Yapı Kredi 777 şube ve 15.000 çalışanıyla hizmet veriyor

Türkiye finans sektörünün iki güçlü ve köklü kurumu olan Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve Koçbank A.Ş.’nin güçlerini, tecrübelerini ve kaynaklarını bir araya getirerek daha iyisini sunmak için yarattığı birliktelikle yeni oluşumunu 2006 yılında tamamlayan Yapı Kredi, bugün her iki kurumun tarihini ve ortak değerlerini içeren bir finans devi haline geldi.

“İstikrarlı büyüme ve değer yaratımı ile finans sektörünün tartışmasız lideri haline gelmek, müşterilerin ve çalışanların ilk tercihi olmaktır.” diyen Yapı Kredi Bankası Yeni Kaynak Geliştirme Bölüm Başkanı Murat Erden ve İşe Alım Yöneticisi Nazlı Soydan, projelerini, insan kaynakları uygulamaları, üniversite öğrencilerine ve eğitimli genç kuşağa sağladığı istihdamla ilgili sorularımıza yanıt verdi.

Yapı Kredi Bankası ile ilgili bilgi verir misiniz, Yapı Kredi Bankası ne zaman kuruldu, kaç tane şubesi var?

Yapı Kredi Bankası, 1944 yılında ülkemizin ilk özel bankası olarak kurulmuştur. Türk Bankacılık sektöründe ilkleriyle, müşterilere sunduğu yenilikleriyle sektörün, müşterilere sunduğu yenilikleriyle sektörün çağdaş bir konuma ulaşmasını sağlamış, gerek sunduğu ürün ve hizmetlerle, gerekse kültürel ve sosyal alanlardaki girişimleriyle Türkiye ekonomisinin kalkınmasında büyük bir rol oynamıştır. Bugün Koç Grubu ve UniCredit’in eşit hissedarlığı altında faaliyet gösteren Yapı Kredi, 15.000’i aşkın personeli ve 777 şubesiyle hizmet vermektedir.

Şirketinize 1 yılda yerleştirilen ortalama kişi sayısı nedir?

2007 yılında 1,290 yeni personel istihdam ettik. 2008 yılında aylık ortalam 15 ile 20 arasında şube açıyoruz. Şube ağımızdaki bu büyümeye paralel olarak olarak Genel Müdürlük birimlerimizde de kadromuzu genişletiyoruz. Bu çerevede, 2008 yılı içerisinde, Türkiye genelindeki şubelerimizde ve diğer birimlerimizde 3,000’in üzerinde kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz.

“Yapı Kredi olarak, gelişime açık, kendisine güvenen, dinamik ve geleceğe dönük vizyon sahibi olan gençleri ailemize kazandırmak istiyoruz.”

Yakın zamanda işe alacağınız eleman ve yöneticilerde aradığınız özellikler nelerdir?

Yapı Kredi olarak, gelişime açık, kendisine güvenen, dinamik ve geleceğe dönük vizyon sahibi olan gençleri ailemize kazandırmak istiyoruz. Bu adaylarımızı tercihen üniversitelerin iktisadi ve idari Bilimler ile Mühendislik ve Fen Edebiyat Fakülteleri’nden tercih ediyoruz. Ancak ban kacılığın aynı zamanda, verilecek eğitimlerle öğrenilebilecek bir iş olduğuna da inanıyoruz. Bu nedenle, finans ve bağlantılı konularla ilgili ön lisans mezunlarını da muhtelif birimlerimizde değerlendiriyoruz. Kurumsal kimliğe adapte olabilmek, takım oyuncusu olmak, yüksek motivasyona sahip olmak ve sürekli değişime uyum sağlayabilmek de adaylarımızdan beklediğimiz diğer özellikler arasında yer alıyor .

Şirketinizde çalışmak isteyenlere iş başvurusu için hangi kanalları kullanmalarını tavsiye ediyorsunuz? İş başvurusu ve ilan kanallarınız neler?

