Yenidoğan bebek sarılığı nedir nasıl tedavi edilir?

Yenidoğan bebek sarılığı nedir nasıl tedavi edilirSarılık bir hastalık değil, bir belirtidir. Kanda bilirubin artarsa, deri ve mukozalarda birikerek bunları sarıya boyar. 

Bilirubin, kanda bulunan alyuvarın parçalanmasıyla oluşur. Karaciğer tarafından değişime uğratılarak bağırsağa dökülür. Anne karnındayken plasenta aracılığıyla bebe geçen alyuvarlar, doğumdan sonra yıkılmaya başlar.

Aynı zamanda karaciğer de tam olarak bilirubini değiştirip atamadığından, kanda bilirubin yükselir ve sarılık ortaya çıkar. Bu sarılık, doğumdan 48 ila 72 saat sonra başlar ve 10-12 günde kaybolur. (Bunu kan uyuşmazlığı sonucu oluşan ağır sarılıkla karıştırmayın!)

Yenidoğan bebeklerde sarılık adı verilen, cilde sarı rengi veren bir maddenin kandaki seviyesinin yükselmesi ve deride birilmesi sonucu başlar. Zamanında doğan bebeklerin yüzde 60’ında; erken doğan bebeklerin ise yüzde 80’inde yenidoğan sarılığı görülür.

YENİDOĞAN BEBEKLERDE SARILIK BEĞİN KANAMASINA NEDEN OLABİLİR!

Yeni doğmuş bir bebekte sarılığın erken tespiti ve takibi oldukça önemlidir, çünkü sarılık çoğunlukla kendiliğinden geçse de, bazı durumlarda bilirubin yüksek seviyelere ulaşıp beyin kanamasına neden olabilir.

BEBEKLERİN SARILIK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Yeni doğan bir sarılık olduğunu vücudundaki belirtilenden anlayabilirsiniz. Yeni doğan bebeklerin göz aklarında, burun çevrelerinde ve yüzlerinde görülen sarı renk sarılığın belirtisidir. Tüm gövdede görülen sarı rengin sarılık hastalığının ilerlediğini gösterir. Pratik tespiti için parmakla hafifçe burun ya da karın cildine bastırıp kaldırdığınızda sarı renk daha bariz bir şekilde tespit edilebilir.

BEBEKLERDE SARILIK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kanda yükselen bilirubin bebekte uyku yapar. Sarılığı olan bebek emmek istemez, uyumak ister. Bu durumda beslenmenin azalmasına bağlı olarak atılım azaldığı için bilirubin daha da yükselir ve kısır döngü başlar. Eğer bilirubin çok yükselip beyni etkilemişse (kernikterus), o zaman bebek tiz sesle ağlamaya başlar, başını geriye atar ve tablo havale geçirmeye kadar kötüleşebilir. Bu durumdaki bir bebekte ileri dönemde çoğunlukla zeka ve motor gelişim geriliği, işitme, görme sorunları oluşur.

Hangi bebekler sarılık açısından daha dikkatli takip edilmelidir?

  • Erken doğmuş bebekler,
  • Doğum esnasında kafa derisi altında kanama meydana gelmiş olanlar,
  • İlk 24 saatte sarılığı tespit edilenler,
  • Emme sorunu olup buna bağlı olarak iyi beslenemeyen bebekler,
  • Sarılığı iki haftadan uzun süren bebekler,
  • Büyük kardeşlerinin bebeklik dönemlerinde ışık tedavisi gerektirecek kadar sarılık tespit edilmiş olanlar.

YENİDOĞAN BEBEKLERDE SARILIĞIN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
1-Fototerapi(Işık terapisi): Bebeğin doğum yaşına, kilosuna ve premetüre olup olmamasına göre belli çizelgeler oluşturulmuştur. Bu çizelgelere göre bilirubin belli bir seviyeyi bulduğunda tedaviye başlanır. Bebeğiniz özel bir ışık kaynağı altına yerleştirilir. Mavi-yeşil spektrumda ışık kaynağı kullanılır. Bu ışık bilirubinin idrar ve dışkı yoluyla vücuttan atılmasını sağlar. Fototerapi bebeğe herhangi bir şekilde zarar vermez. Bebeğin gözleri ışıktan zarar görmemesi için kapatılır. Bazen yan etki olarak ciltte kırmızı döküntüler, bronzlaşma veya sık ve sulu dışkılamaya neden olabilir. Aralıklarla bebeğin kanı alınarak bilirubin düzeyinin güvenli sınıra düşüp düşmediği kontrol edilir. Işık tedavisi sonlandırıldıktan bir iki gün sonra bilirubin seviyesi genellikle tekrar yükselir. Bu dönemde de doktor kontrolü tavsiye edilir.

2-İntravenöz immunoglobulinler: Eğer sarılık anne ve bebek arasındaki kan grubu farklılıklarına bağlı ise bu durumda anneden geçen antikorlar kırmızı kan hücrelerinin yıkılmasına neden olabilir. İntravenöz immuno globulin uygulaması ile antikor düzeyi azaltılabilir ve kan değişimi riskini azaltabilir.

3-Kan değişimi: Ciddi sarılık vakalarında, diğer tedavilere yanıt alınamadığında bebeğin kanının değiştirilmesi gerekebilir.

Unutmayalım ki;

Bebeğinizin karın, kol ve bacaklarında sarılık varsa, bunun yanısıra çok uyuyorsa emmesi de zayıflamışsa kaçıncı gününde olursa olsun hemen doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü bunlar bilirubin düzeyinin yükselmiş olduğunun göstergeleridir.
Bebeğinizde sarılık varsa doktor takibi yanında onu sık ve iyi beslemeniz sarılığın çabuk atlatılması açısından önemlidir.

Yenidoğan sarılığı sık olarak görülmesine ve birçok bebekte de kendiliğinden geçmesine rağmen bu durum her bebek için geçerli değildir. Hangi yenidoğanda bilirubin düzeyinin tehlikeli seviyeye ulaşacağı her zaman tahmin edilemeyeceği için bebeğinizin ilk üç-beş gün içerisinde bir doktor tarafından görülmesi çok önemlidir. Böylece, tedavi edilmediğinde kalıcı problemlere neden olabilecek bir hastalığı kolaylıkla önlemiş olursunuz.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...