Taşeron işçi alımı; Taşeron işçiler hangi sınıfa giriyor?

Ana Sayfa » İşçi Alımı - Taşeron işçi alımı; Taşeron işçiler hangi sınıfa giriyor?

Taşeron işçi alımı. Taşeron işçiler hangi sınıfa giriyor? Türkiye yerel seçimlere 3 aydan az bir süre kala kamu, taşeron işçilere yeni düzenlemeler getirerek taşeron işçilerine kapıyı açmaya hazırlanıyor. Türkiye’de taşeron işçilerin sayıları 600 bini bulan taşeron işçilerin kamuda kadrolu olması için yapılan son açıklamalar.

İşte tüm ayrıntılarıyla..

TAŞERONA YENİ HAKLAR

Ocak ayında beklenti içinde olan önemli bir kesimde taşeron işçiler. Bu işçiler için hazırlanan yeni yasa taslağının son şeklinin Ocak ayında ortaya çıkması bekleniyor. Böylece 1 milyonun üzerindeki taşeron işçilerin izin hakkından, maaşlarına kadar özlük haklarında bir iyileştirme yapılacak. Taslak yakında sosyal taraflarla paylaşılacak.

600 BİN TAŞERON İŞÇİSİNİN 23 BİNİNE KADRO GELEBİLİR

Çalışma Bakanlığı taşeron işçilerinin kadroya alınması konusunu sendikalar ve ekonomiden sorumlu bakanlarla masaya yatırdı. Bu ay içerisinde taşeron çalışanlarıyla ilgili hususlar öyle ya da böyle bir karara bağlanacak. Ekonomi yönetimi tüm taşeron çalışanlarının kadroya alınmasına sıcak bakmıyor.

Kamuda personel maliyetlerinin zaten yüksek olduğunu, yeni kadroların yükü ağırlaştıracağını savunuyor.

Maliye engeline takılıyor Çalışma Bakanlığı ise “taşeron yasasını” çıkarma konusunda ısrarlı. Kanun taşeron çalışanlarının mali hakları ve çalışma düzenlerine yeni kurallar gelecek. Örneğin taşeron çalışanlarının ücretleri emsal asıl işveren işçi ücretlerinden farklı olamayacak. Ancak kanun tasarısında bu çalışanların kadro talepleri yer bulmuyor.

Bakanlıklar kendi aralarında anlaşırlarsa kadro işi başka bir kanunla düzenlenecek.
Ekonomi yönetimi yaklaşık 600 bine yakın taşeron çalışanın kadroya alınmasına sıcak bakmıyor. Diğer yandan özelleştirme mağduru olarak ifade edilen 23 bin 4-C’li için durum farklı olabilir. Ayrıca karayollarında çalışan ve dava açıp kazanan taşeron işçiler için de kadro verilebilir.

ÖZLÜK HAKLARI KORUNACAK

Taşeron yasası çıkarsa, en çok kamuda çalışan taşeron işçileri bundan olumlu olarak etkilenecek. Çünkü kamuda yüz binlerce taşeron işçisi var.

Temizlik ve güvenlik alanında yaklaşık 500 bin kişi. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde 17 bine yakın taşeron çalışanı var. Bu çalışanların kanunlardan kaynaklanan haklarının kullanılması yönünde daha ileri adımlar atılacak, bir anlamda kadroya geçmeseler bile özlük haklarının korunması garanti altına alınacak.

ASIL İŞLERİ ONLAR YAPIYOR

Kamuda taşeron çalışanlanyla ilgili çok yanlış bir uygulama var. Kamuda taşeron işçisi olarak çalışanlar devletin yani asıl işverenin işçisiyle aynı işleri yaparken, aynı haklara sahip olamıyorlar. Kamusal sektör ve alanlarda istihdam edilen taşeron işçileri, İş Kanunu’na göre sadece alt ve yardımcı işlerde çalıştırılmaları gerekirken, asıl işlerde çalıştırılıyorlar. Bu da son dönemde uyuşmazlıkların artmasına neden oluyor. İşçi sendikaları harekete geçtiler ve asıl işçilerle aynı işi yaptıkları halde taşeron çalışanı olmalarının haksız olduğunu belirterek dava açmaya başladılar.

7 BİN İŞÇİ DAVAYI KAZANDI

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün işyerlerinde sendikalaşan yaklaşık 7 bin işçi yaptıkları işin aslında “asıl iş” olduğunu, dolayısıyla taşeron işçi olarak değerlendirmenin yanlış olacağını iddia ederek dava açtı ve davayı kazandı.

