Türk müteahhitler Rusya’da hedef büyüttü

Uçak krizi sonrası Rusya’da bazı projeleri iptal edilen Türk müteahhitler, ilk etapta eski görüntüye tekrar dönmek, daha sonra da kriz öncesi seviyeleri aşmayı hedefliyor.

türk müteahhitler rusya işleriTürk müteahhitler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün St. Petersburg’da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Rusya ile ilgili hedeflerini büyüttü.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, yaptığı açıklamada, Türk müteahhitlerin dünyaya açıldığı pazarlar arasında Rusya’nın her zaman önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, pazara ilk defa giriş yapılan 1988’den bu yana üstlenilen bin 941 projenin toplam bedelinin yaklaşık 65 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Yenigün, yurt dışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımına bakıldığında Rusya’nın yüzde 20 pay ile lider konumda bulunduğunu, Rusya’nın inşaat malzemeleri talebi nedeniyle ülke ihracatı açısından da önemli olduğunu vurgulayarak, Erdoğan-Putin görüşmesine ekonomik konuların damgasını vurduğunu, her iki liderin Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin lokomotifinin inşaat sektörü olduğunu ifade ettiğini söyledi.

Görüşmede alınan kararlara da değinen Yenigün, Türk inşaat firmaları tarafından yapılan projelerin yeniden hayata geçirileceğinin açıklandığını bildirdi. Tüm bu gelişmelerin inşaat sektörü açısından memnuniyet verici olduğunu dile getiren Yenigün, yeni dönemde ilişkilerin normalleşmesiyle iki ülkenin de ekonomisine pozitif katkının devam etmesini beklediklerini kaydetti.

Türk müteahhitlerin Rusya’da aldığı iş miktarının 2013’te 4,8 milyar dolar, 2014’te 3,9 milyar dolar ve 2015’te 5,4 milyar dolar olduğunu belirten Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu değerlendirme ile orta vadede yıllık bazda bu büyüklükte bir potansiyel proje tutarından söz etmek mümkündür. İhalesi tamamlanmış olup imza aşamasında bulunan bazı projeler kriz sürecinde önce durdurulmuş, ardından iptal edilmiştir. Yeni dönemde ilk etapta yaklaşık 2 milyar dolar tutarındaki söz konusu projenin yeniden başlaması, daha sonra da kademeli normalleşme sürecinde yıllık yeni proje tutarının kriz öncesi seviyelere dönmesi ve bu seviyeleri aşması hedeflenmektedir.”

‘2,5 milyar dolarlık iş var’

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beraberindeki heyet ile Rusya’ya yaptığı ziyaretin son dönemdeki en önemli ve en güzel netice alınan gezilerden olduğunu söyledi.

Özdemir, ziyaretin sadece müteahhitlik sektörü için değil, başta turizm ve enerji olmak üzere birçok sektör için büyük önem arz ettiğini dile getirerek, “Rusya bundan sonra daha büyük projeler yapmak istiyor. Türk müteahhitler bu projeleri üstlenme konusunda yeniden iddialı hale gelecek.” dedi.

Türk müteahhitlerin Rusya’da yeniden aktif rol almasının birçok alana olumlu yansıyacağını, bu sektörlerden birinin de Türk inşaat malzemeleri olduğunu belirten Özdemir, müteahhitlerin inşaatlarda kullandıkları malzemeleri Türkiye’den götürdüğünü aktardı.

Özdemir, iki ülke arasında gerginliğin sürdüğü dönemlerde, personel ve malzeme götürüp getirme konusunda zorluk yaşandığına işaret ederek, bundan sonrası için böyle bir zorluk beklemediklerini kaydetti.

