Taşeron yasa taslağına erteleme sinyali

Soma faciası sonrası, taşeron işçilerin çalışma koşullarında kısmi düzeltme öngören yeni yasa taslağına ya olumlu yönde yeni eklemelerin yapılması ya da taslağın sonraki yasama dönemine bırakılması bekleniyor.

Hükümet’in ‘torba yasa‘yla yeniden düzenlemeyi hedeflediği taşeron yasa taslağına ilişkin planlar Soma faciasının ardından değişti.

Meclis kapanmadan

Hükümet, taşeron düzenlemesini tatil öncesi Meclis’ten geçirmeyi, böylece özellikle kamuda yoğunlaşan muvazaa sorununu çözmeyi hedefliyordu. Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın işbirliğiyle hazırlanan taslak, çok farklı düzenlemelerin de yer aldığı ‘torba yasa’nın içerisine konularak görüşülecekti.

‘Kadro’ taslakta yok

Hükümet, taslağı hazırlarken üç işçi örgütünden görüşleri aldı ancak sonrasında tüm çalışmayı kapalı devre yürüttü. Taslakta, sadece taşeron işçileri kapsayacak yeni bir kıdem tazminatı sistemi, izin hakkı, kamu ihale yasasında değişiklik gibi iyileştirmeler yer alıyor.

Buna karşılık kamudaki taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinden, işçilere daha geniş haklar getirilmesine kadar bir dizi sendika talebi taslakta bulunmuyor.

Yüzde 90’ı taşeronda

Taslağın ciddi bir muhalefetle karşılaşmadan Meclis’te görüşüleceği düşünülürken 301 madencinin hayatına mal olan Soma faciası, taşeron düzenlemesine yönelik toplumsal duyarlılığı artırdı.

İş kazalarının yüzde 90’ına yakınının taşeron çalıştırılan işyerlerinde gerçekleştiği, dolayısıyla yeni yasayla birlikte sistemin tümden tartışılır hale gelebileceği, bu riski önlemek için de taşeron taslağının torbadan çıkarılabileceği belirtiliyor.

İşçi lehine düzenleme

Taşeron taslağının işçiler lehine çok daha radikal değişiklikleri içerecek şekilde değiştirilerek Meclis’e sunulabileceği de belirtiliyor.
Özellikle kamudaki taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi, taşeron çalıştırma şartlarının zorlaştırılması, denetimlerin ve yaptırımların etkin hale getirilmesi gibi iyileştirmelerden söz ediliyor.

Kamuda sözleşme en az 3 yıllık olacak

Halen bakanlıkta bekleyen taslakta, taşeron işçilere yönelik kıdem tazminatı fonu oluşturulması, kıdem ve maaştan asıl işverenin sorumlu tutulması, kamudaki sözleşmelerin en az 3 yıllık süreyi kapsaması, asıl iş ile tali işin kesin çizgilerle ayrılması, işveren değişse dahi aynı iş yerinde çalışanlar için yıllık izin hakkının korunması ve kamudaki ücret artışlarında sendikalı işçi zammının esas alınması gibi maddeler yer alıyor.

ERDOĞAN SÜZER / BUGÜNyurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Taşeron yasa taslağına erteleme sinyali yazısına yapılan yorumlar
  1. Parahat dedi ki:

    ben taşeron ussa bolup calişmak isteyorym ben tvkule projesinde calyşdym bana iş vermegnizi isteyorym

  2. Parahat dedi ki:

    Polimeks inshat firmasyna turk arkadaşlarmyza inşalla yardam bereris habarlaşmak ucin numaramyz +99367506669 /+99364475876