İş Mahkemeleri verdikleri kararlarda, Karayolları Genel Müdürlüğü ile taşeron işveren arasındaki sözleşme ilişkisini muvazaalı, yani bir anlamda anlaşmalı bulduğundan, işçilerin ilk işe girdikleri tarihten itibaren Karayolları işçisi olduklarına karar verildi.
Kararlar, Yargıtay’da onanıp kesinleşti. Ancak hiçbir işçi kadroya geçirilmedi.

DAVA KAZANAN İŞÇİYE KADRO

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Haziran 2012″de Maliye Bakanlığı’ndan kadro talebinde bulundu. Ancak, Maliye kadroları vermedi.

Karayolları ile Türkiye Yol İş Sendikası arasında kağıt üzerinde “taşeron işçisi” olarak adlandırılan işçileri de kapsayacak şekilde toplu sözleşme imzalandı. Ne var ki sözleşmenin gerekleri de yerine getirilmedi.

İşçiler alacaklarının tahsili istemiyle dava açtı. Maliye, çözüm aramaya başladı. Böyle bir durumun olmaması için kanun tasarısına “asıl iş” ve “yardımcı işlerin” neler olduğu açıkça yazılacak.

İŞÇİLER 2 MİLYAR LİRA ALACAKLI

Bu toplantılar neticesinde Maliye Bakanlığı işçilerin geçmişe dönük alacaklarından vazgeçmeleri ve bunun karşılığında devlete mali yük getirmeyecek bir ücret üzerinden kadroya geçirilmelerini uygun buldu.

Yargı kararıyla Karayolları Genel Müdürlüğü işçisi olduklarına karar verilen işçilerin Devletten olan alacakları 2 milyar lirayı bulan Karayollarında bu kapsamda 8.761 işçi çalışmakta.

Ancak bu sorun sadece söz konusu işçileri değil, bu işçilerin aileleriyle birlikte yaklaşık 40 bin kişiyi ilgilendirmekte.
Bu konuda ne yapılacaksa bir an önce yapılmalı. Çünkü tüm kamu taşeron işçileri adına karayollarında yaşanan durumun çözülmesi kadro meselesine de bir açıklık bu para her geçen gün artıyor, getirecektir.

TAŞERON İŞÇİ SAYISI VE SON KADRO GELİŞMESİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu kurum ve kuruluşlarınca hizmet alımı yoluyla çalıştırılan taşeron firma işçilerinin kamu kurum ve kuruluş kadrolarına atanmalarına yönelik bakanlığınca yürütülen herhangi bir çalışma bulunmadığını bildirdi.

TAŞERON İŞÇİ SAYISI VE SON KADRO GELİŞMESİ

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün soru önergesini yanıtlayan Çelik, “Kamu kurum ve kuruluşlarınca hizmet alımı yoluyla çalıştırılan taşeron firma işçilerinin asıl işveren olan kamu kurum ve kuruluşlarının işçisi sayılmalarına veya kamu kurum ve kuruluş kadrolarına atanmalarına yönelik olarak bakanlığımızca yürütülen herhangi bir çalışma bulunmamaktadır” dedi. Kamuda 588 bin taşeron çalışıyor Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre, kamuda 585 bin 788 ve özel sektörde 419 bin 466 kişi taşeron işçisi olarak istihdam ediliyor. Rapora göre taşeron işçiliğin en yaygın olduğu sektörler, 471 bin kişi ile temizlik ve 318 bin kişi ile inşaat sektörü. Rapora göre, kamuda 16 bin 184 taşeron işçi sağlık sektörüne, 471 bin 442 taşeron işçi temizlik sektöründe, 117 bin 541 taşeron işçi güvenlik sektöründe, 34 bin 621 taşeron işçi ise dağıtım sektöründe çalışıyor.

Bir haber kanalında merak edien soruları cevaplayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 4/C’liler ile iligli konuştu. Şimşek 4/C’liler kadroları ile ilgili merak edilenleri cevapladı…

Çalışma hayatında son günlerin tartışmalı konusu olan 4/C’liler ile ilgili konuşan Şimşek, hükümetin 4/C’lilere sahip çıktığını söyledi…

İŞTE ŞİMŞEK’İN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI…

AK Parti hükümetinden önce 4/c diye bir şey söz konusu değildi
Devletimiz 4/c’lilere hiç olmadığı kadar yardım etmiş ve onlara sahip çıkmıştır.

