THY Kabin Memuru Alımı

Yaklaşık 1.000 kadının alınacağı kabin memuru alımı ilanına bir haftada 10 bin genç başvurdu. Ücret de dolgun: 3 bin lira maaş, dört ikramiye.

Dünyanın ‘en çok noktaya uçan havayolu’ unvanına sahip THY, özellikle kadınlar için en cazip istihdam merkezi haline geldi. Türk Hava Yolları’nın (THY) 6 Ocak 2014’te açıkladığı kadın kabin memuru alımı için her gün 4 bine yakın kişi müracaatta bulunuyor. Şirket, bu özelliğiyle de yeni bir rekora imza atıyor.

HEDEF YİNE YÜZDE 20 BÜYÜMEK
Geçtiğimiz yıl yüzde 20’ye yakın büyüme gösterip 1.000 civarında kabin memuru alan THY, 2014 yılı için de benzer bir büyüme oranını hedefledi. Bu büyüme hedefiyle birlikte THY’nin yine 1.000 kişilik ek bir istihdam yaratacağı hesaplanıyor.

BAŞVURUDA ÜST LİMİT 20.000
Bu yıl sadece kadın kabin memuru alımı yapacak olan şirket, başvuracak olan adayların 1989 ila 1994 yılı doğumlular arasında olması gerektiğini belirtti. Bir hafta içinde başvuru sayısının 10 bini geçtiğini belirten THY yetkilileri, rakamın 20 bine ulaşmasıyla ilanı kaldırmayı planlıyor.

MAAŞ 2.500-3.000 LİRA ARASI
Değerlendirme sürecinin de ocak sonu itibarıyla başlamasını planlayan şirket 2-3 sonra sonuçlanmasını öngörüyor. Son yıllarda hosteslik gerek maddi imkanları gerekse seyahat avantajıyla cazip mesleklerden biri haline dönüştü. Türkiye’nin birçok ilinde hosteslik kurslarına gençler büyük ilgi gösteriyor. Seyahat etmeyi seven gençler ayrıca ilk işe girişlerinde 2 bin 500 liraya ila 3 bin lira maaş alıyor. Kabin amirleri ise ortalama 5 bin 500 liranın üzerinde aylık kazanç elde edebiliyor.

YILDA DÖRT İKRAMİYE VE MESAİ
THY’de çalışanlar, aylık maaşın yanında ek olarak yılda 4 ikramiyeye de hak kazanıyorlar. Ayrıca kabin memurları 80 saat üzeri uçuşlarda ekstra harcırah ve fazla mesai ücreti de alıyor. THY’nin filosunda değişik büyüklüklerde 2.334 uçağı bulunuyor.105 ülkede 243 noktaya uçan THY bu uçuş ağı ile dünyada en fazla ülkeyle uçan havayolu şirketi olma unvanını da elinde bulunduruyor.

İNGİLİZCE BİLEN 20-25 YAŞ ARASI…
Şu ana kadar 10 bin başvurunun yapıldığı işel alıma ilişkin aranan başvuru şartları şunlar;
– T.C. vatandaşı olmak,
– 1989-1994 doğumlu,
– En az lise mezunu,
– İyi derece İngilizce bilen,
– 160-180 cm. arası boya sahip,
– Vücudun görünecek yerlerinde dövme, piercing olmayan adaylar…

BURÇİN GÖKTAN / AKŞAM

Genel Koşullar

T.C. vatandaşı olmak (Uluslararası havacılık ile ilgili bir takım kısıtlamalar nedeniyle Mavi Kart sahibi adaylarımızın başvuruları değerlendirilemeyecektir.)

– 1989-1994 doğumlu,
– En az lise mezunu,
– İyi derece İngilizce bilen,
– 160-180 cm. arası boya sahip,
– Adli Sicil Kaydı ve Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak
– Vücudun görünecek yerlerinde dövme, piercing olmayan adaylar…

Sağlık ve Fiziki Koşullar

160-180 cm. arası boya sahip olmak (Boy-kilo orantılı olmalıdır / Boy-kilo ölçümleri, Türk Hava Yolları veya Türk Hava Yolları’nın belirleyeceği kurum/kuruluş tarafından yapılacaktır.)

Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak ( Seçme süreçlerinde başarılı olan adaylarımızdan işe başlama aşamasında  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor istenecektir)

THY A.O. kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudunun görünecek yerlerinde dövme, piercing vb. bulunmamak
Daha önce Türk Hava Yolları veya diğer havacılık kuruluşlarındaki uçuş görevlerinden disiplinsizlik ve sağlık nedeniyle ayrılmış olmamak

Başvuru Şekli ve İzlenecek Yol

Yukarıdaki şartları taşıyan adayların, ilana internet üzerinden başvurmaları gerekmektedir. Internet başvurusu dışında herhangi bir şekilde başvuru kabul edilmeyecektir.