Bankacılık ihtiyaçlarımızı karşılamak üzere üniversite mezunu veya Bankacılık / Sigortacılık Yüksekokulu mezunları öncelikli olmak üzere; iyi eğitim almış, bankacılığı öğrenmek isteyen adayları tercih ediyoruz. Toplu alımlar planlayarak, Yapı Kredi değerlerine uygun adaylar seçiyor ve yoğun bir eğitim döneminden geçiriyoruz. Toplu alım yapmayı, özellikle yeni mezun olup işe giren çalışanlarımız için bir kaynaşma ortamı oluşturduğu ve Yapı Kredi kültürünü tanımalarına olanak sağladığı için tercih ediyoruz. Üniversitelerin 2. ve 3. sınıfını bitiren öğrencilere yaz aylarında staj imkanı tanıyoruz. Okulların talebine göre ortalama 1 aysüren bir dönemde öğrencilere bankacılığı ta nıtmak ve mezuniyet tarihi yakın öğrencileri mezuniyet sonrası işe almak üzere değerlendiriyoruz. Kış döneminde ise Ticaret Lisesi öğren cileri haftada üç gün bankamızda çalışarak stajlarını tamamlayabiliyorlar . Stajyerleri seçerken dikkat ettiğimiz konuların başında, banka mızın değerlerine uygun ve gelecekte bankacılık alanında çalışmayı istiyor olmaları geliyor. İş başvuruları www.yapikredi.com.tr internet portalimiz üzerinden yapılabilir . Adaylarımız gazete ilanları ve insan kaynakları ile ilgili internet portallari üzerinden yayınlanan ilanlarımıza başvurabilecekleri gibi, genel başvuru da yapabilirler .

İşe alım sürecinde adaylara uyguladığınız testler hakkında kısa bilgi verir misiniz?

İlgili pozisyonlara göre değişkenlik göstermekle birlikte, adaylarımıza genel yetenek, sayısal, algılama, hafıza ve ingilizce yeterlilik testleri uyguluyoruz.

Şirketlerin uyguladığı yönetici adaylığı programları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Birçok şirkette olduğu gibi bizim de yönetici adaylığı programımız bulunuyor . Ancak, tabi kurumların önceliklendirmeleri farklı olabiliyor . Biz, bu arkadaşlarımızı orta vadede üst düzey yönetici pozisyonlarına getirmeyi hedefliyoruz. Dolayısıyla, ekibimize katılacak arkadaşlarımızdan beklentilerimiz de bu doğrultuda yüksek.

Yönetici adaylarında hangi özellikleri arıyorsunuz?

Genel koşullarımızı özetlersek; üniversitelerin 4 yıllık lisans eğitimi veren iktisadi ve idari Bilimler , Mühendislik ve Siyasal Bilgiler Fakülteleri veya Fen Edebiyat Fakültelerinin Matematik ve istatistik Bölümlerinden çok iyi dereceyle mezun veya bu dönem mezun olacak, tercihen master ve/veya çift anadal programı tamamlamış, çok iyi derecede ingilizce ve tercihen 2. bir yabancı dil bilen, yaratıcı ve lider yapıya sahip gençlerimizi bu programa dahil ediyoruz.

Sektörünüze ilgi duyan genç üniversitelilere önerileriniz neler?

Finans sektörü sınırların kalktığı bu dönemde hızla değişim gösteriyor . Sürekli yeni ürünler ve stratejiler gelişiyor . Yaratıcı, değişime ve gelişime açık arkadaşlarımız için çok önemli fırsatlar bulunuyor . Bankamızda sektöre kıyasla daha düşük oranda olmakla birlikte, yoğun rekabete paralel olarak kurumlar arası transferler dönem dönem yoğunlaşabiliyor. Önce cazip görünen teklifler , farklı nedenlerle sonrasında ciddi hayal kırıklıkları yaratabiliyor . Dolayısıyla, adaylarımıza kariyerlerini orta ve uzun vadeli planlamalarını ve ekonomik gündemi güncel olarak takip ederek sürekli kendilerini geliştirmelerini tavsiye ediyoruz.

Finans sektöründe istihdam sağlarken yetişmiş eleman konusunda zorlanyor musunuz? Zorlanıyorsanız hangi alanlarda?