MEMUR SEN 4/C’LİLERİN KADROSU İÇİN ÇELİK İLE GÖRÜŞTÜ

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Bakan Faruk Çelik ile görüşerek; Toplu Sözleşme ve Kamu Personel Danışma Kurulunda görüşülen ve üzerinde uzlaşma sağlanan konular ve kamu görevlilerinin haklı beklentisi doğrultusunda Memur-Sen tarafından gündeme taşınan konularla ilgili yasal düzenlemelerin ivedilikle hazırlanarak yürürlüğe konmasını istedi.

Talepler içerisinde yer alan 4C’li personele yönelik madde şu şekilde:

Kamu personel sisteminde son dönemin en önemli gündem maddelerinin başında 4/C statüsündeki geçici personelin kadroya geçirilmesine ilişkin talep yer almaktadır. Buna bağlı olarak, söz konusu personelde yüksek bir beklenti oluşmuştur. Bu çerçevede, kamu hizmetine yönelik motivasyonunu daha üst seviyelere ulaştırmak ve konunun gündemden düşmesini sağlamak amacıyla 4/C’li personelin; öncelikle kadrolu (4/A) statüsüne geçirilmesi, bunun kesinlikle mümkün olmaması halinde ise bu personelin 4/B sözleşmeli personel olarak ya da kadrolu işçi (4/D) statüsünde mevcut görevlerini sürdürmeleri uygun olacaktır.

Mehmet Şimşek’ten açıklama

KAŞİP Genel Başkanı Aydın Kamu şirket personelleri kaşip farkıyla, taşeron işçinin iş hayatında yeni dönem müstakil yasa ile başlayacak. Kamu şirket personelinin iş hayatını düzenleyen 4857 sayılı is hukuku ülkemizde çalışan 600 bin kişiyi kapsamaktadır. Kamu Şirket Personelleri Derneği kaşip heyeti olarak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile makamında görüştü. Bakan Çelik ile yapılan görüşme sonrasında bir değerlendirme yapan Bu nedenle taşeron işçiler olarak talep ettiğimiz çalışmalar istediğimiz yönde gelişmemekteydi” diye konuştu.

15 Şubat 2014 tarihine kadar yapılacak müstakil yasanın torba yasa ile çıkmasına onay veren KAŞİP heyeti Maliye Bakanlığını da bu konuya ikna etti. Yapılan görüşmeler sonunda yargıda tazminat davalarının uzun zaman alması nedeniyle de Adalet Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı arasında bir hakem heyeti kurulacak. Çalışma bakanı, müsteşar ve çalışma genel müdür vekilleri ile KAŞİP heyeti arasında geçen 3 saatlik toplantı sonucunda müstakil bir yasa düzenlemesi öngörülüyor.

Sosyal heyet tarafların da dahil olması planlanıyor. Hakem heyetiyle ilgili çalışmaları çalışma il müdürlükleri yürütecek. İşten çıkan taşeron işçilerin 10 bin TL’ye kadar alacaklarının mahkemeye gitmeden hakem heyeti tarafından ödenmesi sağlanacak.

“Bakanlık heyetine kadro olmazsa konuşulacak bir şey yok sizi dinler gideriz” diyen kaşip heyetine karşılık olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, “Bu kadar insana kadro verme şansımız yok; ancak düzenleme ile ilgili fikirlerinizi ve taleplerinizi yerine getirmeye hazırız” şeklinde cevap verdi,
Kadro verilmemesinin kendilerini derinden üzdüğünü kaydeden Aydın, bu konuda inisiyatifin kamu şirket personellerinde olduğun belirtti.
bakanlık açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan 600 bin taşeron işçisine kadro verileceğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi

Kamuda sayıları 600 bine yaklaşan taşeron işçilere kadro yolu açıldı. Edinilen bilgiye göre konu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) görüşüldü ve karara bağlandı.

Ocak sonu ya da şubat başında taşeron işçilerin kadroya alınması planlanırken bunun için gerekli olan yasal düzenlemenin ya Torba Yasa’ya konularak ya da Bakanlar Kurulu kararı ile gündeme geleceği öğrenildi.

Yıllardır tartışma konusu olan kamuda çalışan taşeron işçiler ile ilgili, yerel seçimlere 3 aydan az bir süre kala ciddi bir adım atılıyor. Kamuda çalıştığı halde kamudaki haklardan yararlanmayan taşeron işçilerle ilgili pazarlıklar uzun süredir devam ediyordu.