Adaylar, aşağıdaki linkte yer alan başvuru formunu eksiksiz olarak tamamlayıp onayladıktan sonra Türk Hava Yolları tarafından süreçlere katılmak üzere davet edilecektir

Adaylarımızın Dikkatine!

2012 ve 2013 kabin memuru alım süreçlerimizde boy ölçümü aşamasında elenen,

2013 kabin memuru alım sürecimizde mülakatta elenen ve süreci olumlu sonuçlanıp eğitim aşamasını tamamlamayan,

Türk Hava Yolları’ndan herhangi bir sebeple iş sözleşmesinin feshi yoluyla ilişiği kesilen,
adaylar ilanımıza başvuru yapamayacaklardır.

THY KAÇ KİŞİYİ KABİN MEMURU OLARAK İSTİHDAM EDECEK?

THY’nin şuan da filosunda 235 uçağı bulunmakta. Uçak sayısı kadar uluslararası havacılık standartlarınca belirlenen sayıda kabin memuru istihdam eden THY’nin 30 Eylül 2013 tarihinde açıklanan verilerine göre 6 bin 947 kişi şirkette kabin memuru olarak çalışıyor.

6 ocak tarihinde açılan ilana başvuran kişilerin ise 2014 yılında filoya katılacak uçak sayısı dikkate alınarak işe alınması öngörülüyor.

THY NEDEN SADECE KADIN KABİN MEMURU İÇİN İLAN AÇTI?

Dünya genelinde havayollarının kabin ekiplerinin çoğunluğu genellikle kadınlardan oluşmakta. Bu durum bazı Ortadoğu ve Arap ülkeleri merkezli havayollarında erkek ağırlıklı olarak değişiklik göstermekte. THY ise bir dünya markası olarak Avrupa’dan Asya’ya ve Amerika’ya kadar bir çok ülkeye uçuş gerçekleştirmekte. Hedeflediği yolcu profili ise genellikle iş amaçlı seyahat eden kişiler. Bu nedenle kabin içi personel profilini dünya standardında belirlemek istiyor.

Son yıllarda şirket içinden ve dışarıdan alınan kabin memurlarında kadın/erkek oranı erkek ağırlıklı olarak dikkat çekici seviyelere ulaşmıştı. THY ile yolculuk yapan bazı köşe yazarları da bu durumu yazılarına taşımıştı. Kabinde oluşan ve dikkat çeken bu oransal farklılığı yeni dönemde istihdam edilecek kabin memurları ile gidermeye çalışacak olan THY bu nedenle kadınlara bir pozitif ayrımcılık yapmış olmalı.

NEDEN SADECE 20 İLE 25 YAŞ ARASI KADINLAR THY’DE KABİN MEMURU OLABİLECEK?

THY ilanında 01.01.1989 ile 31.12.1994 tarihleri arasında doğan kadın adayların başvurularını kabul edeceğini açıkladı. Bu duruma daha önce çok fazla rastlanılmadı. Genellikle part-time alımlarda bu yaş grubundan başvurular gelmekteydi.

Diğer yandan ilanda yer alan eğitim kriterinin en az lise mezunu olmasını bu yaş grubunun çoğunun zaten en fazla lise mezunu olabileceği veya halen üniversite öğrencisi olabileceği gerçeğinden yola çıkarak değerlendirdiğimizde THY ‘Eğitimsiz kabin memuru mu istiyor?’ sorusu akıllara gelmekte.

MAVİ KART SAHİPLERİ NEDEN THY’DE KABİN MEMURU OLAMIYOR?

Türk vatandaşlığından çıkma izni isteyen vatandaşlar bulundukları ve çalıştıkları ülkelerde daha iyi yaşam şartlarına kavuşmak, ekonomik, sosyal ve siyasal haklardan yararlanmak amacı ile başka bir devlet vatandaşlığına geçmek istediklerinde Türk vatandaşlarına sağlanan haklardan faydalanmak için mavi kart çıkartmaktalar.

Ancak sivil havacılık uluslararası kurallara göre şekillendiği için uyruk belirlemede kişilerin pasaportları esas alınmakta. Yani havayollarına kabin memuru olarak başvurmak isteyen mavi kart sahipleri Türkiye’de yabancı uyruklu gibi değerlendirilmekte.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ise yabancı kabin memuru istihdamına yönelik düzenlemeleri bulunmakta. Eğer THY yeterli sayıda yabancı kabin memurunu istihdam ediyor ise bu kapsamda yeni istihdam sağlamama hakkını kullanıyor olabilir.