İK politikamız çerçevesinde yönetici ve yönetici adaylarımızı kendi bünyemizden seçiyor ve kendilerine çeşitli eğitim programları ve tecrübe artırıcı faaliyetlerle sürekli yatırım yapıyoruz. Dolayısıyla deneyimli eleman ihtiyacı oluşmasına fırsat yaratmadığımızı söyleyebiliriz.

“Yapı Kredi olarak üniversite öğrencilerine yönelik farklı etkinlikler düzenliyoruz. Nisan ayı içerisinde başlattığımız ‘Kariyer Tır’ı projesi gençlerimizin kariyerlerine yönelik bir etkinlik. Biz banka olarak, üzerimize aldığımız bir misyonu sürdürülebilir kılmayı kendimize ilke edindik.”

Sektörünüzdeki ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün özellikleri neler? İstihdam sektörün büyüme hızını yakalayabiliyor mu?

Yapı Kredi olarak, gelşime açık, kendisine güvenen, dinamik ve geleceğe dönük vizyon sahibi olan gençleri ailemize kazandır mak istiyoruz. Bu adaylarımızı tercihen üniversitelerin iktisadi ve idari Bilimler ile Mühendislik ve Fen Edebiyat Fakülteleri’nden

tercih ediyoruz. Ancak bankacılığın aynı zamanda, verilecek eiğitimlerle öğrenilebilecek bir iş olduğunada inanıyoruz. Bu nedenle, finans ve bağlantılı konularla ilgili ön lisans mezunlarını da muhtelif birimlerimizde değerlendiriyoruz. Kurumsal kimliğe adapte olabilmek, takım oyuncusu olmak, yüksek motivasyona sahip olmak ve sürekli değişime uyum sağlayabilmek de adaylarımızdan beklediğimiz diğer özellikler arasında yer alıyor. Tüm sektör bir büyüme trendi içerisinde. Bu nedenle, insan kaynağı ihtiyacını da bir arz talep meselesi olarak değerlendirdiğimizde, nitelikli eleman ihtiyacının oldukça yüksek olduğunu görebiliyoruz. Adaylar , tercihlerini belirlerken, öncelikle firmaların Marka değerini dikkate alıyorlar . Türkiye’de ki ilk özel banka olmamızın yanı sıra, kredi kartı ve diğer birçok ürünü kullanıcıya sunan ilk banka olarak marka değerimizin yüksek olması bizim için önemli bir rekabet avantajı yaratıyor. Tabii ki bu tek başına yeterli olmuyor. “Y Kuşağı” olarak adlandırdığımız yeni jenerasyonun tercihlerini şekillendirmesinde İnsan Kaynakları Yöneticilerine çok önemli görevler düşüyor.

“Y Kuşağı”nı tanımlar mısınız? Sizin bukuşak için farklılaşan çalışmalarınız var mı?

1982 ve sonrasında doğanlar olarak tanımladığımız “Y Kuşağı”nın en belirgin özellikleri; kendilerine güven, bireysel ve iyimser yaklaşım, özgürlük ve teknolojiye olan yatkınlık olarak sıralanabilir. Bu arkadaşlarımız özgürlüklerine düşkünler , iş konusunda son derece seçiciler , iş yaşam dengesine yüksek önem veriyorlar , rutin işler yerine yaratıcılıklarını kullanabilecekleri işleri tercih ediyorlar ve hiyerarşinin olduğu ortamlardan kaçıyorlar. Gelecek 5-10 yıl içinde bu kuşağın yönetici kademelerine yerleşeceği dikkate alındığında yönetim stratejilerini bu doğrultuda düzenleyen şirketlerin başarılı olacağını görebiliyoruz. Genç Yapı Kredi olarak onların ihtiyaçlarını analiz ederek politikalarımızı onların ihtiyaçlarına göre şekillendiriyoruz.

