Türkiye’de 2.5 milyon resmen işsiz!

Türkiye'de 2.5 milyon resmen işsiz!
Disk Araştırma Enstitüsü’nün Eylül ayı işsizlik raporuna göre, Türkiye’de mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı, son 42 ayın zirvesine ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Hanehalkı İşgücü Anketi Hazira 2014 dönem sonuçlarını değerlendiren DİSK-AR, “İşsizlikle mücadeleyi, çalışma konuşllarını kötüleştirerek, ücretleri düşürerek çözmeye çalışan anlayışa karşı durulmalıdır. Bu stratejinin sonuçlarını Soma’da, Mecidiyeköy’de ve Türkiye’nin dört bir yanında acı bir biçimde görülmektedir” dedi.

Resmi işsiz sayısı 2.551.000

Mevim etkilerinden arındırılmış resmi işsizlik oranı yeni seriye göre yüzde 9,9 ile son 42 ayın zirvesine ulaştı. Bu oran, ekonomik krizin etkisinin yaşandığı 2009 – 2010 döneminden bu yana gelinen en yüksek seviyeyi gösteriyor. Haziran ayında resmi işsizlik oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık artışla yüzde 9,1 olarak açıklandı. “Resmi” işsiz sayısı da 288 bin artışla 2 milyon 551 bin oldu.

TÜİK, umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle, son 4 haftadır iş arama kanallarını kullanmayanları “işsiz” kabul etmiyor. Umudu kırılmış işsizler de dahil edildiğinde, Haziran ayında işsizlik oranı yüzde 17.8, işsiz sayısı ise 5 milyon 168 bin kişi oldu.

Geniş tanımlı işsiz sayısı 6.289.000

İşçilerin pek çoğu lkendine uygun bir iş bulamadığı için çeşitli işlerde çok kısa süreli çalışıyor ve 1 saat bile çalışıyor olsa da “işsiz” kabul edilmiyor. Eksik ve yetersiz istihdam da eklendiğinde, işsiz sayısı 6 milyon 298 bin, geniş istihdam içindeki payı ise yüzde 21.6’ya ulaştı.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...