Yüzlerce reklamdaki binlerce oyuncu nereden bulunuyor?

reklam oyuncusu olmak istiyorumReklamlar her yerde. Televizyonda, sinemada, billboardlarda… Yüzlerce reklamdaki binlerce oyuncu nereden bulunuyor? Nasıl bir süreçten geçip ekrana çıkıyorlar? Reklamlarda oynamak istiyorum diyenlerin bilmesi gerekenler…

Televizyon veyahut sinemada homurdanarak izlediğimiz reklamlar var ya. İşte o reklamların oyuncuları nereden, nasıl, bulunuyor, ne kadar kazanıyorlar diye merak ettiniz mi hiç?

REKLAM FİLMLERİ İÇİN NEREDEN NASIL OYUNCU BULUYORLAR?

Anlatalım: Türkiye’de reklam sektörü yurtdışında olduğu gibi ‘ajans lobisi’ üzerinden ilerliyor. Malum Türkiye’de her üç kişiden dördü oyuncu ve her ölümlü 10 dakika da olsa ünlü olma hayaliyle yaşadığı için ajans sayısı yüzden fazla. Bu ajanslarda oyuncuların kişisel bilgilerine, boy, kilo vb. yer verildiği bir bilgi bankası var; görünen yüzler bu ajanslardan seçiliyor. Kayıtlı olanların hepsi oyunculuk mektebinden mezun sanmayın. Bayramlık gömlek, ütülü pantolonla çektirilmiş fotoşopu bol bir fotoğrafı olan herkes ajansın vitrinine çıkabiliyor. Önemli olan tatlı dilli, güler yüzlü olmak ve tabii ki kameranın seni sevmesi.

Mesela; A firmasının reklamını ele alalım. İşler şöyle işliyor: Firmanın sahibi fikrini hayata geçirecek bir ajansla anlaşıyor. Zihinde kalacak, dile dolanacak minik hikâyeler metin yazarı ve yönetmenler tarafından belirlendikten sonra oyuncu arayışına gidiliyor. İlk adım, bahsi geçen ajanslardan oyuncu listesi istemek. Kelli göbekli bir bakkal rolü var, diyelim. Yaşı, kilosu, saçlarının tel sayısı istenilen kategoriye uygun oyuncular, yapımcı firmanın stüdyolarında deneme çekimine çağrılıyor. Oyunculara hikâyeler veriliyor, 5-10 dakikada ezberlerini yapıp bir kameranın önünde maharetini göstermesi isteniyor. Kostüm, dekor yok. Asıl cümbüş orada. Kasımpaşa’dan kelli felli bir bakkal amca ile devlet tiyatrosundan tok sesli bir aktör omuz omuza verip sahneyi oynamak zorunda. Biri aktörlüğüne toz kondurmak istemezken, biri kaybedeceğim bir şey yok düşüncesi  ve özgüveniyle kendisine yan gözle bakılmasına müsaade etmiyor. Zar zor ego çemberlerinden ortak bir kesişim kümesi oluşturup rollerini oynuyorlar; birbirilerinin yüzlerine yalandan gülerek, rakibin seçilmemesi için dua ederek… Aday adayları belirlendikten sonra yönetmenin iştirakiyle çekimler yapılıyor; sonrasında firma sahibinin katılımıyla yeni çekimler… Yani tam bir kaos hali. Sayısız randevular, onlarca deneme çekimi, israf edilen saatler… Uygun kişi seçilir seçilmez belirlenen gün ve mekânda yapılan asıl çekimlerle mutlu sona ulaşılıyor.

Çekim sürecinde bazen 20-30 kişiyle deneme çekimi yapılıyor, bazen 60-70 kişiyle. Aralarından bir-iki kişi seçiliyor sadece. Onlar da her zaman çok iyi oyuncular olduğu için değil; hikâyeye uygun, akılda kalan tipler, enerjisi yüksek kişiler olduklarından. Bazen de bu sürece gerek bile duyulmadan yönetmen veya firma sahibi sokakta, alışverişte gözüne kestirdiği birini alıp kameranın karşısına çıkarıyor.

Ünlüysen işler başka

İsim yapmamış oyuncular için durum böyle. Ünlü isimlerin durumları ise daha farklı. Her oyuncunun ajansı veyahut cast direktörü var. Firmalar reklamın içeriği, yayın süresi vb. her türlü bilgiyi içeren bir dosya hazırlayıp oyuncuya gönderiyor, ortak paydada buluşurlarsa sözleşme imzalanıyor. Burada belirleyici olan işin duygusal tarafı. İsim yapmamış oyuncular bir reklam için 500 ile 2.000 TL arasında değişen ücretler alırken, ünlü oyuncularda milyon dolarlar söz konusu. Reklamı yapılan firmanın bilinirliği, rolün hikâyedeki yeri ücreti belirleyen önemli etkenler. Kalabalık sahnelerde oyuncular figüran ücreti (50-100 TL) alıyorlar. İlker Ayrık ile Akbank’ın reklamında zıt kardeş olan Kıvanç Tatlıtuğ’un 12 bölüm için 2 milyon dolar aldığı söyleniyor. Üç kafadar Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Sadi Celil’in Turkcell reklamı için aldıkları ücret, 1 milyon 700 bin dolar.

Bir kek, nelere kadir

Dizi sektöründe yer edinmeye çalışan oyuncular için reklamlarla görünür olmak önemli. Oyuncu olmamasına rağmen reklamlarla tanınan, buradan sektöre zıplayan isimler de var. Avea reklamlarıyla tanınan Erdem Yener onlardan biri. Hikâyesi bir hayli ilginç: “Reklam ajansında çalıştığı dönem. Ülker Dankek reklamının kamera arkasında çalışmaktadır Yener. Halı sahanın kenarında iki gencin yalanlarla dolu futbol muhabbetini anlatan hikâyede, Yener oyunculara kenardan nasıl oynamaları gerektiği üzerinde oyun verirken kayda geçer. Yönetmen, akşam kayıtları izlerken bu genci keşfeder. Profesyonel oyuncular yerine Yener’in oynamasını ister. Bu, reklam 4 yıl ekranlarda dolaşır. ‘Modern Ziya’ tiplemesi dillere pelesenk olunca, müzisyenlik yapma telaşındaki genç için oyunculuk yolu açılır. Sonrasını biliyoruz. Avea reklamıyla geniş kitlelere ulaştı, oradan dizilere zıpladı.”yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...