Yurtdışında iş kurmak mı istiyorsunuz?

Yurtdışında ne yapmak istersiniz? İş kurmak mı? Çocuk yapmak mı? Hastalığınıza çare aramak mı?

Şevki Akaydın, yeni bir hayat kurmak isteyenlerin başdanışmanı. Sahibi olduğu Yeni Bir Hayat adlı şirkette göç danışmanlığı yapıyor. Diğer bir deyişle o bir göç uzmanı. İngiltere, Kanada, ABD, Avusturya ve Almanya’ya göç etmek, buralarda iş kurmak, yatırım yapmak isteyenlere yol yordam gösteriyor. Ancak, amacı yurt dışına kapak atmak olan vasıfsız göçmenlere değil, sermaye sahibi iş adamlarına, doktor, mühendis gibi beyaz yakalılara, sertifikalı ve eğitimli olmak kaydıyla kuaför ve tesisatçı gibi mavi yakalılara danışmanlık veriyor. Göç işlerinin yanı sıra, bu ülkelerde doğum yapmak, sağlık hizmetleri almak hatta çocuk sahibi olmak isteyenler için de özel paket programları hazırlıyor.

Pazar araştırmalarını bile kendisi yapıyor

Akaydın’ın Yeni Bir Hayat‘ı kurması 2011 yılına denk geliyor. Sekiz sene Kanada’da, yedi sene İngiltere’de yaşamış ve çalışmış biri olarak, yurt dışına binbir hayalle göç eden Türklerin hayal kırıklıklarına tanıklık etmek, onu ülkeye dönüp böyle bir şirket kurmaya yöneltmiş. Yaptığı iş sadece göç edilmek istenen ülkeye nasıl oturma ya da çalışma vizesi alınacağıyla ilgili değil. Akaydın aynı zamanda, “Size o ülke uymaz, yaptığınız iş orada tutmaz, burada tutar. Sizin uzmanlık alanınıza o ülkede değil, bu ülkede ihtiyaç var” gibi yönlendirmeler de yapıyor.Hatta işin hangi şehrin hangi semtinde yapılabileceğiyle ilgili incelemeler ve işle veya yatırımla ilgili pazar araştırmaları da danışmanlık hizmetinin içinde yer alıyor. Göç gerçekleştikten sonra ev alma ve kiralama konusunda da yardımcı oluyor.

“Ben hayal taciri değilim”

Danışmanlık fiyatlarına gelince, bu ülkeden ülkeye ve vizenin türüne göre değişiyor. 4 bin liradan başlayıp, Amerika yatırımcı vizesi gibi komplike işlerde 20 bin doları buluyor. Kendisini Kanada ya da İngiltere hükümet yetkilisi sanıp yardım istemek için gelen işsiz kişilerin de olduğunu söyleyen Akaydın, “Evini ipotek etmeyi teklif eden bile oluyor. Ama ben hayal taciri değilim. Kabul edilmeyecek başvuruları baştan reddediyorum” diyor.

Ankara Anlaşması ile İngiltere’de sermayesiz iş kurun

Akaydın’ın söylediğine göre, şu sıralar en yoğun göç, Ankara Anlaşması çerçevesinde İngiltere’ye doğru oluyor. Ankara Anlaşması 1963 yılında Gümrük Birliği çerçevesinde Türkiye ile İngiltere arasında imzalanmış ve Türk vatandaşlarına İngiltere’de sermayesiz iş kurma hakkı tanıyan bir anlaşma. Ancak şimdiye kadar bilinmediği için uygulanmamış. Son yıllarda keşfedilmiş. Normalde bir yabancının İngiltere’de iş kurabilmesi için yanında üç kişi çalıştırması ve minimum 200 bin sterlin sermaye gerekiyor. Ankara Anlaşması ise bir Türkün sıfır sermaye ile, hatta isterse bir ofis bile açmadan İngiltere’de iş yapabilmesine olanak sağlıyor.Özellikle takı, ithalat ve inşaat malzemeleri üzerine çalışan şirketler İngiltere’ye göçmek için başvuruyormuş son zamanlarda.
Avusturya ise daha çok beyaz yakalıların tercih ettiği bir ülke.İşadamları, mühendis ve doktorlar tarafından rağbet görüyor. Bir de Türkiye’de düzenli geliri olanlar Avusturya’da oturma vizesi alabiliyor. Bunu da daha çok çocuklarını burada okutmak isteyen aileler tercih ediyor. Zira devlet okulları ücretsiz.