KIDEMLERİ NE OLACAK?

Bu işçilerin bir bölümü taşeronun değil kamunun işini yaptıklarını öne sürerek dava açmış ve büyük çoğunluğu da bu davaları arka arkaya kazanmıştı. İşte dava açıp kazananların kamuda kadrolu olarak işe alınacağı konuşulurken, tamamı için böyle bir çalışma gündeme geldi.

Kamuda sağlık, temizlik, güvenlik ve dağıtım alanlarında çalışan taşeron işçilerin kadroya geçişi sırasında birikmiş kıdemlerinin ne olacağı ise henüz netlik kazanmadı. Geçişin kıdem tazminatları ile mi yoksa, kıdemler silinerek mi yapılacağı konusunda görüşmeler sürüyor. Kamu ciddi bir yük olarak gördüğü kıdem tazminatlarını üstlenmeme eğilimindir.

TAŞERON NEDİR?

Taşeron, kendi işçilerini, bir işin yapımına yardımcı işlerde veya işin gereği uzmanlık gerektiren işlerde çalıştıran işverene denir. Yasada taşeron, “alt işveren” olarak düzenlenir.

Örneğin bir okulda eğitim verilmesi işi “asıl” iş, okulun temizlik işlerinin yapılması ise “yardımcı” iştir. Bu okulun temizlik işleri bir firmaya verilebilir. Bu firma kendi işçilerini bu okulun temizlik işlerinde çalıştırırsa taşeron işveren halini alır. Aynı şekilde okulun elektrik işlerinin yapılması da işin niteliği gereği “uzmanlık gerektiren” iştir.

Taşeron işçilerine karşı asıl işveren ve taşeron (alt işveren), birlikte yükümlülük taşır. Örneğin yukarıdaki örnekte okul idaresi, temizlik işini yapan taşeron işçilerin ücretlerinin ödenmemesinden veya diğer haklarının ihlal edilmesinden dolayı, taşeron firma ile birlikte doğrudan sorumludur. Bu okulda taşeron işçisi olarak çalışan işçi, işçilik hakları için hem taşeron firmaya hem de okul idaresine karşı dava açabilir.

Bir işyerinde yalnızca bu türden yardımcı veya uzmanlık gerektiren işler taşerona devredilebilir. Asıl iş taşerona devredilemez. Örneğin okulda eğitim verilmesi işi taşerona verilemez. Eğer böyle bir devir yapılmışsa asıl işveren ile taşeron arasındaki sözleşme geçersiz sayılır. Bu durumda taşeron işçileri, asıl işverenin işçisi kabul edilir. taşeron işçi haberlerini okudunuz.

 • kamuda çalışan temizlik işçilerine kadro var mı
 • taseron kadro sartlari
 • kamuda çalışan temizlik işçilerine kadro varmı
 • belediye temizlik işçilerine kadro varmı
 • taşerona kadro şartları
personel alımı 2017, memur alımı 2017, memur forum, memurlar.net, kpss, iş ilanları 2017, kaç puan, eleman.net, secretcv, kariyer.net, açıklandı mı, yenibiris.com, memurhaber.com, hürriyet gazetesi iş ilanları, takvim gazetesi, posta gazetesi iş ilanları sitesi.
Taşeron işçi alımı; Taşeron işçiler hangi sınıfa giriyor? yazısına yapılan yorumlar
 1. meçul dedi ki:

  Bal. Tutan. Parmağını. Yalar arkedeş.

 2. yavuz dedi ki:

  peki alımlar güzel bizleri yıllardır binlerce tl harcatıp kpss sınavı ile oyalayarak zaman kaybettiriliyor kpss den 60 puan ustünede kadro verilsin

 3. yusuf dedi ki:

  Yavuz arkadaşımız a aynı şekilde katılıyoruz

 4. yusuf dedi ki:

  adamlar akrabaları vasıtasıyla işe girip sonrada kadro verilsin.İşçiye bu kadar hak verilirse yakında bütün işverenler işyerini kapatır.Işverenlerde işçi olmaya çalışır. Devlete vergi verecek kimse almaz. Ve sonumuz yunanistan gibi olur.

 5. ahmet dedi ki:

  peki gediz A.ş. şahin elektrikte çalışmaktayım biz asıl işçi grubuna mı giriyoruz onu öğrenmek istiyorum? yoksa biz amele miyiz…..