Yapı Kredi olarak üniversite öğrencilerine yönelik farklı etkinlikler düzenliyoruz. Nisan ayı içerisinde başlattığımız “Kariyer Tır”ı projesi gençlerimizin kariyerlerine yönelik bir etkinlik. Biz banka olarak, üzerimize aldığımız bir misyonu sürdürülebilir kılmayı kendimize ilke edindik. Gelecekte de gençlerimizin ihtiyaçlarına yönelik projeler üretmeye ve onların yanında olmaya devam edeceğiz. “Kariyer Tır”ı projesi ile iş hayatına atılmaya hazırlanan üniversite öğrencilerine iş görüşmelerinde nasıl davranılması gerektiğinden, iyi bir özgeçmişin nasıl yazılacağına kadar birçok konuda öneriler sunup, uygulamalı eğitimler verdik.

Neden böyle bir yol seçmeyi tercih ettiniz?

Öncelikle yeni kuşağımızı analiz ettik. Klasik sunumlara öğrencilerin ilgisinin her yıl azaldığını gözlemlediğimizden, Yapı Krediyle ilgili rakamsal bilgiler vermek ve kendimizi tanıtmak için sunum yapmak yerine, onlara geleceklerini planladıkları bu dönemde fayda sağlamak istedik. Yaptığımız çalışmalar sonucunda “Kariyer Günleri”nde çok farklı bir konsept oluşturduk. Kariyer Günleri’nde bir ilk olan bu aktivitelerle gençler ve genç Yapı Kredi’yi bir araya getiriyoruz. Bu kapsamda kariyer danışmanlığının yanı sıra, cv hazırlanırken yapılan bazı hatalar , mülakat sürecinde dikkat etmeleri gereken noktalar ve kariyerlerini planlarken göz önünde bulundurmaları gereken konular hakkında kendilerine bire bir bilgi aktarıyoruz. İlgilenen öğrencilere Bankamız ve iştiraklerimizdeki organizasyon yapısı, eğitim imkanları ve kariyer fırsatları hakkında detaylı bilgi aktarımı yapabiliyoruz. Bunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak da algılayabiliriz aslında. Doğru kişilerin doğru işlere yerleştirilerek verimliliğin en temel faktörlerinden biri olan mutlu çalışan sayısını arttırmaya katkıda bulunduğumuz gibi ülkemizin istihdam sorununa da bir ölçüde katkıda bulunduğumuzu düşünüyoruz.

Bu uygulamayı yapmaya başladığınız günden beri kazanımlarınız ne oldu? Genel anlamda iş dünyasının, gençlerin bu uygulamalarla neler kazandığını da değerlendirebilir misiniz?

Uygulama daha çok yeni, ancak gençlerden aldığımız geri dönüşler çok olumlu. Gençlerimizle daha interaktif bir birlikteliğin ilk adımlarını attık. Birçok gencimiz üniversite sonrası ne tür bir çalışma hayatının kendisini beklediği ve piyasadaki istihdam ihtiyaçları konusunda kapsamlı bilgi sahibi olamıyor . Dolayısıyla, farkında olmadan sadece bir işte çalışmak amacıyla ilk girdiği işte hayal kırıklığı yaşayan birçok gencimiz bulunuyor . Bu da verimliliği düşürüp hem çalışan hem iş verende motivasyon kaybı yaratıyor . Biz verdiğimiz kariyer danışmanlığıyla hem gençlerin çalışabilecekleri sektörlerle ilgili bilgi sahibi olmalarını sağlıyor hem de iş dünyasına, daha bilinçli ve ne istediğini bilen adaylarla bir araya gelme konusunda destek veriyoruz.

Önümüzdeki dönemde bu konuyla ilgili yeni çalışmalar yapacak mısınız?

Önceliğimiz her yıl ziyaret ettiğimiz üniversite adedini artırmak ve bu seneki grafiti şov ve konserlerimize eklenecek yeni sürpriz aktivitelerle bu uygulamamızı geleneksel hale getirmek. Bu konudaki çalışmalarımıza yenilerini ekleyerek devam ediyor olacağız. Gençlerin beklentilerini ve önceliklerini bize interaktif olarak aktarmalarını sağladıktan sonra, çok daha sağlıklı istihdam politikaları yürüterek doğru işe doğru kişileri yerleştirmeyi sürdürebileceğimize inanıyoruz.  • yap kredi ynetici aday memurlar
yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...