Zor insan tipleri ve başa çıkmanın yolları

zor insanlarZor insanlarla çalışabilmek için önce kendimizi, iletişim biçimimizi, yeterli ve yetersiz hissettiğimiz özelliklerimizi tanımamız gerekir. Böylece kişinin bize niçin geldiğini anlayabiliriz. İnsanların davranış biçimlerini değiştiremeyiz ama kendi tutumlarımızı değiştirerek onları durdurabiliriz. Sizin kararlı ve net olmanız onu durdurabilecektir. Sonra karşısındaki kişinin iletişim biçimini değerlendirmek ve sakin olmak gerekir. Stres ve öfke ile mücadele edebilmek size üstünlük sağlar. Unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri ise zor insanların davranışlarının size üstünlük sağlar. Unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri ise zor insanların davranışlarının sizi hedef almadığıdır. Onlar siz olduğunuz için böyle davranmıyorlar, kendi özelliklerinden dolayı herkese aynı davranıyorlar.

Ama bazıları onların bu davranışlarını zor bulurken bazıları bulmaz. Baş edebilmek için davranışı kişiselleştirmek gerekir.

Zor insan tipleri nelerdir?

Saldırganlar (Zorbalar)
Saldırganlar genel olarak kendini her zaman haklı bulan kişilerdir. Aşağılayıcıdırlar. Taciz ederler, sindirici ve aşağılayıcı bir tavır takınırlar. Güçlü güdülere sahiptirler. Karşısındaki kişinin savunucu, ezilmiş, güçsüz hissettirme konusunda çalışırlar. Zayıf, hatalı, kafası karışmış görünen kişilere yönelirler. Saygı ve empati aramaz. Anlık hedefleri vardır.

Saldırganlar (Sinsiler)
Dalga geçerek karşılarındaki kişiyi aşağılarlar. Herkesle ilgili bir fikirleri vardır. Genellikle kahkahalarla beslenirler.

Şikayetçiler
Hata bulmaya çalışırlar. Kişiden çok işe yönelik mesajları verirler. Konu üzerinde esas çalışan kişiden daha fazla söz sahibi görünmeye çalışılar. Sorun çözecek güçte olmadıkları için sorumluluktan kaçarlar. Her zaman çok işi vardır, her işi o yapıyordur ama kimse kıymetini bilmiyor ve yeteri kadar sorumluluk verilmiyordur.

Muhalifler
En çok kullanılan kelime: “Hayır”dır. Onlar için her öneri yetersiz ve işe yaramazdır. Hataları hemen söylerler ama çözüm önerileri yoktur. Sıklıkla her şeyin kontrolünün dışında geliştiği hissine kapılırlar. Farkındalık dışı bir güçsüzlük ve başarısızlık hissinden kaçma ihtiyacı içindedirler.

Her şeyi bilenler
En doğruyu onlar bilir. Kimseye ihtiyaçları yoktur. Karşısındakine “yetersiz” mesajı verir. Yanılmayı kişiliğe hakaret olarak algılar. Gerçek plan yerine, mantıksal açıklama yapma gereği duyarlar. Kontrol duygusu yüksektir. Değişikliğe ve belirsizliğe tahammülsüzdürler. Bir başka türünün ise az bilgilerine rağmen ağızları çok laf yapar. “Herkes bana bayılsın” duygusu hâkimdir. Genellikle kendileri söyleyip kendileri inanır.

Umursamazlar
Tepkisizlik ve umursamazlık duygusu hâkimdir. Başlangıçta son derece iş birliğine açık ve uyumlu görünürler ancak işlerin ortaya konulması aşamasında sorun çıkar. Görevi alıp, takip etmek, hatta sorumluluğu başka birine devretmek için bile harekete geçmezler.

Kararsızlar
Sizi iyi dinler, çok sorar: ama bir türlü karar veremez. Harekete geçemez. “Ya birini kırarsam…” “Ya bu kararı onaylamazlarsa..” diye düşünürler…

Zor insanlarla başa çıkmanın yolları

– Önce kendimizi gözden geçirmemiz gerekir. Kişi bana mı zor geliyor? Niçin onunla ilişkinin zor olduğunu düşünüyorum?

– Kendiniz tanıyın. Nasıl iletişim kurduğunuzu değerlendirin.

– Karşısındaki kişinin iletişim biçimini değerlendirin

– İletişim sürdürmeniz gerekip gerekmediğine karar verin

– Sakin olun

– Davranış biçiminizi değiştirmeye çalışın

– Stres ve öfke ile mücadele etmeyi öğrenin

– Unutmayın yapılan davranışlar kişisel olarak sizi hedef almamaktadır.

– Amaç, karşınızdakimi değiştirmek değil, kendinizi değiştirmek olmalı

– Siz tutum değiştirirseniz, karşı taraf da değiştirecektir. Değiştirmese bile sizi rahatsız edemeyecektir.yurt dışı iş ilanları, yurt dışı işçi alımı, yurt dışı eleman alımı, yurt dışı iş yapan firmalar...