 6. Anonim dedi ki:

  olur yavuz efendi başım gözün üstüne derhal 60 puan üstüne verilsin hemen senin talimatını uygulayacaklar

 7. yasin dedi ki:

  hangi tarihlerde çalışmış olmasi lazım

 8. Ahmet dedi ki:

  Enerjisa çalısan işçilerine kurban parası veriyor mu

 9. Ayşen dedi ki:

  kamuda çalışan taşeron temizlik işçilere kadro verilecek mi?

 10. Üzgün dedi ki:

  Niye 4c ye kadro bizlere niye yok onlarin zaten çalışma saati maaşı bizlere göre daha uygun bence bu haksızlık böyle olmamalı 🙁

 11. umut dedi ki:

  Devletin asil isiniyapan tasorenin garibaniscisi bide buna ayirimgetirsinler a k p ye yakisir yaziklar olsun

 12. ahh ben dedi ki:

  Hem taseron hemde usta hemde kpss den 66 ne derseniz bende var sonuc 1kasim goruselim

 13. SAĞLIK dedi ki:

  SENLERDİR SAĞLIK SEKTERÜNDE TAŞERONDA ÇALIŞIP SORUMLULUK ALIYORUZ SAĞLIK BAŞKA KURUMLARA BENZEMEZ MİSAL KARAYOLUNA KPSS GİRDİK KAZANDIK KADRA BİZİMDE HAKKIMIZ DEĞİL Mİ?

 14. İrfsn dedi ki:

  Kpss den 90 alti alanin atanma sanai bile yok ne 60. İndan bahsediyorsunuz

 15. hatice dedi ki:

  Kadro gelsinnn kadro istiyoruzz yaa adam akilli maaasi duzeltinn

 16. ya ben 7 seneden beri çöp arabasinda şoför olarak calisiyorum acaba bize kodro verilirmi bilen varmi dedi ki:

  Muzaffer

 17. tesoranda kadroyu en cok hak eden sokak çöpcüleri adamlar yaz kış demeden dışarda calışıyo bence sayın cumhur baskanı ve basbakanımızın ve maliye baskani mehmet şimsek tarafinfan ilgilenmesini istiyoruz... dedi ki:

  aldanma

 18. ptt dedi ki:

  Ptt tasaro iscilerine kadro verilecekmi

 19. cengiz dedi ki:

  biz inandıkki şuna kamuda çalışan tüm işcilere kadro gelecek dendi asil yedek denmedi asilne yedek ne temizlikte çalışan asildeğil şimdi bunun ayrımını yapıyolar mitinklerde öyledenmiyodu asil olan insanda biz insan değilmiyiz 10 yıldır hastanede çalışıyoruz çipü temizliği hasta altı aklınıza ne gelirse bizi kölegibi görüyolar taşron o ona satıyor demeki boşuna destekledik inandık güvendik akparti dedik ama bizi yanıltı bunun asilimi olur yedeğimi olur bu işin hepimiz taşron dayız hastanesi belediyesi hepsi kamu bizde insanız yazıklar olsun bize kendi elimizle kendi gözümüzü cıkardık güvendik bizim tek güvencimiz allah dır :

 20. karabüklü dedi ki:

  kamuda çalışan herkes asil işi yapıyor ne iş olursa olsun sonunda kamunun işidir bunları ayırmanın bir anlamı yok

 21. mehtap dedi ki:

  Benim eşim belediyede temizli şirketinde 7yıldır bunlara daha kadro yokmu bunu bekliyoruz arnavutköy belediyesi yeşil adamlar

 22. kadro ççççççççşş dedi ki:

  leyla

 23. hakan dedi ki:

  Belediyede şoför olarak 4 yıldır çalışıyorum kadro varmı bize acaba

 24. Filiz baş dedi ki:

  15 yıldır m e b bagli okuldasın siz çlş tam fedaolsun devletime ama artık kadrolu olmak istiyorum umarım sesimi duyarsiniz

 25. lale dedi ki:

  ben aile ve sosyal politikalar bakanliginda gorevim ziyaretci danisman normal memurdan kat kat is yapmaktayim kurumun tum ihale islerinii alimlarini tek basima yapmaktayim asıl isi yapan memur mu oluyo ben mi ne olur bizede kadro verin .

