TRT’de yabancı uyruklu kaç kişi çalışıyor?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğünde, 2003-2013 yılları arasında Yabancı Uyruklu Sözleşmeli Personel olarak 104 kişi istihdam edildiğini, söz konusu personelden 33 kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçtiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Arınç, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünde, 2003-2013 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına sahip yabancı uyruklu 2 personel, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına sahip olmayan yabancı uyruklu 5 personelin görev yaptığını kaydetti.

Arınç, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi ile Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar kapsamında yabancı uyruklu personel istihdamı yapıldığını, bu kapsamda İran uyruklu 1 personelin bulunduğunu belirterek, “Bahsedilen personelin maaşı, anılan mevzuat çerçevesinde Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığınca saptanan sözleşme ücretlerine göre belirlenmekte, herhangi bir şekilde yüksek maaş ödemesi yapılmamaktadır” dedi.

Arınç, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğünde, 2003-2013 yılları arasında 2954 sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu’nun 50 inci maddesinin (ı) fıkrası uyarınca Yabancı Uyruklu Sözleşmeli Personel olarak 104 kişi istihdam edildiğini, söz konusu personelden 33 kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçtiğini söyledi.

Arınç, “TRT’de Yabancı Uyruklu Sözleşmeli personel olarak çalışanlar arasında İran uyruklu bulunmamaktadır” dedi. (ANKA)