Türk şirketleri Yunanistan’da büyük başarılara imza atıyor

Avrupa Birliği’ne girdikten sonra kişi başına milli gelirin 20 bin euroya yükseldiği Yunanistan’da halk rahata alıştı. Çalışmayı seven ve bu pazara giren Türk şirketleri büyük başarılara imza atıyor.

Ancak çalıştıracak personel bulmakta zorlanıyorlar. Ayrıca geç saatlere kadar çalışan Türk çalışanlar, Yunan şirketlerin de gözdesi haline geldi. Kıbrıs sorunu hala iki ülke arasında büyük bir sorun olarak dururken, son dönemde devlet başkanlarının ikili temasları Yunanistan ile olan ilişkilerimizin daha sağlıklı zemine oturmasını sağladı. Bu da yeni fırsatları beraberinde getirdi. Yatırım fırsatları yazı dizisi Yunanistan ile devam ediyor. Sınır komşumuz Yunanistan son yıllarda en iyi ticaret partnerimiz oldu. Özellikle bir biri ardına Türk mağazaları şehrin en merkezi yerlerinde açılıyor. Güllüoğlu, Tike, Koton, İpekyol, Machka, İnci Ayakkabı ve Gizia Yunanistan’da öne çıkan Türk yatırımları. Bu yatırımlar Yunan hizmet sektörünün şeklini dahi değiştiriyor. Mesai dışında çalışmayan Yunan halkına karşına fedakarca çalışan Türk işçileri, yunan mağazaları transfer listesinde yer alıyor.

TİCARET HIZLA ARTIYOR

Bu arada, Yunanistan ile yapılan ticaret Türkiye ekonomisi için önemli bir noktaya geldi. 2000 yılında 420 Milyon dolar olan ihracatımız, 2007 yılı sonunda 2 milyar doları ulaştı. Yunanistan, beyaz eşyadan otomobil yedek parçasına, elektronikten inşaat malzemelerine toplam talebinin yüzde 80’ini dışardan sağlıyor. Bu da ülkeyi Türk ihracatçısı açısından cazip kılıyor. Yunanistan’da 2008 yılında ortalama büyümenin yüzde 3.8 civarında olacağı bekleniyor. Bu rakam Avrupa Birliği ülkelerine göre oldukça iyi bir büyüme oranı olarak gösteriliyor. Yunanistan’ın hızlı büyüdüğü sektör ise finans. Yunanlıların bu sektördeki başarısını yakından biliyoruz. Çünkü, Türkiye’de de iki önemli bankayı alarak finans sektöründe söz sahibi konumuna geldiler. Diğer taraftan, Yunan bankaları 1.100 den fazla şube kurarak, Batı Avrupa bankacılık pazarının yüzde 20’sine hükmediyor.
Öte yandan Türkiye’de, 80 Yunan firması faaliyet gösteriyor ve bunların yatırımlarının toplamı 7 milyar euroyu aşmış durumda.

DÜNYA DENİZ TAŞIMACILIĞININ YÜZDE 20’Sİ ELLERİNDE
Yunanistan üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada olmanın avantajlarını kullanmasını bilen dünyadaki ender ülkelerden biri. Halen dünya deniz taşımacılık filosunun yüzde 20’sini elinde bulunduruyor. Öte yandan yer üstü ve yer altı doğal kaynakları açısından ise fakir denebilecek ülkeler arasında yer alıyor. Ülkenin sadece yüzde 23’ü tarıma elverişli. Geri kalan kısmı genellikle bozkır ve makilerden oluşuyor.

KENDİNİZİ YABANCI HİSSETMİYORSUNUZ
Yunanistan’ın başkenti Atina’da kendinizi asla yabancı hissetmiyorsunuz. Şehir, İstanbul’dan beter bir trafiğe sahip. Her tarafta Smart arabalar ve motorsikletler göze çarpıyor. Şehrin içinde ise teknolojisi eskimiş olsa da troleybüsler hala vızır vızır çalışıyor. Yunan halkının tavırları, diyalogları neredeyse Türkiye ile aynı. Şehir de devamlı bir hareketlilik ve koşturmaca hâkim. Dikkat çeken başka bir nokta ise mülteciler olarak gösterilebilir. Atina’nın özellikle biraz dışına çıkıldığında kendinizi bir Afrika ülkesinde zannedebilirsiniz. Resmi rakamlara göre bugün sadece Atina’da 100 bini aşan mülteci yaşıyor. Ülke genelinde ise bu rakam 500 bini buluyor

KOUTSİKOS: TİCARETMİZİ KATLANARAK ARTIYOR
Yunanistan araştırmamızın ilk durağı olan Yunan Türk İş Konseyi Başkanı Panagiotis Koutsikos, ülkelerinin, Türkiye için çok ciddi bir potansiyel taşıdığını söylüyor. Türk işadamlarının her türlü sanayi ürününü gümrüksüz ve kotasız olarak Yunanistan’a satabilme şansına sahip olduğunu belirten Koutsikos, “Türk girişimcisine Yunanistan’da ihtiyaç var. Burada özellikle hizmet sektöründe Türklerin önü çok açık. Türk ihracatçısı için de Yunanistan bulunmaz bir nimet. Sınır komşusu olmasının ötesinde, kültürel benzerliklerimiz var. Bir birimiz iyi tanıyoruz. Bu da ticaret için önemli bir avantaj. Ayrıca Yunan halkı Türkiye menşeli ürünlerin kalitesi ve standardı konusunda da hiçbir ön yargı taşımıyor. Ticaretimiz her yıl katlanarak gelişiyor. Türk girişimcileri burada görmek istiyoruz” diyor.