 26. Belediye taşerön dedi ki:

  Kamu kurumu belediye taşerön fen işleri,su ve kanalizasyon atölye bakım kadro bekliyoruz

 27. nuray baltali dedi ki:

  Arkadaslar zaten tasorene kadro gelecek dediler asil yedek demediler oy isterken yalanci durumuna dusermi kocaman insanlar bunca insan guvenip oyvermis zaten asil isci yok bir tana kadin var oda uyuyor yemek yiyor sohbet edip gidiyor kadrolu kirk yildir calisiyor mus bu sekide ben su annnibetteyim temizlikde ayaklarimihissetmiyorum yorgunudar bunasil adalet emeklu ourmuyum diyor kadin ben rahatim diyor olan bize oluyor verilen siz tutulnaidir temiLik den daha cok hastayla ilgieniyoruz kadro istiyoruz

 28. Kamuda temizlik görevlisi dedi ki:

  Ben 5 yıldır kamuda kredi yurtlar kurumunda temizlik görevlisi olarak çalışmaktayım bize kadro var mı

 29. Arkadaşlar bu okulds calısan lar insan değil mi ya herkes e kadro okullardakınebyok olmax boyle dedi ki:

  Artık

 30. enseyi gorene kadro dedi ki:

  Mustafa

 31. mechul dedi ki:

  Kuran kursu hocalarina hic mi kadro yok

 32. mechul dedi ki:

  Kuran kursu ogreticiside asli isten sayiliyo mu

 33. kuran kursu ogreticilerinede kadro varmi dedi ki:

  Mechul

 34. ibrahim dedi ki:

  112ye kadro varmı

 35. 1,5 yıldır okul Aile birliğinde temizlikci olarak çalışıyorum kadrolu olma ihtimalim varmi dedi ki:

  Neslihan balkan

 36. ismail dedi ki:

  diyanette 3 ay görev yapanlar kadroya hemen alınırsa devletin diğer kesimlerinde taşören firmalardakilerede kadro verilirse PEKİ halkeğitim müdürlüklerinde DEVLET VE ŞİRKET KANALI İLE İŞ VERİLEN USTA ÖĞRETİCİ KURSİYER OLAN geçici öğretmenlere niçin kadro verilmedi veya verilmiyor HANİ HAK ADALET YERİNİ BULACAKTI

 37. okul hademesi dedi ki:

  Haklısın Bakanım hademeler tuvalet temizleyin sınıfları silsinvelilerin aşağılayıcı sözlerini duysunlarhaketmiyoruzbunlari bizde kadro

 38. ömer dedi ki:

  üniversite matbaasında calışıyorum ve matbaa bölümü mezunuyum taşeron işçi olarak çalışıyorum kadro alabilirmiyim

 39. Ayşen dedi ki:

  kamuda çalışan temizlik işçilerine kadro var mı?

 40. sultan çüçek dedi ki:

  Daha çok beklersiniz kadro. Bu yalancıları getirdiler yeniden. Bekleyin durun. Aziz nesin haklı aptal demekle. Az bile…

 41. men-tın dedi ki:

  5 yıldır kamuda engelli olarak temizlik işlerinde taşaron elemanı olarak çalışmaktayım bize kadro verilecekmi

 42. devlette asıl işçi dedi ki:

  elk su kaynakişleri yapmatayız ama temizlik görünüyoruz bu nasıl adalettt

 43. hatice dedi ki:

  fahri kuran kurs öğreticilerine kadro verilmeli

 44. hatice dedi ki:

  fahri kurankurs öreticilere kadro verilmeli

 45. 15 yildan beri okulda calisiyorum bizede kadro varmi dedi ki:

  hanifi kiratli

 46. sefer dedi ki:

  okullardaki hızmetlı ve horevlılerde var onları unutmayın asl işi yapanlar bunlardır mılıegıtımın bunu gormesı lazım görmezden gelemezler

 47. belediyede çalışan taşıram işçilere kadro varmı dedi ki:

  nolur

 48. belediyede çalışan taşıram işçilere kadro varmı dedi ki:

  bekliyoruz

  😀

 49. Meçhul dedi ki:

  Okulda hızmet alımı ile çalışan işçiler çıkış alıyor bu çılıslar ne olacak bunu dusunen yok allah o seçtiğimiz vekilleri de meclisten 15 tatilde yıl sonu tatilin de de çıkış nadip etsi

 50. Benim eşim yurtda temizlik görevlisi 9 ay sözleşmeli yazın okul tatil olunca 3 ay maş alamıyoruz madur oluyoruz bunun için kolaylık yokmu dedi ki:

