Yükselen faiz oranları tekrar düşüşe geçecek mi?

faizKonut satışlarını etkileyen en önemli unsurlardan biri faiz oranları. 7 Haziran seçimlerinden sonra yükselişe geçen faiz oranları düşer mi?

Sektörün en büyük oyuncusu Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, yerli ve yabancı yatırımcılar ile gayrimenkul şirketlerinin, siyasi belirsizliklerden etkilenerek yatırımlarını askıya aldıklarını belirtiyor.

Atalay, “Seçim sonrasında belirsizliklerin ortadan kalkması, beklemede kalan yatırımların tekrar harekete geçirdi. Seçimin ardından borsa ve döviz kurlarında meydana gelen olumlu değişimi de bu hızlanmanın nedenleri olarak söyleyebiliriz” diyor.

Murat Atay, genel olarak faiz oranlarında gerçekleşen yükselişte siyasi belirsizliklerin ve gelişmelerin rol oynadığını söylüyor. Atay, bu konuda önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerini şöyle özetliyor: “Daha çok Çin ve ABD’deki gelişmelerin iyi takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca FED’in son yaptığı açıklama, faiz oranlarında bir artışa gidebileceği şeklinde yorumlanıyor.  Dolayısıyla faizlerde bir gevşeme yaşanması mümkün olsa da, bu düşüşün ne kadar olabileceğini, FED’in alacağı kararlar, yurtdışındaki ve buna bağlı yurtiçindeki ekonomik gelişmelere belirleyecektir.”yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...