Genel olarak bu ilana baktığımızda kadınlara pozitif ayrımcılık yapıldığı göze batan en önemli husus. Bunun yanı sıra eğitim şartı ile yaş şartını beraber düşündüğümüzde ise küçük bir çelişki göze batıyor. Ancak her şeye rağmen THY grevinin bitmesinin ardından grev sırasında işe yeni işçi alım yasağının ortadan kalkmasının ilk olumlu etkisini bu ilanda görmek sektör açısından iyi bir gelişme. Beklenen daha iyi gelişmelere ilişkin haberlerin de en kısa zamanda gelmesi dileğiyle…

  • hosteslik başvurusu
 • thy kabin memuru maaşları
 • hostes alımı
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
THY Kabin Memuru Alımı yazısına yapılan yorumlar
 1. Şengül dedi ki:

  THY kabin memuru izinleri hakkında bilgisi olan var mı?

 2. gülbahar dedi ki:

  iş başvuru formunu nereden doldurcaz

 3. cenk yagmur dedi ki:

  slm ben cenk ingilizce ve ispanyolca dillerini biliyom ikinci vatandaslik olarak ta meksika vatandasiyim yurt disina cikma problemim yok benimle irtibat icin 0543 325 4646 ve cenkyagmur34@hotmail.com dan ulasabilirsiniz tesekkurler

 4. Gonca dedi ki:

  Merhaba,3 sene Almanya’da yasadım ve B1 seviyesinde sertifikam var. Anadolu meslek lisesi mezunuyum. Yeteri kadar ingilizcem var.Ve diğer koşullara da uygunum. Basvuru yapabilceğim bir öneriniz var mı? Şimdiden teşekkürler. gonncamm_89@hotmail.com

 5. Ayça dedi ki:

  Türk Hava Yolları kabin memuru işe alım kriterleri hakkında bilgisi olan var mı?

 6. Hayrettin dedi ki:

  Bütün koşullar iyi ama İngilizce biraz sıkıntı çok iyi derece de değil normal

 7. turgut dedi ki:

  merhaba ingilizcem iyi seviyede acik ogretimden liseyi bitirmek uzereyim nasil basvuru yapabilirim

 8. mehmet dag dedi ki:

  selam ıngılızcem cok ıyı derecede ıngılterede ve amerıkada okudum lıse dıplomam var bunyenızde calısmaktan gurur ve onur duyarım

 9. mehmet dag dedi ki:

  ılıglenırsenız cok sevınırım 0537 238 40 54

 10. dilek enül dedi ki:

  Merhabalar ben dilek hukuk ogrencisiyim.aciktan okuyorum en buyuk arzum hosteslik yapmak boyum ve kilom buna musait kendime her konuda guveniyorum ve ileri derecede ingilizce biliyorum Nasil basvurabilirim bu konuda bi fikriniz war mi??

 11. Dilek dedi ki:

  Merhablar ben dilek makedonyada hukuk ogrencisiyim benim hosteslige ayri bir ilgim war bu konuda kndime guveniuorum.boyum ve kilomda buna musait ileri derecede ingilizce biliyorum.cok iyi bn baswurmak istiyorum ama nasil baswurabilirim.bir fikriniz warmi? Saygilar…

 12. ioana yalcinkaya dedi ki:

  slm ben ioana ingilizce ve romance dillerini biliyorum ikinci vatandaslik olarak ta romanya vatandasiyim yurt disina cikma problemim yok benimle irtibat icin 0507 990 4187 ve ioana_sunshine@yahoo.com dan ulasabilirsiniz tesekkurler

 13. ioana yalcinkaya dedi ki:

  slm ben ioana ingilizce ve romanca dillerini biliyom ikinci vatandaslik olarak ta romanya vatandasiyim yurt disina cikma problemim yok benimle irtibat icin 0507 990 4187ve ioana_sunshine@yahoo.com dan ulasabilirsiniz tesekkurler

 14. sinem dereli dedi ki:

  Üniversiteyi bittirdim. Kabin hizmetlerinden ve hosteslikten mezun oldum.
  İyi dercede ingilizce biliyorum ve ispanyolcamda var.
  İzmirde yapmış olduğum stajımıda bitirdim.
  İlgilenirseniz sevinirim. 05535540004