  Müşerref

 51. ali dedi ki:

  şoförlere kadro var mı

 52. taşören dedi ki:

  temizlikte çalışan arkadaslarım niye kadro istiyorsunuz ki bu devlet kadro vermicek kendi adamlarına var kadro bizlerin t.c sinde ingiliz yazıyor bizler kamuda deyil fabrikada çalışıyoruz bu yüzden kadro vermiyorlar adaletsiz kalkınma partisi

 53. EROL dedi ki:

  TİGEME KADRO VARMI BEN ALTI YILDIR TRAKTÖR SÜRÜCÜSÜYÜM TARIMSAL AMAÇLI ALTI MÜTAİT DEĞİŞTİ HABERİMİZ BİLE YOK BİZİM DURUMUMUZ NE OLUR BİLEN VARMI

 54. Mehmet dedi ki:

  En büyük haksızlığa hakaretlere maruz onlar onlarada kadro yok teprikler AKP e yönetimi

 55. Aylin dedi ki:

  Belediye de çalışan temizlik asıl is olarak sayılıyor da okulda ki temizlik niye yardımcı iş olarak sayılıyor haksızlık…

 56. Murat dedi ki:

  Ben 9 senedir bi okulda temizlik elamanı diye çalışıyorum.bizleri ömür boyunca yalan vaitlerle kandırıp bizim haklarımızı elimizden almak istiyorlar sayın başkanım ve cumhurbaşkanın sizden ricam bizim gibi emaktar işçilerin haklarınızı koruyun…bu ülkenin insanları sizlere güveniyor .

 57. Okul temizlikçisi dedi ki:

  Ben 16yildir sgrtasiz çlştrildim lütfen sesimi duyun bizimiçin yardımci olsunlar

 58. Okullarda çalışan taşeron işçilerin günahları günahları Karayolları işçisi olmadığı için lakırdiya müşteri sendikalar sendikalar boşa çalışıyor boşa çalışıyor cepten nasıl dondurulur diye sendikalar dedi ki:

  Tamam

 59. Okullarda çalışan taşeron işçilerin günahları günahları Karayolları işçisi olmadığı için lakırdiya müşteri sendikalar sendikalar boşa çalışıyor boşa çalışıyor cepten nasıl dondurulur diye sendikalar dedi ki:

  Okullarda kürtaj çalışan taşeron gerektiğini O zaman yazın 2 ay boşta kaldık Ağrı için operatör resimler devlet ödesin o zaman

 60. temizlik iscisiyim2014 ise gord katroalacakmiyim dedi ki:

  Abdulkadir

 61. Adımı Bosver dedi ki:

  Akp seçimden önce TAŞERONA KADRO diyordu!Şimdi seçimi kazandıktan sonra neden ASIL İŞÇİ ve YARDIMCI İŞÇİ diye ayırdı?Evt tüm taşeronlara kadro vermesi Türkiyenin imkansızdı kendileride biliyolardı.Yani yaklaşık taşeronların %2 si kadroya alınacak.geriye kalan %98 lik kısım KANDIRILDI ve SEÇİM vaatlerinin kurbanı yani SİYASETİN PİSLİK YALAN YÜZÜNÜ GÖRDÜ.Sanırsam Akpnin bu son devri

 62. kasim altun dedi ki:

  Temizlikçi ye neden kadro yok. Demek ki yöneticiler kirli emellere sahip Cenabı Allah hesap soracaktır

 63. Anonim dedi ki:

  hava civa

 64. Muzaffer dedi ki:

  Martta kadro varmi

 65. olur olur hepsi olur dedi ki:

  bu da geçer

 66. işci dedi ki:

  ya ben temzilik posızyonunda calısyom ama yaptıgım ıs bu degılkı danısmanlık sekreterlık evrak kayıt muhasebe ama pozısyon temızlık ee bunu nasıl cozucekler ?

