Yeni bir iş kurmak mı istiyorsunuz?

Herkes kendi iş kurmak ve işinde çalışmak ister ama, yeni bir iş kurmak için işyeri açmadan önce birçok şeyi hesaba katmalı ciddi bir pazar araştırmasına girişmelisiniz. Peygamber mesleği ticaret, riskli ancak başarıldığı zaman ciddi kazançların önünü açan, para parayı çeker sistemini devreye sokan bir iştir.

iş kurmak

İŞ KURMAK MI İSTİYORSUNUZ?

Yeni bir dükkan açmadan önce bilmeniz gereken bazı ana unsurlar vardır:

Başka bir iş’te çalışırken açacağınız işyerine personel alarak o iş yerinden başarı sağlamayı beklemeyin, imkansız değildir ama ne kadar güvenseniz ve inansanız da sizin işinizi sizden daha fazla sahiplenecek ve başarısı için koşturacak birilerini bulmanız büyük şanstır. İşinizi şansa bırakmayın.

Yurtdışında var mıdır bilmiyorum ancak ülkemizde dükkan kiralarken hava parası adı altında ciddi paralar istenmektedir. 70 metrekare büyüklüğünde bir dükkana ortalama 10-15 bin TL arası hava parası alınır.

İşletmeniz haftanın hangi günleri ve günde kaç saat açık olacak, kaç vardiya olacak. Kaç personel işe alınacak, personel maaşları vs detaylar hesap edilmelidir.

Dükkan kirası, bakımı, dekoru, malzemesi vs. detaylıca döküm haline getirilmelidir.

Muhasebeci ücreti, vergiler vs hesaba katılarak detaylı bir döküman hazırlanmalı pazar araştırması oldukça sağlıklı yapılmalıdır..

Yapacağınız ticaretin bağlı olduğu sektör rakipleri analiz edilerek iletişim kurulmalı fikir alışverişi yapılarak yatırım yapılacak sektörün bölgesi, lokasyon bazlı araştırmalar, bölge ihtiyaçları iyice analiz edilmelidir.

Bankalar yeni yasa ile ticari geçmişi bulunan şahıslara yüzde yüz işletme kredisi vermektedir. Ancak geri dönüş maliyeti ve giderler hesaba katılmadan kredi ile işletme kurulmasını ciddi anlamda araştırılma yapılmadan ve riskler en aza indirilmeden tavsiye etmiyoruz.

Sektöre bağlı olarak işlerin ters gitmesi durumunda işletmenin kapatılması ve eldeki ürünlerin satışında ve giderlerin azaltılması noktasında sizi en az zarara uğratacak bir çıkış planı yapmayı da unutmayın.

Dediğimiz gibi tüm bu olumsuzlukları düşünmeden ticarete soyunan kişilerin birçoğu elindeki az birikimdende olur. Ancak iyi bir araştırma ve pazar analizi ile ciddi kazançlar da elde edebilirsiniz.

İş kurmak kategorisindeki diğer yazıları için tıklayın.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Yeni bir iş kurmak mı istiyorsunuz? yazısına yapılan yorumlar
  1. SERKAN dedi ki:

    3500 Tl ye kendi işinizi tüm dukkan malzemeleri dahil olmak üzere kuruyorum. bilgi için tel:0544 322 48 97 yoğunluktan dolayı cevap veremezsem mesaj atın, dönüş yaparım.

  2. Sezer dedi ki:

    Ben iş yapmak istiyorum koyümde güzel imkanlarda var ama bilmiyorum ki ne iş yapabilirim şimdi ise bir Güvenlikte 1300 tl ye çalışıyorum