 15. Kübra Karagöz dedi ki:

  2015 alımlarına başvurmak istiyorum ,her şey uyuyor ,ingilizce mütercim-tercümanlık okuyorum ulaşırsanız sevinirim. iletisim@kubrakaragoz.net

 16. emrah dedi ki:

  Merhaba ben emrah yurtdışında arap ülkesinde yaşıyorum çok iyi derecede arapca ingilizce biliyorum 1.80 boy 75 kilo thy bünyesi altında çalışmaktan onur duyarım Bilginize arz ederim 00966537913540

 17. Régna Belemsigri dedi ki:

  Merhaba benim adim Regina Belemsigri yabanciyim Akdeniz université Alanyaya tourizm business yapiyorum hostes yapmak istiyorum dil konusuyorum:français çok iyi, anglais orta, turkce orta. tesekkür ederim . reginabelemsigri11@hotmail.com veya +905359543889

 18. esma uzuner dedi ki:

  Merhaba ben kabin hizmetleri bölümü mezunmezunuyum izmir tgs de çalıştım ingilizce ve Rusça biliyorum ilgilenirseniz sevinirim 0541 284 49 61

 19. esma uzuner dedi ki:

  Kabin hizmetleri mezunuyum hostes olmal istiyorum yardimci olursaniz sevinirim 0541 284 4961

 20. seda dedi ki:

  Lise mezunuyum ingilizcem orta derecede unv.okumadim ama girebilirmiyim acaba

 21. seda dedi ki:

  Merhba ben lise mezunuyum ing orta derecede uinveeste okumadim ama girebilirmiyim size

 22. Anonim dedi ki:

  meraba ben hostes olmak ıstıyorum benı ıse alırsanız sevınırım 0531 952 49 86

 23. Ameerah rahmani dedi ki:

  Merhabalar:)
  Benim adım Ameerah Arabistan doğuma büğüme 1990 doğumluyum lise mezunuyum Arapça,İngilizce ,farsça,özbekçe,türkmence,urduca altı dilim var şimdelik Arabistan’da ikamet etmekteyim Hostes olmak benim çocukluk hayalim boy kilo olarakta çok uygunum eğer bana bir şans verirseniz çok sevinirim saygılar sevgiler 🙂
  Tel:00966055 181 1772
  Mail:R.rahmani@hotmail.com

 24. eyup dedi ki:

  merhaba ben hostes olmak ıstıyorum ıyı derecede ıngılızcem var romencem de orta derece
  burya nasıl basvuru yapabılırım 0040770731614

 25. Berivan dedi ki:

  Merhaba ben berivan lise son sınıf öğrencisiyim sağlık meslek lisesinde okuyorum İngilizcem iyi thy sağlık kabininde sizlerle çalışmaktan gurur duyarım ulaşırsanız çok sevinirim berivan2190@gmail.com05395607949

 26. güner dedi ki:

  Başvurular başladı mı? başvuruyu nerden yapıyoruz? ben bulamadım. bu konuda bilgisi olan var mı ? lütfen paylaşın…

 27. enejan dedi ki:

  Merhaba ben turk vatandasi degilim fakat yasamimi turkiyede surduruyorum ingilizce rusca turkmence ve turkceye yakin olan dillerde konusabiliyorum beniturkirtibata gecmek isterseniz 05446636468 tesekkurler

 28. hakan dedi ki:

  Sen gelme

 29. ercan kucuk dedi ki:

  Arkadaşlar ben geçen salı günü girdim geldim. Sınavdan. Part 1 çok kolay ama part çok zor. 38 sorusunda sonra allah yardımcınız olsun ben bu sınavda çıkan çoğu soruda aklımda. Örneğin bir tanesini paylaşayım. Diyorki aşağıdakilerden hangisi 0.012 ingilizce yazilimidirr.bunun gibi sorular işte. Başarılar. Arkadaslar

 30. ercan kucuk dedi ki:

  Seda ben de senin gibi lise mezunuydum ikinci girişim part 1 kolay ama part 2 38 sorudan sonra çok zor bi şansını dene derim.ben bu sefer bi soruyla kaybettim gir dene .olurmu

 31. Anonim dedi ki:

  gerizekalı mısınız?

 32. Azıcık düşünebilen herhangi biri dedi ki:

  Ne kadar aptalsınız?! Burası thy resmi sayfasına mı benziyor da telefon numaralarınızı bırakıp yalvarıyorsunuz?

 33. asma kalaliz toktaş dedi ki:

  Arapca veya fransisca iyi derece

 34. tugba dedi ki:

  Merhaba is basvurusunda bulunmustum mail hesabim calinmisti mesaj gelmis gelmis okuyamadim telefonuma bildirim geldi olumlu sonuç geldigini düşünüyorum ulasamadim thy yardimci olurmusunuz?