 67. ali dedi ki:

  asil bu kadro temizlık elemanları hak ediyor fazla degil iki gin çöp alinmasın ortalıgı bok götürür ama yazıklar olsun hakımızı tas örene yediriyorlar zam bile yapmadılar hakımı helel etmiyorum

 68. gül dedi ki:

  hastanede temizlikte çalışan insan degilmi temizlikten başka her işi yapıyoruz kan götür ilaç getir yatak yap hasdayı ultrasona amaliyathane götür hasta al sonda degiştir soruyorum biz neyiz neden bize ayırdım yapıyorsunuz neden yardım işçi oluyoruz kadro bizimde hakkımız degilmi sesimizi duyan yokmu nerdesiniz sayın bakanımız

 69. funda dedi ki:

  Ben devlet hastanesinde calisan taseron elemaniyim.bir laboranttim fakat 3 yildir hastanenin sterilizasyon unitesinde taseron iscisi olarak calisiyorum. Siizce arkadaslar bize kadro ihtimali var mi aciklamalar yorumlar beni pek tahmin etmedi

 70. ÖZGÜL dedi ki:

  BEN HASTANEDE OTOMASYONDA ÇALIŞIYORUM BİZLERDE BU KADRODAN FAYDALANAKMIYIZ ACABA?

 71. mehmet dedi ki:

  bekleyip görecegiz adalet mülkün temelidir

 72. ayberk dedi ki:

  Karayolları temizlik elemaniyim ama her işi yapıyorum bu kadro alımında temizlikte dahil etmezlerse artık hakkımı ALLAHcc havale edecem başta kimden sondakine kadar.

 73. Ayşe dedi ki:

  kamuda çalışan temizlik işçilerine kadro var mı?

 74. temizlik dedi ki:

  sağlık bakanı sizin kadrolu hemşirenizin görevleri olan her işi taşerona yaptırılıyor hasta getir götürme işi ilaçları eczana den getirme serum setlerini taşeron temizlikten istem kadrolu memurun evrak işlerini taşerona yaptırma hasta serumun bitip bitmediğini taşerona sorma bunlardan hangisi asıl işe giriyor sayın bakanım

 75. asrın dedi ki:

  allah yalanı sevmez diyorlardı siz büyükler sakın ha yalan söylemeyin çünkü sizler okumuş büyüklersiniz ??

 76. memo dedi ki:

  ben belediyede temizlik te çalışıyorum en mikrop işte çocuklarımızın ekmek parası için çalışıyoruz kadro bize verilmeli yoksa bu insanların ahını alsanınız iflah olmazsınız hakımız olanı verin

 77. tokatlı dedi ki:

  kamu hastanesinde 10 yıldır temizlik işçisiyim bizi aırırda kadro vermezseniz allahın izniyle ak partiye artık oy vermeyeceğim 20 mart 2016

 78. Ali dedi ki:

  En pis işi ben yapıyorum kanalizasyonları temizliyorum 17 senedir bakalım kadroya alcaklarmı ama almazlarsa benimde oyum yok ak partiye

 79. Anonim dedi ki:

  Ben 12yildir kreş te çalışıyorum bana kadro varmı yoksa bir daha ak oy yok

 80. Anonim dedi ki:

  ALÎ
  Bizz hastanenin ameliyathanesinde calisan temizlikciyiz.fakat yapilan isleri anlatayim.okumanizi temenni ederim
  -Skopi cekimlerini yapiyoruz.
  – Acik veya kapali vakalarda cihazlari calistiriyor ve kullanima hazirliyoruz
  -Hastaya pozisyonlari veriyoruz.
  -Atel bandaj turnike flester vs.yapiyoruz
  -Vaka basladiginda ekstra ihtiyac olanlari malzemeleri getirip sterile uyma kuralina gore acip veriyoruz.
  -Gaz kontrolu ve degisiminide yerine gore yapiyoruz.
  -Butun kullanilan tibbi malzemeleri biliyor ve kullanim yerine kadar biliyoruz.
  -Nobete giriyoruz
  -Saymakla bitmez de siz biliyonuz asil isi yapan aslinda biziz.
  Temizlikci de gil kalifiyeli eleman diyorlar bize

 81. 2kasimda ise girdim bana kadro verilmesse istenmi atilacagim keske kadro verilmeseydi kimseye isimide kaybetmeseydim dedi ki:

  Anonim

 82. kemal dedi ki:

  okullarda çalışan hizmet alımlarına kadro bekliyoruz bizi yanıltmayın

 83. kemal özturk dedi ki:

  allah aşkına sesimizi duy sayın cumhurbaşkanım okullarda çalışan hizmet alımlarını ay sonu şirket işten çıkartıyor ne olur tutun elimizden kadro felan istemiyorum daimi çalışayım yeter 28 şubat mağdurlarındanım siz tutmayacaksanızda kim tutacak elimizden neolur hizmet alımlarınada kadro yada ösp ye alın