Yumurta yuvası tarifi nasıl yapılır?

Yumurta yuvası, diğer bir adıyla bulut içinde yumurta. Bilindik malzemelerle yapılan farklı ve şık bir kahvaltılık. Pazar sofralarınıza neşe getirecek bir tarif. Deneyin, yorumunu sonra yaparsınız.yumurta yuvası tarifi

Uzun zaman önce yabancı yemek sitelerinden birinde karşılaştığım bir tariften bahsedeceğim. Şu ana kadar sizlerle paylaşamamamın nedeni ise tarifin hangi ülkeye ait olduğunu bir türlü bulamayışımdı. Yazı Rusça mı Ukraynaca mı belli değil… Hem ne fark eder, ikisini de bilmiyorum. Bir bilene sor demişler. Geçenlerde bindiğim otobüste yanımdaki kadın Rus asıllı bir Ukraynalı çıkınca fırsat bu fırsat hemen sordum. Ne Rusça ne de Ukraynaca, Bulgarca deyince ikinci bir hayal kırıklığı daha… Tarifin altındaki yorumlara bakmak hiç mi aklına gelmez insanın. Geç olsun güç olmasın. Onlara da baktım. Tarifin hangi ülkeye ait olduğunu anlamaya çalışanlara yardım etmek isteyenler tarafından gönderilmiş bir sürü farklı dilde link. Üşenmedim hepsini inceledim. Sözün özü bu yemeği sahiplenmeyen yok. Amerikalı yemek programcısı Rachel Ray de yapmış, ‘La cuisine est un jeu d’enfants’ adlı Fransız bir çocuk yemeği kitabında da yer alıyor. Anlayacağınız uluslararası bir tarif, hangi ülkeye ait bilemiyorum.  Ama paylaşmadan edemedim. Ve sanırım en çok çocukların ve sofrasında değişiklikten hoşlananların ilgisini çekecek. Hele bir de yumurta severseniz… İnanılmaz basit bir tarif. Bilindik malzemelerle pazar günü kahvaltı sofranızda farklı ve şık bir şeyler yapmak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim.

Malzemeler ve araç gereçleriniz hazırsa hepi topu 10 dakikada hazırlanıyor. Çok da hafif. Zira yağ yok tuz da çok az. Bu tarif değişik şekillerde yapılabilir. Ben yağlı kâğıdın üzerine koyarak tepside pişirdim. Şekil olarak kuş yuvasına benziyor. (Adı da ondan mülhem yumurta yuvası. Kimileri bulut içinde yumurta da diyor.) Arzu edenler muffin kalıbına koyarak da şekil verebilir. Tercih sizin. Yumurta yuvasında maharet, yumurtanın akıyla sarısını birbirinden ayırdıktan sonra sarısını dağıtmamak. Bir de yumurta çırpıldıktan sonra sarının yuvalara konulma aşaması. Bu aşamada yumurta sarısını avucunuza alın ve parmaklarınızı açın. Arasından üzerinde az da olsa kalan akının aktığını göreceksiniz. Bu önemli zira akın, sarısından tamamen ayrılması lazım. Yukarıda da bahsettiğim gibi son derece basit ama püf noktalarına riayet ettiğiniz sürece başarılı sonuç alabilirsiniz. E ne demişler; emek olmadan yemek olmuyor!

Yumurta yuvası tarifi

MALZEMELER:

  • 2 yumurta
  • Tuz
  • Toz olarak rendelenmiş parmasen, eski kaşar ya da gravyer peyniri (arzuya göre)

Süsleme için: Domates, salatalık, biberiye ya da dereotu

YAPILIŞI: Yumurtalar dikkatlice sarılarından ayrılır. Derin bir kapta mikser ya da çırpma teliyle beyazlaşıp katı bir kıvam alana dek çırpılır. (Krema gibi olacak, kaşığa alıp ters çevirdiğinizde dökülmemeli) Ardından altında fırın kâğıdı bulunan tepsiye spatula yardımıyla konulur. Kuş yuvası gibi ortası açılarak sarı kısmı ortasına yerleştirilir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken husus sarısının dağıtılmaması. Bu yüzden yumurtaların soğuk olmasına özen gösterilmeli. 180-200 derece ısıtılmış fırına konulur, yaklaşık 10 dakika pişirilir. (Ara ara fırın açılıp kontrol edilmeli)

Yumurta yuvası tarifini deneyenler bizimle deneyimini paylaşabilir mi?yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...