TUNCER: YUNANİSTAN TİCARİ PARTNER OLARAK TÜRKİYE’Yİ SEÇTİ
Görüşlerine başvurduğumuz bir başka isim İse Atina Ticaret Müşaviri Bülent Tuncer. Yunan sanayisinin çok ciddi bir krizde olduğunu ve iç talebi zorunlu olarak ithalat ile karşıladığı bilgisini veren Tuncer, “Başlangıçta 200 ya da 300 milyon dolar olan ticaret hacmimiz şimdi 3 milyar doların üzerine çıktı. Çünkü Yunanistan artık ticaret partneri olarak Türkiye’yi seçti. Avrupa menşeli ürünler kaliteli ancak çok pahalı. Çin’e verilen bir siparişin gelmesi ise en az 3 ayı buluyor. Türkiye hem kalite anlamında hem de lojistik avantajı ile en şanslı ülke konumunda. Öte yandan mağazacılık açısından bu pazar çok önemli. Yunanistan Türk markaları için Avrupa’ya açılan bir kapı. Burada deneyim kazanan markalar Avrupa pazarında hızlı bir yükselişe geçiyor” diyor

COTON: EN BÜYÜK SORUN ÇALIŞACAK İNSAN BULMAK
Yunanistan’da 2 adet mağaza açan Koton ise ülkeyi Avrupa’ya açılan bir kapı olarak görüyor. Mağazanın Genel Müdürü Mihalis Kosta’ya göre son dönemde artan Türk mağazaları Yunanistan hizmet sektörüne büyük bir ivme kazandırdı. Özellikle kaliteli hizmeti ile dikkat çeken Türk girişimcileri, Yunan mağazaları dahi örnek olmaya başladı. Öte yandan Kosta, Yunan hizmet sektörüne ilişkin ilginç bilgiler de veriyor. Yunan halkının çalışmayı pek sevmediğini bu nedenle de hizmet sektöründe çalışacak eleman bulmakta zorlanıldığını anlatan Kosta, “Diyelim ki saat 6’da mesai bitti. İstediğiniz kadar prim verin o kişiyi bir dakika mağazada tutamazsınız. Ancak Türkiye’den gelen çalışanlar hem işi biliyor, hem de fedakârca çalışıyor. Bu nedenle Türk mağazalarının yanı sıra Yunan mağazaları da Türkiye’den hizmet sektörü için işçi ithal etmeye başladı. Mevcut Türk işçileri de Yunan mağazalarının transfer listesinde yer alıyor. Ülkede çok fazla mülteci var. Ancak bunlar ortadoğu ve Afrika kökeni ve hizmet sektöründe çalışacak deneyimleri yok” Öte yandan Ticaret Müşavirliği verilerine göre, Türkiye’den gelen çalışan sayısı son iki yılda üç kat artmış durumda. Bugün Atina’da hizmet sektöründe çalışan 3 bine yakın Türk işçi bulunuyor.

YUNANİSTAN’IN YATIRIMCIYA VERDİĞİ TEŞVİKLER

  • Yatırım projelerinin belli bir oranını doğrudan devlet sübvanse ediyor.
  • İstihdam ve üretime yönelik olarak yeni makine ve ekipman kiralanmasında, projenin belli bir oranının devlet karşılıyor.
  • Yatırımın tamamlandıktan sonra on yıl boyunca gelir vergisi alınmıyor.
  • istihdam edilen işçilerin iş verene maliyetini de belli ölçülerde devlet karşılıyor

Türk şirketleri Yunanistan’a ne satıyor?

– Demir ve Çelik
– Tekstil Elyafı ve Mamulleri
– Taşkömürü Katranı ve Ham Petrolden Ürünler
– Kara Ulaşım Araçları
– Giyim Eşyası ve Aksesuarları
– Elektrikli Makine ve Cihazlar
– Sebzeler, Meyveler ve Mamulleri
– Metal Dışı Mineral Mamuller
– Haberleşme, Hayal-Ses Kayıt Cihazları
– Sıhhi Tesisat, Isıtma ve Aydınlatma
– Mobilyalar
– Sanayi Kollarında Kullanılan Makina ve Cihazlar
– Çeşitli Mamul Eşya
– Metallerden Nihai Ürünler
– Balıklar, Balık Müstahzarları
– Plastikler ve Mamulleri
– Kağıt-Karton ve Kağıt, Karton Esaslı Mamuller
– Mineral Maddeler, Gübre Ham Maddeleri
– Plastikten Mamulleryurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Türk şirketleri Yunanistan’da büyük başarılara imza atıyor yazısına yapılan yorumlar
  1. Bilal Koçak dedi ki:

    Selamun aleyküm ben 21 yasındayım yenı geldım askerden anne baba ayrı oldugu ıcın maddi durumum yok yurt dısına gıtmek ıstıyorum ıs arıyorum yurt dısında yardım edıcek varmı 0541 441 2255 telefon numaram yurt dısında nere olursa olsun ıs olsun yeter yardımlarınızı beklıyorum