Zengin Olmadığınızın 15 Kanıtı

Eğer sıralanan durumlar size tanıdık geliyorsa ya zengin değilsiniz ya da hayatınızın bir döneminde mutlaka mali sıkıntılar yaşamışsınız ki bu durumlara aşinasınız…

İşte sözlük yazarlarının espirili yanıtları..

Bu hareket kola kapağından medet ummak, bir bedava kola, bir bardak, tabak vs beklemektir.

 • Kola kapağının altına bakmak

Malum eti her zaman bulamıyoruz. Bulmuşken etlerini bari yiyeyim düşüncesiyle sadece etlere odaklanılır. Şartlar dahilinde mantıklı bir maksimizasyon. Ne diyelim bizi bu hallere düşürenler utansın.

 • Bir yemeği bitiremeyeceğini anladığında sadece etlerini yemek
 • LPG’ye zam gelince kahrolmak
Ulaşım anlamında garibanın yanında olan tek akaryakıt LPG. Fakat son günlerde zam üstüne zam almasıyla garibanı kara kara düşünmeye sevk etmiştir.
 • Gidilen mekanda Wifi şifresi sormak
Wifi

İnternet paketinin bitmiş olduğuna işarettir. Zaten zengin olsan ne işin var paketle falan.
 • İnternetten alışveriş yaparken hep ‘ucuzdan pahalıya’ alternatifini seçmek

Dar gelirli insan mecburen ilk önce ucuz seçeneklere yöneliyor. Alınan şeyin kaliteli yada teknolojik olması önemli değil ilk önce maliyet!

 • Ekmek arası yemek

İsterseniz ekmeğin arasına jambon yada havyar koyun ekmek arası yiyorsanız kafadan garibansınız. Ekmek arası yemenin tadı bir başka … Orası tartışılmaz!

 • Yokuş aşağı giderken vitesi boşa almak

‘Yakıttan tasarruf sağlar mıyım acaba’ mantalitesiyle yapılan riskli bir harekettir. Zira vites boştayken frenlerin daha işlevsiz olduğunu düşünürsek epey riskli bir hareket. Fakat tasarruflu olduğu konusunda da ciddi bir kamuoyu var.

 • Kısa mesaj gönderene WhatsApp’tan cevap atmak.

Paketinizdeki SMS’lerin tükendiği zamanlarda başvurulan bir davranış şeklidir. İletilmek istenen metni karşı tarafa ulaştırmak konusunda SMS’den pek bir farkı yoktur.

 • Sinirlenince telefonu en fazla yatağa fırlatmak

Gariban insanın teknolojik aletlere çekebileceği en büyük rest onu yatağa fırlatmaktır. Sinirlenip kendinizi kaybettiğinizde bile yapacağınız fevri davranışın sonuçlarını düşünmek zorunda olmanıza bağlanabilir. Şayet zengin olsaydınız yandaki gibi telefonu duvara fırlatabilirdiniz.

 • ‘Saçını yıkayayım mı abi?” diyen berbere ‘yok ya eve gidince duş alıcam zaten’ demek.

Evde saçları yıkamak daha ucuza gelir. Zaten berbere de tarzını değiştirmek için değil saçlar çok uzadığı için – mecburiyetten- gitmişsindir.

 • Ucuz oluyor diye montu yazın, t-shirti kışın almak

Bu hepimizin ( dar gelirli kitleyi kastediyorum ) yaptığı bir alışveriş stratejisidir. Malum seri sonu fiyatlar neredeyse yarı yarıya düşüyor.

 • Döner deyince akla ilk olarak tavuk döner gelmesi


yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...
Zengin Olmadığınızın 15 Kanıtı yazısına yapılan yorumlar
 1. ceferov eltac dedi ki:

  durumum cok pisdir iş axtariram oda yoxdu 0706465660 0556465660

 2. Mehmet dedi ki:

  Reklam sayfayı kaplıyor. Kapatıyorsun geri al yazısı çıkıyor. Yazı okunmuyor ki. Ne saçma bir site hiç bir şey okuyamadım gidiyorum ben