 35. Burcu dedi ki:

  yardımci olur musunuz bu meslegi yapmak istiyorum

 36. Anonim dedi ki:

  Slm ararsan don bana

 37. Zehra dedi ki:

  .

 38. Nazlı dedi ki:

  Nasıl hostes olabilirim

 39. hi5 dedi ki:

  Arkadaşlar kusura bakmayında haber sitesinden iş isteyecek kadar üstün zekalı! insanlara bırakın thy de markette iş vermezler ki üniversite mezunusunuz bir de.. 🙂

 40. Mihricancellat cellat dedi ki:

  Ben bir ithalata firmasında sattıştayım işim hep insanlar ama
  Çocuklugumdan beri hostes olmak tek hayalim lütfen beni işe ALIN koşa bir sürede olsa ALIN ne olur Başarılamadı yüzde bin inanıyorum

 41. Mihricancellat cellat dedi ki:

  Bu arada Kabin hosteslinde yapıcam hiç bir iş benim zoruma güçüme gitmez seve seve Yaparım çünkü aldım parayı haketmek isterim

 42. metin akyüz dedi ki:

  Türk Hava Yolları kabin memuru işe alım İÇİN

 43. yağmur dedi ki:

  slm 14 yaşındayım ve yaşıma göre çok olgunum tükçe kürtçe ve az ingilizce biliyorum ama kürtçcemharika lütfen yarım edin

 44. öznur dedi ki:

  Ben işviçirede okuyorum hemşirelik vede 2016-2017 mezun oluyorum başvurmak istiyorum fransizcam var cok istiyorum sizinle birlikte calişmayi.

 45. Elina dedi ki:

  Merhabalar rusça ingilizce Kırgızca. Dil biliyorum inşallah işe alırlar

 46. RABİA dedi ki:

  1995 DOĞUMLULARI NE ZAMAN ALMAYI DÜŞÜNÜYORSUNUZ ?

 47. Gülsüm Atik dedi ki:

  95 doğumlular ne zaman alınacak ???

 48. ismail üzer dedi ki:

  zxdfvg bj

 49. bu sinav ne zmn aceba dedi ki:

  Zeynep

 50. bu sinav ne zman aceba dedi ki:

  Zeynep

 51. Cihan dedi ki:

  mrb ben thy çalışmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim 0507 371 06 77

 52. Meryem dedi ki:

  Hahahha..bu THY sayfasi degil ki….:)))) hic guleceğim yoktu yaaaa…..

 53. Elif dedi ki:

  Arkadaslar part time thy alimi vardi bunun icin ne yapmam gerekiyo bu arada basvurdum ve mail geldi sinava girmem icin ?

 54. nasil basvurcaz anlamadim dedi ki:

  Arda

 55. Tugba dedi ki:

  Merhaba ben kabin memurlugu basvurusu yapmak istiyorum fakat yapamiyorum
  Tugba.731@hotmail.com
  Bu mailden iletisim saglarsaniz cok sevinirim

 56. memet narin dedi ki:

  Universite muzunuyum ve bostayim thy calisma istiyorum 05419105587

 57. turan dedi ki:

  Merhaba bu kabin memurları nasıl iş baş vurusu yaplıyor bilen arkadaşlar yardımcı ola bilirlermi? 0534 225 84 34

 58. Sinan dedi ki:

  Çalışmak isterim numaran 533. 660. 27. 22

 59. Sinan dedi ki:

  Slm iş için 533. 660. 27. 22

 60. tuncer dedi ki:

  Basvuruyu nerden yapiyorum bulamadim.. yardimci olur musunuz??
  0544 892 69 54

 61. Üniversite mezunuyum THY yollarında çalışmak istiyorum kabin memuruna nasıl basvuru yapilir dedi ki:

  Nuray

 62. Hasan dedi ki:

  Benim ameliyat yaram var ama 5 sene önce oldum ve üniforma giyince gözükmüyo yinede alınmıyo muyum

 63. Didem dedi ki:

  Bende thy yollarinda çalışması istiyorum ama başvuru yapamıyorum bna yardimci olurmusunuz çok istiyorum bu işi 532 463 56 48

 64. Merhaba form doldurdum ama iletilmedi sanırım hostesliği iyi bir şekikde yapacağıma inanıyorum kendime güveniyorum aranan özelliklerin çoğuna uyuyorum yardımcı olursanız çok sevinirim 🙏 dedi ki:

  Melike