Türk inşaat şirketlerinin en çok iş aldıkları ülke hangisi?

Türkiyeli inşaat şirketlerinin en çok iş aldıkları ülke olan Türkmenistan’da müteahhitler, 2013 yılının ilk 9 ayında 9 milyar dolarlık iş alarak yeni bir rekora imza attılar.

En son Polimeks şirketinin başkent Aşkabat‘ta inşa edilmekte olan Olimpiyat Köyü’nün 3. etap inşaatını almasıyla bu sene Türkiyeli müteahhitlerin bu ülkede aldıkları işlerin bedeli 9 milyar doları aştı. Çalık Holding’e bağlı GAP İnşaat şirketi de yaklaşık 2 milyar dolarlık Türkmenbaşı Limanı projesini alarak bu rakama önemli katkı sağladı. Geçen sene bu ülkede Türkiyeli müteahhitler 4,9 milyar dolarlık iş alırken, bu ülkede 22 yılda alınan işlerin hacmi 40 milyar dolara yaklaştı.

Türkmenistan’da aldığı büyük projelerle ismini duyuran Polimeks İnşaat şirketinin 2 milyar 253 milyon dolara aldığı Aşkabat Havaalanı inşaatı projesi Türk müteahhitlik sektörünün yurt dışında bir kalemde aldığı en büyük proje olarak da kayıtlara geçti.

Daha önce bu ülkede 6 adet doğalgaz tribünlü elektrik santrali inşa eden Çalık Enerji şirketi ise bu sene bedeli toplam 967 milyon doları bulan 5 doğalgaz tribünlü elektrik santralinin yapımını üstlenerek sözkonusu sözkonusu rakama önemli katkı sağladı.

Eser Taahhüt şirketi  690 milyon dolara 220 km’lik şehirlerarası otoban projesini üstlenirken, Türk şirketlerinin yıl sonuna kadar bu çıtayı daha da yükseltmeleri bekleniyor.

Son açıklanan verilere göre ise, ülke genelinde hali-hazırda 45 milyar dolarlık irili-ufaklı yatırımların yapımı devam ediyor.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...