz

 14. satılmış dedi ki:

  Ismim satılmış 15yıldır tornacılık yapıyorum işsizim 28 yaşındayım. Lutfen ilgilenen yoksa hayatım bitecek

 15. satılmış dedi ki:

  Ismim satılmış 15yıldır tornacılık yapıyorum işsizim 28 yaşındayım. Lutfen ilgilenen

 16. Ben sanatkarım bahçivanlık alçı sıva boya dekarasyon evli iki çocuk babasıyım allah rızası için birgün bile sigorta yok neden dayım yok biri bana dayıılık yapsın dedi ki:

  YUNUS YEŞİL ADANADAN

 17. Berna dedi ki:

  Babam köy hizmetleri nigde de 6 senedir mevsimlik işçi olarak calisiyor ve beşinci kardeşimiz dünyaya gelecek Allah’in izni ile ne olur babamlara kadro verin babam kışın işsiz hiç bi işe geçici olarak almiyorlar sizden ricamız köy hizmetlerinde çalışanlara kadro verin… şimdiden Rabbim Razi olsun