Temel Reis’in mucize yiyeceği Ispanağın faydaları saymakla bitmiyor

Temel Reis sayesinde akıllara “gücümüze güç katan sebze” olarak kazınan ıspanak, her ne kadar pazınızı anında şişirmesini sağlamasa da gerçekten de bol vitamin ve mineral içeriyor.

Florida Orlando’dan diyetisyen ve beslenme uzmanı Megan Ware, ıspanağın aynı zamanda çok sayıda sağlık sorununa karşı da vücudun direncini güçlendirdiğini belirtiyor. Cilt, saç ve kemik sağlığı için faydalı olan ıspanak aynı zamanda sindirime yardımcı oluyor, kalp hastalıkları riskini azaltıyor ve diyabet hastalarında kan glikozu kontrolünü.

Beslenme uzmanı Megan Ware, ıspanağın en zengin potasyum ve magnezyum kaynaklarından biri olduğunu belirtiyor. Bir kase dilimli muzda 530 mg potasyum bulunuyor. Dünyanın en sağlıklı yiyecekleri listesinde baş sıralarda yer alan ıspanağın içerisinde bol miktarda K vitamini, A vitamini (karotenoidler şeklinde) manganez, folik asit, bakır, B2 vitamini, B6 vitamini, E vitamini, kalsiyum ve C vitamini bulunuyor.

K Vitamini ne işe yarar?

K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlar ve kemikleri güçlendirir. Sık tüketilen yeşil yapraklı sebzelerde bulunduğu için K vitamini eksikliği nadir rastlanan bir durumdur. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve kemikleri güçlendiren K vitamininin vücuda dolaylı faydaları da var. K vitamini eksikliği, safra kesesi, böbrek ve karaciğer hastalıkları, kan seyrelten ilaç ve antibiyotik kullanımı, uzun süreli bilinçsiz diyet yapılması gibi durumlarda ortaya çıkar. Kan yeterince pıhtılanmazsa vücutta kanamalar meydana gelir. Kan kaybı, B12 ve demir eksikliğine sebep olur. B12 ve demir eksikliğinin sonuçları halsizlik, depresyon ve beyin fonksiyonları ile ilgili sorunlar yaşamaktır.

Ayırca C vitamini de cildin sağlıklı görünmesine ve yaraların iyileşmesine yardımcı oluyor. Ispanakta da bolca bulunan C vitamininden yeterli miktarda alındığında deri ve saça biçimini veren kolajen yapımı ve bakımı da sağlıyor.

Kanser: Dünyanın en sağlıklı yiyecekleri listesine göre ıspanak, çoğu sebze ve meyvede bulunmayan kanser karşıtı bir madde olan metilendioksi flavonoid glukuronid bulunuyor. Aynı zamanda lutein, zeaksantin, zeaksantin ve violakantin gibi antioksidanlar da bulunuyor ve bütün bu bileşenler iltihap karşıtı olduğundan kansere karşı da koruma sağlıyor. Ispanakta yüksek oranda bulunan klorofilin kanser karşıtı kanserojen madde karşıtı etkileri de var.

Diyabet: Ispanakta çok güçlü bir antioksidan olan alfa lipoik asit bulunuyor. Alfa lipoik asitin diyabet hastalarından kan şekeri seviyesine düştüğü, insülin hassaslığını artırdığı ve periferik nöropatiyi yani ellerde ya da ayaklarda zayıflık ya da uyuşukluk gibi durumları azalttığı biliyor. Ancak Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi, araştırmaların çoğunun damar yoluyla alınan alfa lipoik asit üzerine yapıldığını, bu nedenle söz konusu antioksidanın ağızdan alınmasının aynı sonuçları verip vermediğini bilinmediğini söylüyor.

Alfa Lipoik Asit nedir?

Alfa Lipoik Asit veya bazen anıldığı gibi ALA 1980 lerin sonlarında keşfedildi. Başlangıçta vitamin olarak nitelenen alfa lipoik asidin yararları son yıllarda birçok araştırmanın merkezi olmuştur. Alpha Lipoic Acid hem suda hem de yağda çözünebilme yeteneğine sahip ve antioksidan özellikte vitamin benzeri bir maddedir.

Kalp: Amerikan Kalp Birliği’ne göre potasyum kalp sağlığı için son derece önemli. Birçok araştırma kan damalarının genişlemesini sağlayan potasyumun bu sayede tansiyonun da düşmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Yüksek potasyum tüketimi beyin kanaması ve kalp hastalığı sebebiyle ölüm riskini de azaltıyor.

Ispanakta çok fazla miktarda bulunan K vitamini de aynı şekilde kalp sağlığına ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı oluyor. Linus Pauling Enstitüsü’ne göre kanın pıhtılaşmasında önemi rol oynayan K vitamininin eksikliği durumunda aşırı kan kaybı görülebiliyor. Aynı zamanda K vitamini eksikliği durumunda kan damarlarında kireçlenme oluşumunu durduran mekanizmaların da etkilendiğini yitireceğinizden K vitamini kalp hastalıklarına karşı da koruma sağladığı iddia edilse de araştırmalar kesin sonuç vermiş değil.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...