Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi yatırımcıları

 alışveriş merkezileri hakkında güncel veriler ve bilgiler yatırımcılarAlışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği (AYD) rakamlarına göre, şu an Türkiye’ genelindeki alışveriş merkezlerinin toplam kiralanabilir alanı 10,5 milyon metrekare. 2016-2017 yılları içinde ise 2,3 milyon metrekare eklenmesi bekleniyor.

Türkiye’de alışveriş merkezi bulunan 24 il var. Önümüzdeki üç yılda Türkiye’deki 22 büyük yatırımcı 30’un üzerinde AVM projesi hayata geçirmeye hazırlanıyor. 2015 yılında 20 yeni alışveriş merkezi açıldı.

Türkiye genelinde toplam alışveriş merkezi sayısı 360’a ulaşmış durumda. 2014 yılında 75 milyar TL ciroyla kapatan sektör 2015 yılını ise 90 milyar TL ciroyla bitirdi.

Türkiye’nin en büyük alışveriş zincileri sıralaması kiralanabilir alana göre yapılmıştır. 150 alışveriş merkezinin toplam kiralanabilir alanı 5 milyon 461 bin metrekare.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK AVM ZİNCİRLERİ

Multi Turkey

Şirketin 15 adet alışveriş merkezi ve kiralanabilir 936 bin metrekare alanı mevcut. Alışveriş merkezlerini 170 milyonun üzerinde kişi ziyaret ediyor. Multi Turkey, bu yıl açmayı planladığı Forum Adana’ya 200 milyon Euro yatırım yapacak.

Ece Türkiye

Ece Türkiye bünyesinde 16 adet alışveriş merkezi bulunuyor. Toplam 920 bin metrekare kiralanabilir alana sahip alışveriş merkezlerinin toplam ziyaretçisi 139 milyon.

Rönesans Gayrimenkul

Toplam 9 alışveriş merkezi ile 440 bin metrekare kiralanabilir alana sahip alışveriş merkezlerinin toplam ziyaretçisi 97 milyon. Beş yeni alışveriş merkezi için 1 milyar euro’nun üzerinde yatırım yapılması planlanıyor.

Bayraktar Grubu

Via markasıyla gayrimenkul ve perakende alanında toplam 5 milyar liralık yatırımı bulunan Bayraktar Grubu’na ait 6 alışveriş merkezinin toplam kiralanabilir alanı 384 bin metrekare ve ziyaretçisi 60 milyon.

Torunlar GYO

Antalya’da Depoo Outlet’in yanına yapacağı sezon AVM’si için 150 milyon dolar yatırım planlayan Torunlar GYO’nun toplam 7 alışveriş merkezi ve 350 bin metrekare kiralanabilir alanı mevcut. Alışveriş merkezleri 26 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Turkmall

Novada markasıyla Anadolu’da sekiz yeni alışveriş merkezi açıp, 200 milyon dolar yatırım yapmayı planlayan Turkmall, 9 alışveriş merkezi ve 350 bin metrekare kiralanabilir alanı mevcut. Alışveriş merkezleri 150 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Kipa

Kipa 32 alışveriş merkezi ve 300 bin metrekare kiralanabilir alana sahip, alışveriş merkezlerinin toplam ziyaretçi sayısı 70 milyon.

Özdilek Grubu

Bu yıl Bursa’da bir AVM açacak olan Özdilek Grubu, üç yılda 250 milyon TL yatırım yapmayı planlıyor. Grubun 9 alışveriş merkezi ve 210 bin metrekare kiralanabilir alana sahip.

Keleşoğlu İnşaat

İki yılda Beylikdüzü’nde 150 milyon dolarlık yatırımla iki yeni alışveriş merkezi açmayı planlayan Keleşoğlu İnşaat’a ait 6 alışveriş merkezinin  200 bin metrekare kiralanabilir alanı mevcut.

Artaş Grubu

Aydınlı Grup ve Invest İnşaat ortaklığı ile inşaatı devam eden Vadi İstanbul projesine odaklanmış durumda olan Artaş Grubu’na ait 5 alışveriş merkezine ve 200 bin metrekare kiralanabilir alana sahip.

Esas Gayrimenkul

Üç yılda 250-300 milyon dolarlık yatırım planlayan Esas Gayrimenkul, 2020 yılına kadar AVM sayısını 10’a çıkarmayı planlıyor. Esas Gayrimenkul’e ait 4 alışveriş merkezi ve 152 bin metrekare kiralanabilir alanı mevcut.

Gül Yapı

7 alışveriş merkezi ile toplam 140 bin metrekare kiralanabilir alana sahip Gül Yapı, 2016’nın üçüncü çeyreğinde 31 bin metrekarelik Eyüp Park’ı açacak. Sultangazi’de Nata ile ortak yaptığı TEMPoint ise üç yıl içinde tamamlanacak.

Prime Development

Bu yıl Primemall Sivaspark ve Ritim İstanbul’u açacak. Üç yılda Anadolu’da iki yeni proje için 750 milyon TL yatırım yapacak olan Prime Development’a ait 3 alışveriş merkezinin 133 bin metrekarelik kiralanabilir alanı mevcut.

Gülaylar Group

Yeni proje geliştirmenin yanı sıra satın alma fırsatlarını kollayan Gülaylar Group’a ait 2 alışveriş merkezi ve 125 bin metrekare kiralanabilir alana sahip.

Tepe Emlak

Kiralama ve alışveriş merkezleri yönetimi konusunda portföyünde bulunan projelerin sayısını artırmayı planlayan Tepe Emlak’a ait 3 alışveriş merkezinin toplam 107 bin metrekare alana sahip.

Karakaşlar Group

Ağırlıklı olarak Ege Bölgesi’nde projeler geliştiren Karakaşlar Group, bu yılın ilk çeyreğinde Nazilli’de Bamboo projesini açacak. Şirketin 8 alışveriş merkezi ile 104 bin metrekarelik kiralanabilir alanı mevcut.

İstinyepark

İzmir İstinyePark’ı 250 milyon dolarlık yatırımla kuracak ve projenin içinde otel yatırımı da bulunacak. İstinyepark’ın 87 bin metrekarelik kiralanabilir alanı ve 18 milyon ziyaretçisi mevcut.

Tahincioğlu

Tahincioğlu’nun 2 alışveriş merkezinin toplam 80 bin metrekare kiralanabilir alana sahip.

Sur Yapı

Axis İstanbul ve Marka Projeleri için yaklaşık 1,2 milyar dolar yatırım yapmayı planlayan Sur Yapı’nın toplam 75 bin metrekare kiralanabilir alana sahip 2 alışveriş merkezi var.

Ziylan Gayrimenkul

AVM işine yebi giren grup, 2016 mayıs ayında 750 milyon TL yatırımla yapacağı Watergarden’ı hayata geçirecek. Ziylan Gayrimenkul’a ait alışveriş merkezinin toplam kiralanabilir alanı 58 bin metrekare.

Eroğlu Gayrimenkul

Erasta markasıyla büyüyen Eroğlu Gayrimenkul , 100 milyon TL’ye mal olan üçüncü alışveriş merkezini bu yıl Edirne’de açacak. Şirketin toplam 44 bin metrekare alana sahip 2 alışveriş merkezi mevcut.

Varlıbaş Holding

Varyap Pendik Plaza ve Metropol İstanbul projeleriyle 3 bin 800 kişiye istihdam yaratacak olan şirketin toplam 38 bin metrekare kiralanabilir alana sahip 2 alışveriş merkezi var.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...