ABD’de yatırım

ABD’de yatırımcılar için iki tür paket bulunuyor. Bir tanesi 150 bin dolar civarında sermaye gerektiren iş kurma vizesi. Bunda girişimcinin İngiltere’de olduğu gibi İngilizce bilmesi şart koşulmuyor. İkinci paket ise 500 bin ile 1 milyon dolar arasında sermayesi olan yatırımcılar için.Bunda devlet tarafından belirlenen, büyük inşaat projeleri gibi projelerden hisse alınıyor.

Çocuğunuz Amerikan vatandaşı olsun

Yeni Bir Hayat’ın ABD paketlerinden en popüleri ise doğum paketi. Konaklama dahil 23 bin dolar civarına satılan bu paket sayesinde çocuğunuz Amerikan vatandaşı olarak doğuyor. Bunun birçok avantajı var. Çocuğun büyüyünce en iyi üniversitelerde 7-8 bin dolara okuyabilmesi, her türlü sağlık giderlerinin devlet tarafından karşılanması, 21 yaşına gelince annebaba ve kardeşlerini Amerikan vatandaşı yapabilmesi ve yaşlanınca huzur evine veya bir devlet evine yerleştirilerek her türlü bakımının yapılması gibi…

Hastalığınızın şifasını en iyi hastanelerde arıyorlar

En önemli diğer ABD paketleri ise, teşhis ve tedavi paketi, taşıyıcı anne paketi ve donör paketi.Kanser, kalp ve damar hastalıkları, çocuk hastalıkları gibi alanlarda ABD’nin en tanındık hastaneleriyle işbirlikleri var. Her yıl kanser araştırmalarına 1 milyar dolardan fazla bütçe ayıran, kök hücreyle kanser tedavisinde önemli çalışmaları olan M.D. Anderson Kanser Merkezi, çocuk hastalıkları alanında ün yapmış Teksas Çocuk Hastanesi, kalp ve damar hastalıklarında alanının en iyilerinden Cleveland Kliniği, İbrahim Tatlıses’in de tedavi gördüğü, felç konusunda uzman St. Luke’s Hastanesi ve teşhisi konamamış ve tedavisi mümkün olmayan hastalıklarda deneysel tedavi yöntemleriyle ünlü Mayo Klinik bunlardan bazıları. Sadece bin 500 dolar karşılığında, hastanın Türkiye’de yapılmış tetkikleri alınıp bu hastanelere gönderilerek ikinci bir teşhis ve tedavi yöntemi hakkında bilgi alınabiliyor. Eğer hastanın maddi gücü varsa bu hastanelerde tedavi imkanları da şirket tarafından sağlanıyor. Bunun da bedeli 40-150 bin dolar arası.

ABD’den çocuksuz dönmek yok

Sağlık paketleri içinde bir de sperm donasyonu ve taşıyıcı annelik programları var. Sperm donasyonu anne olmak isteyen evli veya bekar kadınlar tarafından tercih ediliyor. Donörlerin hepsi 180′in üzerinde boya sahip ve genetik taramalardan geçmiş, Harvard, Cornell veya MIT gibi iyi üniversitelerde okuyan ya da buralardan mezun olmuş erkekler. Taşıyıcı annelik de, yumurta ve embriyo donasyonu da yapılıyor. Donasyon işlemleri 30 bin dolardan başlıyor, taşıyıcı annelik ise daha yüksek fiyatlarla yapılıyor. Çocuğun doğumu hastane kayıtlarına, işlemi yaptıran anne ya da anne-babanın adıyla geçiyor. Tüm bu işlemler hukuk danışmanları eşliğinde yürütülüyor.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...