Şu anda Rusya’da inşa ettikleri Rostov Havalimanını 2017 sonunda bitirmeyi planladıklarını bildiren Özdemir, ilişkiler normale döndüğünde daha rahat personel götüreceklerini, malzemeleri daha rahat ileteceklerini söyledi. Özdemir, şöyle devam etti:

“Ayrıca, işlemler daha hızlı olacak. Böylece Türk müteahhitlerin işi hızlanacak. Müteahhitlerimizin dünyada en etkili olduğu ülkelerin başında neredeyse Rusya geliyor. Şu anda Türk müteahhitlerin öz anlaşmasını yaptığı, ihalesini kazandığı veya takip ettiği 2,5 milyar dolarlık iş var. İlişkilerin normale dönmesiyle ihale ve görüşme safhasında olan 2,5 milyar dolarlık işlerin önü açıldı.”yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Türk müteahhitler Rusya’da hedef büyüttü yazısına yapılan yorumlar
 1. Aytekin savkin dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar is makina tamircisi yim isimde profosyenelim hidrolik motor sanziman elektronik motorlarda sıkıntım yok arıza kodları servis manuel ri ve yedek parça kataloglarim ve çat bilgisayarım var iyi çalışmalar 05377434177

 2. Ahmet Kaymakcioglu dedi ki:

  Yeni gune ve ekibine hayirli olsun yenigunde celebiski de calismistim iyibir firma yine calismak isterim 05367392742

 3. Yakup Kadirhan dedi ki:

  Merhaba ben ordu aybastiliyim kalıpçı ustasiyim 40yasindayim rusyada4 yıl çalıştım sizinle de çalışmak isterim 05347497728

 4. MUHARREM BULUT dedi ki:

  MUHARREM BULUT

  İGA/3.HAVA ALANI

  Kule Vinç Operatörü

  İletişim

  E-Posta :

  mhrrmblt@gmail.com

  GSM No :

  5380382585

  Ülke :

  Türkiye

  Şehir :

  Adıyaman

  Kişisel Bilgiler

  Cinsiyet :

  Erkek

  Doğum Tarihi :

  13.08.1990

  Medeni Durum :

  Bekar

  Askerlik : Yapıldı

  Sürücü Belgesi :

  E

  Eğitim Bilgileri

  FEVZİ ÇAKMAK

  Türkçe – Matematik

  (Haziran 2007)

  Yabancı Dil Bilgileri

  Rusça

  İş Tecrübesi

  İGA/3.HAVA ALANI

  Kule Vinç Operatörü

  (Aralık 2015 – Devam Ediyor)

  MEBE

  Kule Vinç Operatörü

  (Kasım 2011 – Nisan 2015)

  KUZU ESKIHISAR PARS

  Kule Vinç Operatörü

  (Haziran 2011 – Kasım 2011)

  ozensan inşaat

  Kule Vinç Operatörü

  (Haziran 2010 – Haziran 2011)

  Özkar İnşaat

  Kule Vinç Operatörü

  (Mart 2008 – Mayıs 2010)

  Sertifikalar

  G sinifi

  Cetinler sürücü kursu

  (Aralık 2008)

 5. Okkeş dincer dedi ki:

  Merhaba hayırlı sabahlar günaydın ben Ökkeş Dinçer ben İstanbul şantiyesinde çalışıyorum Ben tamperli tır kullanıyorum damperli kırkayak kullanıyorum Ben tır şoförüyüm uzun yol tecrübem vardır ehliyetin pasaportum vardır Yurtdışından şantiyesinde çalışmak istiyorum Avrupa şantiyesinde çalışmak istiyorum şoförlük yapacağım diye şart Yoktur Başka işte yaparım Lütfen bana yardımcı olunuz işe ihtiyacım vardır Cep telefonumu söylüyorum 0539 720 00 93 0539 720 0091 Lütfen beni arayınız Teşekkür ederim Kendinize iyi bakınız bol kazançlar

 6. Emir ak dedi ki:

  merhabalar ben insaat ustasym kalpar demirde ustaym yurdsnda sizle çalmaya uygungordum yirmiyldr insaat sektöründeki adres hamam mh aslanoglu sk no 54 kat 1 Tokat turhald ikametediyorm tel 05284088253 yurdsnda calsmakistiyorum maddi durumumcokzayf iki çocuk babasym birer eşim ailefet saymz dört